rodina

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek má od ledna vzrůst o 50 tisíc na 350 tisíc, schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Rodičovský příspěvek se patrně zvýší od ledna o 50.000 Kč na 350.000 korun. Růst se bude týkat podle vládní novely, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, dětí narozených od začátku příštího roku. Opoziční hnutí ANO a SPD prosazují vzhledem k míře inflace razantnější růst dávky až na 400.000 korun. Předlohu, jež má také zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní posoudí sociální výbor. Bude na to mít poloviční, měsíční lhůtu.

Ilustrační fotografie

Inflace nejvíce zasáhla důchodce, nejméně rodiny s dětmi, vyplývá ze studie

Ekonomika

Inflace v posledních třech letech v Česku nejvíce zasáhla důchodce, nejméně rodiny s dětmi. Rozdíly jsou ale malé. Rozdílné dopady jsou způsobené různou mírou zdražování u různých typů zboží a služeb a také různým podílem výdajů na jednotlivé typy zboží a služeb u jednotlivých skupin obyvatel.

Ilustrační fotografie

ANO chce zavést nový mateřský příspěvek. Vláda nesouhlasí

Důchody a sociální podpora

Vláda asi odmítne návrhy poslanců opozičního hnutí ANO na zavedení nového mateřského příspěvku. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Novou dávku chtějí poslanci ANO kvůli možnému většímu dosahu buď přidat k současné peněžité pomoci v mateřství, nebo ji nahradit. Novely zákona o státní sociální podpoře a souvisejících předpisů má kabinet projednat ve středu, jeho stanovisko bude doporučením pro Sněmovnu.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komu přidat rodičovskou? V koalici zatím není shoda, kterých rodin by se mělo zvýšení týkat

Důchody a sociální podpora

Vládní koalice zatím nemá shodu na tom, kterých rodin by se mělo týkat plánované zvýšení rodičovské a jak zpětně by se přidání mělo vyplácet. Novinářům to dnes na sněmu Hospodářské komory řekl ministr práce a předseda lidovců Marian Jurečka. Podle něj se předsedové koaličních stran na záměru zvednout rodičovský příspěvek shodují a snaží se o to, aby novelu s úpravou kabinet schválil a Sněmovna začala projednávat do vládních prázdnin. Jurečka už dřív řekl, že bude prosazovat navýšení nejpozději od ledna. Politici zmiňují přidání o 50.000 korun.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Dopady vládního balíčku nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrným příjmem

Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Nejvíce však zasáhne rodiny s průměrnými příjmy. Například zaměstnanec s příjmem 40 tisíc korun hrubého a dvěma dětmi staršími 3 let, který uplatňuje slevu na manžela či manželku, přijde za rok o 44 tisíc korun, v přepočtu tedy o necelé 4 tisíce měsíčně. Pokud vydělává 20 tisíc hrubého, přijde za rok o 6 600 korun. Pokud by vydělával 140 tisíc, pohorší si o 70,5 tisíce korun. Vyplývá to z modelových výpočtů poradenské společnosti BDO.

Ilustrační fotografie

ÚS dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu

Aktuality

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast otce u porodu je součástí práva na rodinný život, zdůraznil soud v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem rodinného života, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek může být čerpán rychleji, shodli se Jurečka a Juchelka

Důchody a sociální podpora

Rodičovský příspěvek by bylo možné čerpat rychleji, shodli se dnes ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslancem z opozičního hnutí ANO Alešem Juchelkou. Uvedli to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. ANO chce ale úpravu příspěvku o 50.000 korun vyšší, než zamýšlí vládní strany, tedy na 400.000 korun.

rodina

Má vláda zvyšovat plošný rodičovský příspěvek, nebo jen přileje oleje do inflačního kotle?

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Na počátku roku 2020, kdy se rodičovský příspěvek zvedal naposledy, se za 300 tisíc korun, což je jeho nynější celková nominální částka na jedno dítě, dalo koupit to, nač teď člověk potřebuje zhruba 380 tisíc korun. Z důvodu tohoto inflačního znehodnocení kupní síly rodičovského příspěvku by bylo namístě jej zvýšit. Určitým kompromisem může být vzestup na 350 tisíc od příštího roku. Takový nárůst by i tak citelně zaostával za inflací nasčítanou od výchozího roku 2020.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Návrh ANO na zvýšení rodičovské na 400 tisíc vláda odmítla

Návrh poslanců opozičního ANO na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku o třetinu na 400.000 korun koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odmítla. Kvůli zásadním dopadům do státního rozpočtu schválila dnes k předloze negativní stanovisko, vyplývá z výsledků jednání vlády. Opoziční novela navíc předpokládá zavedení automatické valorizace příspěvku podle inflace.

Vláda ČR

Příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 let schválila vláda

Důchody a sociální podpora

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého by mohly začít ve druhé polovině letních prázdnin dostávat 5000 korun na děti, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat. Návrh zákona o vyplacení jednorázového příspěvku schválila podle informací ČTK dnes vláda. Dávkou chce zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle podkladů k zákonu by nárok na dávku mohlo mít 1,6 milionu dětí a výdaje by mohly činit asi 7,8 miliardy korun. Normu dostane teď k projednání Sněmovna. Opozice už ohlásila, že bude navrhovat změny.

Ilustrační fotografie

Strany po volbách plánují podpořit pracující rodiče a seniory

Aktuality

Politické strany a koalice voličům před říjnovými volbami slibují především podporu pro pracující rodiče a seniory. Usilovat chtějí o vyšší propojení vzdělávacího systému s trhem práce. Hodlají zavést úlevy pro studenty. V případě pracovních agentur některé strany navrhují jejich důslednější regulaci, včetně posílení kontrol nelegálního zaměstnávání. Vyplývá to z odpovědí stran a koalic na dotazy ČTK a zveřejněných volebních programů.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Novartis zavádí rovnoprávnou rodičovskou dovolenou

Stejné příležitosti a výhody pro oba rodiče při narození dítěte, náhradním mateřství i při adopci a zejména čtrnáct týdnů plně placené dovolené. Takový je od ledna 2021 nově zavedený přístup společnosti Novartis k zaměstnancům, kteří prožívají jeden z nejdůležitějších milníků života. Rovnoprávná plně placená rodičovská dovolená v Novartisu by měla zaměstnancům zajistit stabilitu pro náročné období, rozvíjet rovnoprávnost i podporovat zapojení otců do péče o dítě. Zmíněné výhody jsou dostupné všem zaměstnancům společností skupiny Novartis v České republice a navazují na globální iniciativu společnosti Novartis, která chce pomáhat zaměstnancům oslavovat významné životní chvíle.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zvažuje zvýšení přídavků na děti i rozšíření okruhu příjemců

Důchody a sociální podpora

Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti. Dosáhnout by na ně mohlo také víc domácností. Zvýšení částek a úpravu pravidel vyplácení zvažuje jako jedno z možných opatření na podporu spotřeby v Česku ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle předsedy sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka budou koaliční strany o návrzích jednat v létě.

Ilustrační fotografie

Kolik stojí dítě od narození až do dospělosti?

Ekonomika

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: U příležitosti dnešního Mezinárodního dne dětí přinášíme komentář k ekonomickým nákladům výživy a výchovy dítěte v závislosti na jeho věku. A to jak z pohledu rodičů, tak z pohledu ekonomiky jako celky v době zavření škol kvůli koronaviru.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Uplatnění po mateřské. Česko je země dvou paradoxních extrémů

Česko je země dvou paradoxních extrémů. Má nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a k tomu nejvíc pracujících matek starších dětí. Příčinou je významný nedostatek nabídky zkrácených pracovních úvazků v Česku. Výjimkou jsou obory ICT, ale také pobídky zdravotnických firem.

Ilustrační fotografie

Stát zastoupí neplatiče alimentů. Částka nepřekročí 3000 korun měsíčně

Důchody a sociální podpora

Zálohované výživné bude stát vyplácet nanejvýš dva roky, a to rodičům, jimž partner neposlal celé soudem stanovené výživné po čtyři měsíce. Podmínkou bude také podané trestní oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci. Stát by měl vyplácet celou částku přiznanou soudem, maximálně však dostane rodič, kterému partner dluží, 3000 korun měsíčně. Shodla se na tom dnes vládní koalice. Novinářům to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová

Aktuality

Rodičovský příspěvek 2020: Maláčová rozšíření nedokázala prosadit

Vyšší rodičovský příspěvek nedostanou všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Sociální demokracie při jednáních s ANO neprosadila společné hlasování pro širší senátní verzi jeho zvýšení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že strana proto spolu s koaličním ANO podpoří užší vládní variantu, kterou dříve schválila Sněmovna. Senátní verzi, kterou prosazují opoziční strany, však považuje ČSSD za spravedlivější, konstatovala Maláčová. ANO podle ČSSD argumentuje především dopady na rozpočet.

Jana Maláčová

Maláčová chce rodičovskou 300 tisíc pro všechny rodiče s dětmi do 4 let

Důchody a sociální podpora

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bude apelovat na poslance sociální demokracie i premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ve Sněmovně podpořili senátní verzi růstu rodičovského příspěvku. Maláčová to řekla novinářům před dnešním jednáním vlády. Místopředseda hnutí ANO a předseda Sněmovny Radek Vondráček v neděli řekl, že nepředpokládá, že by koaliční poslanci hlasovali pro senátní návrh. Pokud by tak ČSSD učinila, nebylo by to podle něj v souladu s koaliční smlouvou.

Ilustrační fotografie

Navýšení rodičovského příspěvku: Rozšíří se okruh rodin?

Důchody a sociální podpora

Senát zřejmě poskytne znovu možnost získat navýšení rodičovského příspěvku i rodičům s dětmi do čtyř let věku, kteří už příspěvek v dosavadní výši vyčerpali. Horní komoře to tento týden doporučil její ústavně-právní výbor. Pokud s tím Senát bude souhlasit, poslanci by se úpravou zabývali znovu. Počátkem listopadu takovéto doplnění odmítli.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy