Policie odhalila na školách rozsáhlé zneužívání léků u dětí a mladistvých

Osm desítek dětí a mladistvých bylo na Přerovsku a Olomoucku zapojeno do rozsáhlého zneužívání léků na předpis a drog, které se podařilo v létě rozkrýt přerovským kriminalistům. Nelegálně distribuované léky mají u zdravých lidí podobný účinek jako pervitin.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Policisté nakonec zahájili 13 trestních řízení osob ve věku 14 do 20 let. Dva případy byly odloženy kvůli nízkému věku pachatelů. Novinářům to dnes řekl Michal Hradil z územního odboru policie v Přerově.

Děti a mladiství podle Hradila zneužívali léky Ritalin a Xanax, které se předepisují hyperaktivním dětem. Lék má na zdravého člověka povzbuzující účinky, podobně jako drogy, což se dětem zalíbilo. Případy zneužívání kriminalisté zaznamenali na školách na Přerovsku i Olomoucku.

"Celkem do této řekněme kauzy bylo zapojeno a vyslýcháno zhruba 80 nezletilých a mladistvých osob, nebo osob ve věku kolem 20 let," podotkl Hradil, podle kterého mládež kromě léků užívala a distribuovala i marihuanu a extázi.

Ritalin a Xanax si lze podle Hradila objednat na internetu, nabízí se třeba prostřednictvím sociálních sítí. Jedna tableta se prodává za 100 korun. Některé děti z vyšetřované skupiny léky braly rodičům a dávaly je kamarádům. Ritalin distribuovaly také osoby, které mají tento lék předepsaný a neužívají ho.

"Slangově se mu (Ritalinu) říká dětský koks, protože obsahuje methylfenidát, což je látka podobná amfetaminu. Lék na osoby, které netrpí ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), působí stejně jako metamfetamin. Děti takzvaně nastřelí a poté mají euforické stavy a jsou bez zábran," řekl Hradil.

Na možné zneužívání léků a drog kriminalisty upozornil otec jednoho školáka. "Měl podezření u svého nezletilého syna, že bere nějaké omamné a psychotropní látky," uvedl Hradil, podle kterého se poté policistům podařilo odhalit skupinu dětí a mladistvých, kteří léky a drogy užívali či šířili.

Důležitou roli sehrály sociální sítě, s jejichž pomocí omladina komunikovala. "Mladiství se v momentě, kdy nějaké drogy získali, chtěli pochlubit. Fotili se s drogami a posílali to dalším osobám s nabídkou prodeje nebo společného užití," podotkl Hradil.

Kriminalisté letos na Přerovsku řeší více drogové kriminality než loni. Evidují jich už osm desítek. "Letos jich ve srovnání s loňskem bude o 15 až 20 procent více," uvedl Hradil, podle kterého statistiky výrazně ovlivnil právě případ zneužívání léků dětmi a mladistvými.

Trestné činy se podle Hradila týkají výroby a distribuce drog, hlavně konopí, hašiše, pervitinu, LSD a extáze. Policisté na Přerovsku odhalili čtyři varny pervitinu a přistihli sedm desítek řidičů pod vlivem omamných a psychotropních látek. Věk pachatelů drogové kriminality se pohybuje od 14 do 65 let.

Loading...

Diskuze: Policie odhalila na školách rozsáhlé zneužívání léků u dětí a mladistvých

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky