Solární energie

Ilustrační fotografie

Fotovoltaiku chtějí firmy i domácnosti. Z programu Nová zelená úsporám domácnosti čerpaly už 9 miliard korun

Ekonomika

Fotovoltaika v Česku zažívá boom. Jen za loňský rok bylo připojeno přes 81 tisíc nových elektráren a jejich celkový počet překročil 167 tisíc. Panely instalují nejen firmy a domácnosti s podporou dotací, ale také obchodní centra, která plánují i solární parkoviště. Z dotačního programu Nová zelená úsporám Light už 79 tisíc domácností vyčerpalo 9 miliard korun. Zájmu nahrávají rekordně nízké ceny panelů a nové technologie prodlužující jejich životnost a efektivitu. Od roku 2030 budou muset mít nové obytné budovy v EU solární panely povinně, pokud to bude technicky a ekonomicky proveditelné.

Ilustrační fotografie

V roce 2023 bylo do české sítě připojeno celkem 82 799 solárních elektráren. O panely je třeba se pečlivě starat a čistit je

Ekonomika

Solární sektor opět přidal na rychlosti, počet fotovoltaických elektráren v České republice vzrostl výrazně. V roce 2023 došlo k nárůstu o 145 %, z 49 000 v roce 2022 na 82 799 v roce 2023. O solární elektrárny je třeba se však pečlivě starat a čistit je. Znečištěné solární panely totiž mohou mít znatelně nižší výtěžek.

Ilustrační fotografie

Jak využít fotovoltaické léto naplno? Kombinací auta na baterky a solárů, elektromobil může sloužit i jako úložiště

Ekonomika

Jedním z argumentů často používaných proti elektromobilitě je skutečnost, že elektřinu pro nabíjení vozidel získáváme často z elektráren spalujících fosilní paliva. Nicméně, díky stále většímu počtu domácností s fotovoltaickými panely, se situace začíná měnit a vlastnictví solárních panelů spolu s elektrickým vozidlem se stává značně ekologičtější alternativou. Zvláště v letních měsících je elektromobil jako domácí záložní baterie ideálním řešením.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

EU by měla zastavit plýtvání solární energií, uvádějí organizace z odvětví

Evropská unie by měla přijmout opatření k zastavení plýtvání solární energií a omezit záporné ceny, aby podpořila investice. V dopise zaslaném evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové to uvedlo 17 organizací zabývajících se obnovitelnými zdroji energie. Evropa letos v létě vyprodukuje rekordní množství solární energie a země závislé na uhlí, jako je Polsko a Česká republika, by v době nízké poptávky mohly solární elektrárny vypínat.

Ilustrační fotografie

Fotovoltaika: Na co si dát pozor při výběru dodavatele?

Ekonomika

I když aktuální energetická krize opadla, zájem o domácí fotovoltaické elektrárny je nadále veliký. Současní zájemci o toto řešení již ale nepodléhají časovému tlaku a mohou se tak soustředit na to, aby vybrali FVE, která bude skutečně odpovídat jejich potřebám. Na co si dát při výběru fotovoltaiky pozor?

Ilustrační fotografie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Ekonomika

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? Přinášíme několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.

Ilustrační fotografie

Venkovské prodejny chtějí instalovat solární panely, úřady nesouhlasí

Ekonomika

Obchody v obcích a menších městech chtějí podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) řešit zdražování energií instalací solárních panelů. Často ale narážejí na odpor úřadů, které nechtějí jejich umisťování na prodejny s plochými střechami povolovat. AČTO, která sdružuje zhruba 7000 nezávislých obchodů, požádala příslušná ministerstva, aby vyzvala úřady k jednoduššímu postupu. Asociace to dnes sdělila ČTK.

Ilustrační fotografie

Walmart žaluje Teslu. Její solární panely způsobují požáry

Aktuality

Největší americká maloobchodní společnost Walmart žaluje firmu Tesla kvůli požárům způsobeným solárními panely Tesly instalovanými na střechách obchodů tohoto řetězce. Walmart obvinil Teslu z hrubé nedbalosti a žádá soud, aby firmu přinutil odstranit solární panely z více než 240 jejích amerických obchodů, uvedla agentura Reuters. Tesla na žádost o komentář nereagovala.

Ilustrační fotografie

Na solární elektrárnu nově dostanete až 155 000 korun

Ekonomika

Až 155 000 korun mohou nyní lidé získat na instalaci solární elektrárny na střechu svého domu. Dotační program Nová zelená úsporám nově podporuje i větší solární elektrárny a o příspěvek mohou požádat také domácnosti, které se chystají stávající solární elektrárnu rozšiřovat. S vyřízením dotací pomáhají dodavatelé energií.

Větrná elektrárna, ilustrační fotografie

Aktuality

Svět čeká mohutný nástup obnovitelných zdrojů energie

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává ve světové energetice do roku 2040 mohutný nástup obnovitelných zdrojů. Světovým lídrem v jejich rozvoji bude Čína. V Evropě by díky snižujícím se nákladům na výstavbu větrníků měla růst především větrná energetika. Tvrdí to dlouhodobá předpověď World Energy Outlook 2017, kterou IEA vydala v Paříži.

Ilustrační fotografie

Malé domácí elektrárny. Jak fotovoltaický systém navrhnout, aby dobře fungoval?

Ekonomika

Lidé stále více objevují výhody využívání energie ze slunce. Přispívá k tomu i dotační program Nová zelená úsporám, který od roku 2015 podporuje také instalaci domácích solárních zařízení a letos nabízí dotace i na výkonnější fotovoltaické elektrárny. Aby však dávalo využívání solární energie v domácnosti ekonomický smysl, je nutné celý fotovoltaický systém dobře navrhnout. Ne všechny firmy to dělají. Začít plánovat by přitom lidé měli už na podzim.

Větrná elektrárna, ilustrační fotografie

Slunce a vítr uspokojí sotva desetinu energetických požadavků lidstva

Ekonomika

Možnosti větrných a fotovoltaických elektráren při nahrazování klasických energetických zdrojů jsou možná mnohem menší, než se dosud soudí. Podle studie vědeckého týmu z oddělení fyziky a technologie Bergenské univerzity, bude vrchol celkové instalované kapacity větrníků a fotovoltaik dosažen už kolem roku 2030 a nepřesáhne 1,8 TW, což bude v té době představovat sotva desetinu globální spotřeby energie.

Ilustrační fotografie

Vyplatí se vám energie ze slunce? Unikátní webová aplikace vám to spočítá

Ekonomika

Zbrusu nová a na českém internetu unikátní webová aplikace E.ON Solar spočítá a navrhne, jak co nejlépe využít solární energii v rodinném domě. Majitelé rodinných domů si tak mohou snadno a bez nutnosti hlubších znalostí porovnat různé varianty a technologie využití solární energie včetně nákladů, ročních úspor i návratnosti investice.

Zimní slunce

Ekonomika

Jak využít zimní slunce v domácnosti a ušetřit za elektřinu

Sluneční energie se v současnosti využívá nejen ve velkém, například v případě solárních elektráren, ale čím dál více i v běžných domácnostech. Přestože je v zimním období sluneční záření méně intenzivní, může pokrýt část energetické spotřeby české domácnosti. Lidé tak začínají více investovat do systémů, díky kterým lze sluneční energii využít na ohřev vody, pro vytápění nebo na výrobu elektřiny. Nejde přitom pouze o finanční úsporu, ale stále častěji také o vyjádření ekologického cítění.

Ilustrační fotografie

6 tipů, jak výhodně využít slunce v domácnosti

Ekonomika

Shůry dostáváme sluneční energii zcela zdarma. Proč toho nevyužít? Díky energii ze slunce můžeme v domácnosti ohřívat vodu, svítit, nabíjet mobilní telefony a autobaterie, nebo osvětlit zahradu.

Ilustrační fotografie

Obří zátah ÚOOZ. Zatýkají politiky i policisty

Aktuality

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (dále jen ÚOOZ) zahájil dnes brzy ráno rozsáhlou akci s krycím názvem VIDKUN. Má být zaměřena na bývalé politické špičky i vysoké policejní důstojníky.

V ČR bylo realizováno už 200 energeticky úsporných projektů za 2,5 miliardy korun. Šetřit pomáhá i bazén

V ČR bylo realizováno už 200 energeticky úsporných projektů za 2,5 miliardy korun. Šetřit pomáhá i bazén

Aktuality

Stavebníci stále častěji budují nové projekty s ohledem na jejich energetickou úspornost. Podle Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) bylo v Česku zatím realizováno 200 energeticky úsporných projektů v hodnotě dvě a půl miliardy korun. Tyto služby využívají především města, která jsou investorem asi třetiny realizací. O energetické úspory se přitom zákazníci zajímají nejen při stavbě celého domu, nároky se podle odborníků zvyšují i na jeho jednotlivé části a vybavení. Například nejlevnější variantou pro ohřev vody v bazénech jsou solární kolektory.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.