Praha

Ilustrační fotografie

Výstavba kanceláří v Praze opět pomalu ožívá, trh zachraňují rekonstrukce

Ekonomika

Trh s moderními kancelářskými prostory v Praze na konci 1. čtvrtletí roku 2024 činil přibližně 3,91 milionu m2. Míra neobsazenosti se lehce zvýšila na 7,5 %, což představuje přibližně 292 000 m2 volných kancelářských prostor k okamžitému pronájmu. Po delším období nečinnosti začíná nyní pomalu rozmrzat nová spekulativní výstavba. A i přes dlouhodobý růst nájmů zůstává Praha atraktivní a konkurenceschopnou lokalitou lákající nové investory. Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu trhu kancelářských nemovitostí, který zveřejnila společnost Colliers, přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Ilustrační fotografie

Pražská Pařížská ulice zůstává nejdražší v Česku

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Pražská Pařížská ulice zůstává nejdražší adresou v Česku. Po desetiletích loni v žebříčku nejdražších ulic v zemi předstihla „Příkopy“ – a podařilo se jí to i letos. Vyplývá to z nyní zveřejněné analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ta pro letošek vyčísluje nájemné maloobchodních provozů v Pařížské na 2700 eur za metr čtvereční ročně, což odpovídá zhruba 66 200 korunám. Oproti loňsku nájemné nepatrně kleslo, z hodnoty 2719 eur za metr čtvereční.

Ilustrační fotografie

Praha navýší peníze na platy záchranářů o 60 milionů korun

Aktuality

Praha navýší peníze pražské zdravotnické záchranné služby na mimořádné odměny o 60 milionů korun. Na jejich platy tak půjde kolem 537 milionů korun. Vyplývá to z materiálů, které schválili pražští radní. Záchranáři si peníze zajistí ze zvýšených výnosů od zdravotních pojišťoven, nebude tedy potřeba navýšení neinvestičního příspěvku od hlavního města.

MHD Praha

Cestující v Praze čeká v srpnu devět krátkodobých omezení tramvajové dopravy

Aktuality

Cestující v pražské MHD čeká letos v srpnu devět krátkodobých omezení v tramvajové dopravě. První se uskuteční v noci v pátek 4. srpna mezi Olšanskými hřbitovy a Želivského a poslední v noci v pondělí 28. srpna mezi Senovážným náměstím a Masarykovým nádražím. Dopravní podnik pak chystá i opravu tramvajové trati v Ječné ulici.

SPZ, ilustrační fotografie

Aktuality

Nové SPZ v Česku: Pražská bude vypadat takhle

Na registrační značce pro vozidla v Praze přibylo další písmeno. Na čtvrté pozici nahradilo číslici. Ve Štětí na Litoměřicku takových už vyrobili a dodali 6000 párů. V krajích se zatím systém číslování měnit nebude, kombinací je dostatek. ČTK a České televizi to ve výrobně značek řekl Ivan Novák z ministerstva dopravy. Značky se třemi písmeny by první motoristé mohli získat v Praze na podzim.

Ilustrační fotografie

Z Prahy na Island: Přímá letecká linka zahájí provoz příští týden

Ekonomika

Islandský národní dopravce Icelandair ve čtvrtek 1. června zahájí provoz přímé linky mezi Prahou a Reykjavíkem. Létat bude čtyřikrát týdně, zlepší také letecké spojení se Spojenými státy či Grónskem. Na linku nasadí letadlo Boeing 737 MAX s kapacitou 160 osob. Letiště Praha o tom dnes informovalo ČTK.

Ilustrační fotografie

Pražané už mají dvě třetiny plynu z Norska, ruské dodávky se daří z podstatné míry nahrazovat

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Česko po odstavení plynovodu Nord Stream 1 rozhodně nezůstává bez dodávek plynu. Do Česka sice po vypnutí klíčového evropského potrubí, spojujícího Rusko s Německem, neteče žádný ruský plyn. Zato se však zvyšuje podíl plynu z jiných zemí. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl například včera na svém twitterovém účtu Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Ta je třetím největším dodavatelem plynu v ČR podle počtu odběrných míst.

Ilustrační fotografie

Odboráři z celé ČR dorazí dnes do Prahy na své shromáždění proti chudobě

Ekonomika

Odboráři a odborářky z celé republiky dorazí dnes do Prahy na shromáždění proti chudobě. Chtějí na něm zveřejnit své požadavky a návrhy ke zmírnění dopadů zdražování a energetické krize na zaměstnance a jejich rodiny. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly by se akce v pražském Fóru Karlín mohlo účastnit 1500 až 2000 lidí. ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Shromáždění pořádá vždy v září od roku 2015. V minulých dvou letech se nekonalo kvůli epidemii.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V Praze bude na více veřejných místech omezeno pití alkoholu

Praha rozšíří počet veřejných míst, kde je zakázáno pití alkoholu, z 837 na 1036. Novou vyhlášku, která to stanovuje, dnes schválili zastupitelé s platností od července. Zákaz se nově bude týkat také náplavek, kde bude zákaz pití platit od půlnoci do 09:00. Nově rovněž bude pro postih stačit mít otevřenou lahev alkoholu, zatímco dosud museli strážníci přistihnout konzumenta přímo při pití.

P+R parkovací dům Praha Černý Most

Nové P+R na pražském Černém Mostě se otevře od 1. prosince 2021

Aktuality

Nové záchytné parkoviště P+R na pražském Černém Mostě se v Chlumecké ulici řidičům otevře od 1. prosince letošního roku. Parkovací dům bude mít 886 parkovacích stání, z nichž část bude pro elektromobily nebo vozy poháněné LPG. Dělníci v současné době dokončují v poslední práce. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a místostarosta Prahy 14 Petr Hukal (Pirát). Řidiči na Černém Mostě zaplatí za den 50 korun. Stavba vyšla na asi půl miliardy korun. Další záchytná parkoviště vzniknou mj. v Hostivaři, v Nových Butovicích nebo na Zličíně bude parkovací dům.

Ilustrační fotografie

První majitel bytu pro Airbnb v Praze dostal pokutu za porušení předpisů

Bydlení

Pražské úřady uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle názoru vedení města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako hotely. Magistrát spustil k tématu bezplatnou právní poradnu a prosazuje legislativní změny.

Ilustrační fotografie

V Praze dnes začne pravidelná porada ekonomických diplomatů

Ekonomika

Ke každoroční poradě se dnes v Praze sejdou ekonomičtí diplomaté z českých zastupitelských úřadů v zahraničí. V Černínském paláci se uskuteční konference, kterou videozdravicemi zahájí premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Diplomaté budou až do pátku diskutovat s představiteli vládních institucí, příspěvkových organizací a podnikateli o vzájemné spolupráci při podpoře ekonomické diplomacie.

Praha

Ekonomika

Praha bohatne mnohem rychleji než Bratislava. Česká metropole je díky brexitu třetím nejbohatším místem EU

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Praha je třetím nejbohatším regionem Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu, které úřad zveřejnil. Hrubý domácí produkt na obyvatele vyjádřený ve standardu kupní síly, který umožňuje mezinárodní srovnání, činil v české metropoli v roce 2019 celkem 205 procent průměru Evropské unie. Lépe už na tom bylo jen Lucembursko s 260 procenty průměru EU a jižní část Irska s 240 procenty.

Ilustrační fotografie

Pražané si v roce 2021 připlatí za vodu, kubík vyjde na 92,36 korun

Ekonomika

Pražané za vodu v příštím roce zaplatí 92,36 korun za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než letos. Zdražení je způsobeno propadem spotřeby vody způsobeného pandemií nemoci covid-19 a rovněž opravou vodárny v Podolí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek. Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Ilustrační fotografie

Praha řeší přes 40 restaurací, které porušily vládní opatření

Aktuality

Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření proti šíření covidu-19, z toho 42 se týkalo restaurací. Žádné ze správních řízení, která k tomu úřad zahájil, zatím nebylo ukončeno. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V jarní vlně epidemie podle něj magistrát řešil asi 500 oznámení, provozoven se jich týkalo asi deset. V posledních dnech policie řešila porušení zákazu otevření v restaurace v Šeberově a v klubu v centru.

Vánoční trhy v Praze

Vánoční trhy v Praze změní podobu

Aktuality

Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. ČTK to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Vánoční trhy v Praze každoročně pořádá společnost Taiko, její vyjádření ČTK shání.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V pražské MHD nepojedou školní autobusy ani noční vlaky

V rámci pražské integrované dopravy (PID) bude od středy 14. října dočasně zrušen provoz školních autobusů v Praze a následně nepojedou ani v rámci příměstské dopravy. Předčasně bude ukončen provoz sezonních rekreačních vlaků a nepojedou ani víkendové noční vlaky. Důvodem je nižší počet cestujících a opatření proti šíření nemoci covid-19. ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje PID. Pražský dopravní podnik (DPP) již rozhodl omezit provoz některých autobusů pouze do 22:00.

Praha

Německo a Belgie ohlásily restrikce pro cestující z Prahy

Aktuality

Evropské země začínají reagovat na zrychlený růst počtu koronavirových nákaz v Česku. Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí a cestující bez čerstvého potvrzení o negativním testu bude od čtvrtka posílat do izolace. S podobnou restrikcí vůči "pražskému regionu" přišla také Belgie, přičemž její opatření má platit od pátečních 16:00 SELČ. Český premiér Andrej Babiš o koronavirové krizi jednal s protějšky ze Slovenska a Rakouska, kteří podle jeho prohlášení zatím omezení v cestování nechystají.

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

V Praze přibylo za 24 hodin rekordních 221 nakažených. Od středy se zpřísňují opatření

Aktuality

Za posledních 24 hodin přibylo v Praze 221 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíc od vypuknutí epidemie na začátku března. Od středy se ve městě zpřísňují některá opatření a hygienici už jednají o zavedení dalších. Dosavadní rekordní přírůstek zaznamenali hygienici v hlavním městě minulý čtvrtek 3. září, kdy se nákaza potvrdila u 168 lidí. V poslední době denní nárůst pravidelně překračoval stovku, dnes poprvé překonal dvojnásobnou hranici.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Roušky se vrací do škol. Povinně je nasadí žáci v Praze

Od pondělí 14. září budou školáci a studenti v Praze muset nosit roušky ve společných prostorách škol. Jde o opatření pražské hygieny reagující na šíření koronaviru v hlavním městě, na tiskové konferenci to oznámila ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Opatření se podle tiskové zprávy týká i středních a vysokých škol.

Opatření obchodních domů proti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

V Praze budou roušky povinné v obchodech, v noci zavřou bary

Aktuality

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.