Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strany po volbách plánují podpořit pracující rodiče a seniory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Politické strany a koalice voličům před říjnovými volbami slibují především podporu pro pracující rodiče a seniory. Usilovat chtějí o vyšší propojení vzdělávacího systému s trhem práce. Hodlají zavést úlevy pro studenty. V případě pracovních agentur některé strany navrhují jejich důslednější regulaci, včetně posílení kontrol nelegálního zaměstnávání. Vyplývá to z odpovědí stran a koalic na dotazy ČTK a zveřejněných volebních programů.

ČSSD chce zavést povinnost firem hlásit úřadům práce volná pracovní místa. Úřady práce by tak podle ní měly získat naprostý přehled o dění na trhu práce a budou moci uchazečům nabízet kvalitní pracovní pozice. Lidé by podle sociálních demokratů měli mít dostatek volného času, proto podporuje zavedení pěti týdnů dovolené či diskuzi nad zkrácení délky pracovního týdne. Usilovat chce o růst minimální mzdy. Zákonem chce zaručit její pravidelné zvyšování, aby činila minimálně 50 procent průměrné mzdy předchozího roku nebo 60 procent mediánové mzdy. Upozorňuje také na mzdové rozdíly žen a mužů, které jsou v ČR podle strany pětinové a téměř nejvyšší v Evropské unii.

KSČM chce dosáhnout stabilizace zaměstnanosti i při nezbytných strukturálních změnách, které ČR s ohledem na změny na světovém trhu i na nástup nových technologií čekají. S tím podle ní souvisí péče o strukturu a kvalitu vzdělávacího systému blíže propojeným s trhem práce. Důležitá je podle ní podpora pracovních míst pro handicapované, absolventy, lidi předdůchodového věku i pro ty, kteří se chtějí vrátit po rodičovské dovolené. Za důležitou považuje také citlivou úpravu účasti živnostníků na penzijním pojištění. Důsledněji chce regulovat agentury u dovozu pracovní síly.

SPD v rámci politiky zaměstnanosti považuje za důležité podporovat české regionální a rodinné firmy. Za podstatnou má zaměstnanost mladých a čerstvých absolventů škol. V této souvislosti zvažuje například daňové úlevy nebo úlevy u povinných odvodů. Další klíčové téma vidí v umožnění hladkého návratu do práce matkám či otcům po rodičovské dovolené. Navrhuje pro ně zavést zkrácený pracovní týden v délce 30 hodin za plnou mzdy, kdy rozdíl v nákladech by zaměstnavateli doplatil stát.

KDU-ČSL, TOP 09 a ODS ve své koalici SPOLU plánují snížit sociální pojistné pro zaměstnavatele a zvýšit limit pro dohody o provedení práce a pracovní činnosti. Podpořit chtějí práci z domova. Představit hodlají širokou paletu možností zkráceného úvazku. Pomoci chtějí pracujícím rodičům zvýšenými daňovými slevami na děti. Dále hodlají reformovat rámcové vzdělávací programy, zaměřit se chce na snížení objemu učiva a podpořit porozumění nad memorováním. Mimo jiné plánuje nastavit jasný model spolupráce škol s výborní sférou.

Piráti a Starostové si podle svého programu kladou za cíl přeměnit "zdejší montovnu v mozkovnu". Chtějí zvyšovat kvalifikaci pracovní síly, hledat a přijímat nové technologie, přitahovat prestižní zaměstnavatele. Školství chtějí aktualizovat tak, aby bylo přípravou na skutečnou budoucnost. Výrazně plánují posílit podnikatelské vzdělání pro studenty středních a vysokých škol s důrazem na umění spolupráce, komunikaci, kreativitu a kritické myšlení.

Hnutí Přísaha chce pomoci seniorům z řad živnostníků, kteří mají zájem pracovat. Osvobodit je plánuje od plateb sociálního a zdravotního pojištění. Nastupující generace by podle Přísahy měla být po dobu přípravy na budoucí povolání osvobozena od placení daní. Významně by to podle ní pomohlo méně majetným lidem k přístupu k vyššímu vzdělání.

Hnutí ANO volební program zatím nepředstavilo, na dotazy ČTK neodpovědělo.

Témata:  rodina

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 10:37

Nečekané, cla EU na čínská elektroauta nakonec dost možná nebudou. Peking, Bratislava i Berlín tleskají Španělsku

Španělský premiér Pedro Sanchez totiž vyrazil na čtyřdenní návštěvu Číny a předvedl tam překvapivou otočku. Vyzývá náhle, ať země EU a Brusel samotný přehodnotí uvalení vysokých cel právě na čínská elektroauta. Ta platí od letošního července provizorně, na přelomu října a listopadu mají vstoupit v platnost trvale, na pět let. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy