Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Omezení kolejí vyvolalo u studentů zmatek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejistotu a zmatek vyvolala mezi brněnskými studenty informace o omezení provozu vysokoškolských kolejí v rámci boje proti koronaviru. Vláda v pondělí večer oznámila, že studenti, kteří mají jiné bydliště v ČR, mají dnes z kolejí odjet. Výjimku mají například ti, kteří pomáhají ve zdravotnictví. Další případné výjimky řeší vedení univerzit s ministerstvem školství.

Ministr školství Robert Plaga dnes na twitteru oznámil, že studenti, kteří se domů vrátit nemohou, na kolejích smí zůstat. "Stejně tak na nich zůstávají studenti v karanténě. S rektory jsme ve spojeni. Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty," uvedl Plaga.

Někteří studenti vedle vysokoškolského studia také pracují a neví, kde by narychlo hledali nové bydlení. Zároveň mají na kolejích spoustu osobních věcí, a tak řeší jejich stěhování.

"Na vystěhování máme opravdu jen několik hodin. Já jsem třeba do odpoledne v práci, takže nevím, kdy to stihnu. Ale celkově s tím nesouhlasím," řekla ČTK studentka Anna Nováková. Doplnila, že na jejích kolejích jsou hlavně Slováci a studenti ze zahraničí. Čeští studenti, kteří tam stále bydlí, zůstali jen proto, že v Brně pracují. "Pokud budou opatření trvat déle než dva týdny, asi mi nezbude nic jiného než s prací skončit," dodala Nováková.

Podobnou situaci řeší i student Jan Podmol, který i po vyhlášení distanční výuky na kolejích zůstal. V Brně chodí na brigádu. "Nařízení vlády nechápu a postrádám v něm smysl. Neumím si představit, že se za 24 hodin studenti z kolejí v celé republice přemístí zpět domů," uvedl Podmol. Dodal, že pro něj večer přijedou rodiče a pomůžou mu se přestěhovat. Nestihne však kvůli tomu online výuku.

Studentka Vlasta Macháčová také pracuje a ze dne na den řeší, kde bude bydlet. "Mám domluvenou práci na dva týdny dopředu a samozřejmě nechci dát výpověď," řekla ČTK Macháčová. "Nevím, zda si tu můžu nechat věci, ani jak to bude do budoucna s placením nájmu. Nejsem schopná si za jeden den všechny věci odvézt vlakem a nevím, jestli budu mít možnost se pro věci vrátit později. Nezbývá mi nic jiného než sbalit to nejdůležitější a vyrazit ještě dnes přes půl republiky domů," uvedla další studentka Alena Kocourková.

Do pondělního oznámení nových opatření byly koleje Masarykovy univerzity obsazené na 60 procent. Na začátku semestru měly kapacitu naplněnou, ale někteří studenti se odhlásili poté, co zjistili, že celý semestr bude probíhat distančně.

Témata:  školství studenti

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy