Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku hrozí ztráta michelinských hvězd, firma chce poplatek deset milionů korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česko by mohlo přijít o restaurace s michelinskou hvězdou, nově totiž musí jednotlivé země společnosti Michelin platit poplatek deset milionů korun za tři roky. Firma Michelin, která vydává průvodce od roku 1900, plánuje uzavřít smlouvy se státními agenturami, aby ho pomohly financovat. V Česku je to agentura CzechTourism, definitivní rozhodnutí, zda stát částku zaplatí, ale záleží na ministerstvu pro místní rozvoj. Píše o tom server Seznam Zprávy.

"Je v zájmu organizací, aby průvodce v ČR zůstal. My jako agentura se samozřejmě zasazujeme o to, abychom podpořili gastronomii, nic dalšího ale v tento moment říct nemohu," sdělil serveru ředitel agentury CzechTourism Jan Herget. Ministerstvo pro místní rozvoj zatím situaci vyhodnocuje a poplatek bude konzultovat s dalšími resorty, doplnil zástupce vedoucí komunikace a PR manažer kabinetu ministra pro místní rozvoj Petr Waleczko.

Smlouvy údajně podepsala již většina zemí, jako jsou třeba Maďarsko nebo Slovinsko, Česko však stále váhá, napsal web.

V Česku jsou nyní dvě restaurace s jednou michelinskou hvězdou - pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Za loňský rok Michelin doporučení pro Česko zatím nevydal, i tento ročník by byl totiž podle serveru podmíněn poplatkem.

Poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl. V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni v roce 2018 přišel. Celkem tak hvězdu doposud získalo pět pražských restaurací.

Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

Témata:  restaurace

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

13. ledna 2026 18:19

Půjčka na cokoliv je připravena pomáhat každý den

Stačí jen základní osobní údaje, vyplnění krátkého formuláře a odpověď dorazí velmi rychle! Ovšem, žádost o úvěr je v moderní době tak jednoduchá, jako například nádech a výdech. Jinými slovy, jedná se o cestu, která je bez čekání a úředních formalit. Peníze bude možné využít ještě dnes a konkrétní účel je pouze na uvážení samotných žadatelů. Rychlovarná konvice, lednička nebo různé poplatky v domácnosti, tímto způsobem lze řešit tisíce různých otázek. Vlastně, je to jednoduchý úkol, který se odehrává pouze v internetovém prohlížeči. Kdo by ještě chtěl chodit na pobočku, že?

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy