Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast otce u porodu je součástí práva na rodinný život, zdůraznil soud v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem rodinného života, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

"ÚS proto neakceptuje názor, že by právo matky, otce a dítěte být spolu v okamžiku porodu a chvílích bezprostředně následujících mělo zůstat mimo rámec ústavní ochrany," řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Soud se v nálezu vrací k situaci z března 2020, tedy do období první vlny šíření covidu-19. Opatření ministerstva zdravotnictví tehdy nakrátko omezilo doprovod v porodnici. Některé rodiny se rozhodly bránit soudně.

ÚS se konkrétně zabýval stížností advokáta Ondřeje Pecáka a jeho blízkých, kteří se nejprve vydali cestou správního soudnictví. Soudy však všechny návrhy odmítly, protože sporné opatření v mezičase přestalo platit.

Pecák pak podal žalobu na náhradu nemajetkové újmy. Požadoval částku 50.000 korun pro sebe a stejné sumy také pro partnerku a dceru. Neuspěl však ani u Obvodního soudu pro Prahu 2, ani u Městského soudu v Praze.

Obvodní soud zamítnutí žaloby odůvodnil zejména tím, že dané mimořádné opatření nebylo rozhodnutím, a proto se nelze případné náhrady škody domáhat postupem podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Městský soud verdikt potvrdil a navíc uvedl, že "možnost otce být u porodu nepředstavuje základní právo".

Poté se rodina obrátila na ústavní soudce. Po jejich zásahu bude znovu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 2. Musí zvážit a zohlednit jak právo na rodinný život, tak situaci jara 2020 a tehdejší zájem na zastavení epidemie.

Témata:  rodina porodnost ÚS (Ústavní soud) děti

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy