Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové P+R na pražském Černém Mostě se otevře od 1. prosince 2021

P+R parkovací dům Praha Černý Most
P+R parkovací dům Praha Černý Most
Foto: obermeyer.cz

Nové záchytné parkoviště P+R na pražském Černém Mostě se v Chlumecké ulici řidičům otevře od 1. prosince letošního roku. Parkovací dům bude mít 886 parkovacích stání, z nichž část bude pro elektromobily nebo vozy poháněné LPG. Dělníci v současné době dokončují v poslední práce. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a místostarosta Prahy 14 Petr Hukal (Pirát). Řidiči na Černém Mostě zaplatí za den 50 korun. Stavba vyšla na asi půl miliardy korun. Další záchytná parkoviště vzniknou mj. v Hostivaři, v Nových Butovicích nebo na Zličíně bude parkovací dům.

"Hrubá stavba je kompletně hotová. Dodělávají se pouze detaily uvnitř stavby s tím, že na konci tohoto měsíce bychom chtěli mít stavbu zkolaudovanou, abychom 1. prosince 2021 mohli spustit ostrý provoz," řekl Scheinherr.

V Chlumecké bylo původně běžné parkoviště s asi 300 místy. Na jeho ploše nyní stojí parkovací dům. Z celkového počtu je 89 míst určeno pro parkování aut na plyn. "Jde o jeden z nejmodernějších parkovacích domů v Praze, kdy ve většině z nich je zakázán vjezd pro CNG/LPG automobily," řekl Scheinherr. Dalších 22 míst je vyčleněno pro handicapované a 18 místo pro rodiče s dětmi, což jsou speciální širší místa. Osm míst bude sloužit pro nabíjení elektromobilů. V domě je i 28 míst pro motocykly a uzamykatelné místo, kam si mohou cyklisté uložit svůj bicykl.

Radnice Prahy 14 si od zprovoznění parkovacího domu slibuje úbytek aut přespolních řidičů ve svých ulicích. "Praha 14 nemá zřízeny zóny placeného stání, takže v našich ulicích není žádná regulace, která by byla funkční. Týká se to desítek ulic v blízkosti stanic metra, a to v docházkové vzdálenosti nějakých 300 nebo 400 metrů. Tam to vnímáme jako opravdu kritické," řekl Hukal.

Na území Prahy 14 vzniklo v nedávné době dalších 101 míst na Chlumecké, kdy byl zrušen nevyužívaný odstavný pruh, ve kterém řidiči již neoprávněně parkovali. Další dvě desítky míst vznikly u tramvajové smyčky na Lehovci.

Nové parkoviště P+R se postaví u železniční zastávky Praha-Hostivař, kde bude 78 stání. Další bude na Opatově na Jižním Městě, kde město nyní finalizuje projekt stavby. "V příštím roce bychom mohli mít stavební povolení. Jeden z největších parkovacích domů, co chystáme, bude na Zličíně," řekl Scheinherr. Získali jsme v letošním roce stavební povolení na parkovací dům na Dědině v Praze 6, ten ale bude sloužit pouze pro rezidenty.

Na území Prahy je asi dvacítka záchytných parkovišť a provozuje je městská firma Technická správa komunikací (TSK). Vedení města od srpna 2021 zvedlo cenu stání na většině záchytných parkovišť. Na čtyřech budou lidé za denní stání platit 100 korun a na devíti 50 korun. Zbylých sedm, která nejsou hlídaná, jsou na 12 hodin zdarma. Dosud řidiči na všech parkovištích kromě jednoho za den zaplatili 20 korun.

Témata:  Praha parkovací domy parkování

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy