Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrh ANO na zvýšení rodičovské na 400 tisíc vláda odmítla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Návrh poslanců opozičního ANO na zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku o třetinu na 400.000 korun koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odmítla. Kvůli zásadním dopadům do státního rozpočtu schválila dnes k předloze negativní stanovisko, vyplývá z výsledků jednání vlády. Opoziční novela navíc předpokládá zavedení automatické valorizace příspěvku podle inflace.

Sněmovna odmítla minulý týden stejnou úpravu poslanců ANO v podobě pozměňovacího návrhu k vládní předloze, která zejména zjednodušuje podmínky u příspěvku na bydlení. Stejně naložila i se snahou opozičního hnutí SPD na zvýšení celkové rodičovské na 360.000 korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že chce v dohledné době jednat v koalici o navýšení rodičovské i její valorizaci.

K novele poslanců ANO kabinet uvedl, že jde proti jeho snaze o konsolidaci veřejných financí. "Dokonce může dojít k tomu, že navyšování dávky o inflaci může samo o sobě růst inflace podporovat," stojí ve stanovisku, které dostanou zákonodárci. Navrhované zvýšení příspěvku o 33 procent je navíc podle vlády nadhodnocené, když letošní růst cen takové hodnoty podle odhadů nedosáhne.

Hnutí ANO navrhlo, aby rodičovský příspěvek činil 400.000 korun už letos. V dalších letech by rostl o inflaci vždy v lednu, případně v jiném termínu, pokud by míra inflace přesáhla pět procent. Předkladatelé uvedli, že domácnosti s malými dětmi, v nichž zpravidla pracuje jen jeden z rodičů nebo jde o domácnosti samoživitelů, jsou nynějším zdražováním zasaženy. "Opatřením má vedle snahy čelit stávající bezprecedentní inflaci dojít též k většímu ocenění péče o nejmladší dítě v rodině a v neposlední řadě též prohloubení možnosti slaďování osobního a pracovního života," napsali v důvodové zprávě.

Dopady na státní rozpočet pro letošní rok autoři novely odhadli na deset miliard korun. Podle podkladů pro vládu by byly asi o 1,8 miliardy korun vyšší.

Rodičovská se naposledy zvedala od ledna 2020 o 80.000 korun na nynějších 300.000 korun. Výdaje se pak meziročně zvedly o zhruba 14 miliard korun, tedy téměř o 60 procent. Loni úřady práce rodičům malých dětí vyplatily přes 35,4 miliardy korun. Letos za první čtyři měsíce to bylo 11,2 miliardy korun. V dubnu se poskytlo 286.600 příspěvků. Rodič si může určit, jak vysokou částku bude měsíčně pobírat. Čím je příspěvek vyšší, tím rychleji se celková suma vyčerpá.

Témata:  rodičovský příspěvek děti rodina

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.