Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze dnes začne pravidelná porada ekonomických diplomatů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ke každoroční poradě se dnes v Praze sejdou ekonomičtí diplomaté z českých zastupitelských úřadů v zahraničí. V Černínském paláci se uskuteční konference, kterou videozdravicemi zahájí premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Diplomaté budou až do pátku diskutovat s představiteli vládních institucí, příspěvkových organizací a podnikateli o vzájemné spolupráci při podpoře ekonomické diplomacie.

Cílem konference je diplomatům zprostředkovat informace o novinkách a prioritách v prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí, aktuální ekonomické situaci ČR a jejím výhledu a zhodnocení spolupráce resortů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů. Firmy se podělí se svým pohledem na formy státní podpory exportu. Uskuteční se též konzultace diplomatů s exportními firmami.

Vzhledem ke koronavirové pandemii se konference bude konat v tzv. hybridním formátu, část ekonomických diplomatů se jí zúčastní on-line.

Konference bude složena z několika diskusních bloků. Debatovat budou ministři a další představitelé resortů, ředitelé agentur na podporu exportu a investic, předsedové podnikatelských reprezentací, sektorových organizací či asociací, finančních institucí, ekonomové, zástupci institucí na podporu vědy, výzkumu a inovací a soukromého sektoru.

Kulhánek dnes bude na jednání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku, v úterý se ale s ekonomickými diplomaty sejde. V týž den na konferenci vystoupí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Součástí porady bude také blok věnovaný prioritám předsednictví ČR v EU, které nastane od 1. července 2022.

Témata:  ekonomika Praha

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy