restaurace

Ilustrační fotografie

Za oběd v restauraci Češi v květnu utratili 181,1 Kč

Ekonomika

Za oběd v restauraci Češi v květnu utratili přibližně 181,1 koruny, meziročně o 21,8 koruny více. Ve srovnání s dubnem byla průměrná útrata za oběd vyšší asi o 80 haléřů, s lednem pak o 3,3 koruny. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Edenred, kterou má ČTK k dispozici. Největší část příjmu podle ní obědy v restauracích v květnu ukrojily obyvatelům Jihočeského, Libereckého a Pardubického kraje.

Pivo, ilustrační fotografie

Podíl piva na tržbách v gastronomii klesá, v hospodách je pod 50 procent

Ekonomika

Podíl piva na tržbách v gastronomii klesl z pětiny v roce 2019 na letošních 15 procent. V kategorii hospod podíl piva na tržbách klesl z 55 na 44 procent, a to hlavně vlivem zdražování i změnou zákaznického chování. Podíl vína na tržbách zůstává na třech procentech. Vyplývá to z analýzy společnosti Dotykačka, která má data ze zhruba 8000 podniků v zemi. Její výsledky dnes zástupci společnosti představili na akci Gastro Talks v Praze.

Ilustrační fotografie

Česku hrozí ztráta michelinských hvězd, firma chce poplatek deset milionů korun

Ekonomika

Česko by mohlo přijít o restaurace s michelinskou hvězdou, nově totiž musí jednotlivé země společnosti Michelin platit poplatek deset milionů korun za tři roky. Firma Michelin, která vydává průvodce od roku 1900, plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, aby ho pomohly financovat. V Česku je to agentura CzechTourism, definitivní rozhodnutí, zda stát částku zaplatí, ale záleží na ministerstvu pro místní rozvoj. Píše o tom server Seznam Zprávy.

Ilustrační fotografie

Na Štědrý den a na silvestra bude v ČR otevřena asi polovina restaurací

Ekonomika

Na Štědrý den a na silvestra bude v ČR otevřena asi polovina restaurací, které nejsou součástí ubytovacích zařízení. ČTK to řekl předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Kapacity většiny z nich jsou zatím naplněné z poloviny, téměř všechny stoly má zarezervované přibližně třetina. Restaurace, které zůstanou zavřené, jako důvod nejčastěji uvedly kritický nedostatek personálu či nízký zájem hostů. Nový rok turisté podle Stárka čím dál častěji slaví na ulicích měst.

Ilustrační fotografie

Magazín

Vlastní krabičky na jídlo. Mají restaurace povinnost vám vyhovět?

Zákazníci stravovacích zařízení si čím dál častěji přinášejí vlastní krabičky na odnos jídla. Reakce podniků na tento trend se různí. Někteří provozovatelé restaurací zásadně odmítají přijímání vlastních krabiček s poukázáním na hygienické požadavky, jiní vyhoví zákazníkům bez sebemenšího zaváhání. Jaká jsou pravidla a jaké se reálně nabízejí možnosti pro odnos pokrmů? Mají restaurace povinnost přijímat od zákazníků jejich z venku přinesené krabičky?

Ilustrační fotografie

Polední meníčko bude brzy průměrně za 200 korun

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Lidé v Česku už se dnes v restauraci jen těžko nenaobědvají za cenu pod 150 korun. Oběd nyní stojí průměrně 163 korun, plyne z šetření společnosti Sodexo Benefity. V Praze to je dokonce 190 korun, na Karlovarsku jen 147 korun. Průměrná cena „meníčka“ od roku 2020 narostla o 28 korun.

Ilustrační fotografie

Češi kvůli zdražení přestávají chodit do restaurací

Ekonomika

Obědy si nyní Češi nejčastěji nosí připravené v krabičkách z domova. Ještě loni na podzim přitom nejvíce lidí preferovalo stravování v restauracích a kantýnách. Zdražování ale jejich návyky mění. Majitelé restaurací proto říkají, že současná situace je horší než v době covidové epidemie. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Edenred, která se zaměřuje na zaměstnanecké benefity.

Ilustrační fotografie

Restaurace zdražují. Oběd stojí nyní průměrně 160 Kč a jedno pivo 47 Kč

Ekonomika

Češi podle společnosti Qerko, která sbírá data o platbách z téměř tisíce restaurací v tuzemsku, zaplatí nyní za oběd v průměru 160 korun. Půllitr piva pak stojí v průměru 47 Kč. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Platforma Qerko umožňuje lidem platit v restauracích pomocí mobilního telefonu. Firma zmapovala platby více než 143.000 uživatelů v restauracích, barech a dalších zařízeních za poslední tři měsíce.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Restauratéři jsou novými opatřeními zmateni, chybí informace o podpoře

Vláda nová opatření podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) uvedla nepřesně. Restauratéři jsou zmateni hlavně v případě oznámení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), že akcí, večírků a silvestrovských oslav se bude moci od 29. prosince do 2. ledna účastnit nejvýše 50 lidí. Podnikatelům schází také informace o kompenzacích, pokud vláda zpřísňuje omezení, měla by okamžitě představit režim podpory. ČTK to dnes řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Ilustrační fotografie

Pokud restaurace budou jen pro očkované a lidi po covidu, jak nyní chystá vláda, přijdou do konce letoška o zhruba pět miliard korun

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: V souvislosti s chystaným zpřísňováním protipandemických opatření lze čekat tíživý dopad na provozovatele služeb nebo třeba restauratéry nebo hoteliéry. Poskytovatelé služeb či provozovatelé restaurací či hospod se obávají, že jim opatření odláká zákazníky. Po loňském roku jsou finančně značně oslabení, jak ostatně dokládají i nová data Eurostatu. Podle nich totiž Češi loni kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie.

Ilustrační fotografie

Zhruba 400 podniků nebude kontrolovat bezinfekčnost hostů

Aktuality

Zhruba 400 restaurací nebude dodržovat kontroly bezinfekčnosti hostů. Byla by to diskriminace zákazníků na základě zdravotního stavu, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci iniciativy Chcípl PES, která se později změnila na politické hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu. Samotné vládní nařízení je podle nich nezákonné. Kvůli omezování svobod svolává hnutí demonstraci na 17. listopadu od 15:00 na pražské Staroměstské náměstí.

Ilustrační fotografie

Restauratéři budou muset od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost hostů

Aktuality

Personál restaurací bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Nebude to muset být hned u vchodu, bude to stačit ve chvíli, kdy se hosté usadí. Povinnost neplatí pro odběr jídla s sebou. Kontrolu nebudou muset provádět restauratéři v jídelních zónách v obchodních centrech. Opatření dnes schválila vláda, řekl Vojtěch na tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Tržby restaurací jsou o 20 až 30 procent nižší oproti době před krizí

Tržby restaurací jsou podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) stále o 20 až 30 procent nižší proti době před koronavirovou krizí. Lidé se rychleji vracejí do podniků v turisticky oblíbených místech, nejhůře jsou na tom stravovací provozy ve městech. ČTK to řekl restauratér a garant projektu Moje restaurace za AMSP Luboš Kastner.

Ilustrační fotografie

Restaurace budou moci od pondělí otevřít vnitřní prostory

Aktuality

Restaurace a další stravovací zařízení budou moci od pondělí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) otevřít vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu budou moci sedět nejvýše čtyři hosté, nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci. Povinné budou nadále negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ilustrační fotografie

Arenberger: Vnitřní prostory restaurací máme v plánu otevřít 14. června

Aktuality

Vnitřní prostory gastronomických zařízení má podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera vláda v plánu otevřít 14. června, pokud se nezhorší epidemická situace. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (oba za ANO) je pro restaurace toto datum nejzazší. Ministři to dnes řekli na tiskové konferenci po jednání vlády. Termín už v neděli ohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační fotografie

Aktuality

Na 1. stupni ZŠ končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací

Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve školách. Končí jim rotační výuka, kdy se týden učili z domova a týden ve škole. Jen ve škole se budou už učit také studenti druhého stupně ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií v polovině krajů s lepší epidemickou situací. Díky rozvolnění dalších opatření proti šíření koronaviru se ode dneška za podmínek, které stanovila vláda, otevřou restaurační zahrádky, obnoví provoz fitness center či posiloven a mohou se konat venkovní kulturní akce.

Ilustrační fotografie

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Aktuality

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Ilustrační fotografie

Komora: S vládou chceme jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb

Aktuality

Hospodářská komora chce s vládou jednat o podmínkách otevření obchodů a služeb, které by provoz chtěly obnovit od 1. května. Pomoci může například mobilní aplikace, kterou by zákazník prokazoval svou bezinfekčnost. Podnikatelé nabízejí pomoc s jejím vývojem, nezbytné ale je zapojení státu a navázání na jeho informační systémy. Prezident komory Vladimír Dlouhý to dnes řekl na tiskové konferenci.

Ilustrační fotografie

Podnikatelé jsou na konci sil, kompenzace jsou nezbytné

Ekonomika

Podnikatelé jsou podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václava Stárka na konci sil, přibude těch, kteří provozy už neotevřou. Stát musí pro odvětví, která opakovaně kvůli pandemii koronaviru zavírá, připravit adekvátní náhrady. Za současného stavu nemůže být odpovědí vládních představitelů, že nejsou peníze, řekl dnes ČTK Stárek.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Omezení provozní doby je likvidační, říkají restauratéři

Vládní omezení provozní doby restaurací do 20:00 bude pro řadu restaurací likvidační a způsobí snížení tržeb proti době před koronavirovou krizí až na 40 procent. Ministerstvo zdravotnictví navíc se zástupci podnikatelů v gastronomii a pivovarnictví nediskutuje. Novinářům to dnes řekli zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) a Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Spouští proto kampaň Bezpečná restaurace, zaměřenou na dodržování hygienických pravidel.

Ilustrační fotografie

Restaurace musí zavřít ve 20 hodin. Trhy budou bez občerstvení i svařáku

Aktuality

Ode dneška musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Nové omezení otvírací doby se netýká rozvozu jídla. Po celý den je pak zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti. Na trzích je zakázáno prodávat alkohol i občerstvení. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření v tomto odvětví.

Ilustrační fotografie

Restaurace budou zavírat dříve, opět se zakazuje pití alkoholu na veřejnosti

Aktuality

Bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének budou muset od středy zavírat ve 20:00 místo 22:00. Zakázána bude po celý den konzumace alkoholu na veřejnosti a na trzích se nebude smět prodávat občerstvení a alkohol. Vláda zpřísněním reagovala na častá porušování protiepidemických opatření.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy