pozemky

Ilustrační fotografie

Co je dobré vědět před koupí pozemku?

Bydlení

Uvažujete o koupi stavebního pozemku na hypotéku? Před tím je ale dobré si zjistit pár informací, které celý proces ulehčí. Například to, zda je pozemek skutečně určen k výstavbě rodinného domu, jestli má přístupovou cestu a jak bude vyřešeno připojení na inženýrské sítě.

Ilustrační fotografie

Výkup pozemků: Máte nereálné požadavky? Stát vám je vyvlastní

Ekonomika

Situace kolem výkupu pozemků je ve většině českých krajů čím dál komplikovanější. Mezi nejčastější důvody, kvůli kterým se nejsou kraje schopné s majiteli pozemků domluvit, patří nereálné požadavky na navýšení kupní ceny. Proces se z těchto důvodů protahuje a zejména u výkupu pozemků, kudy má vést strategická silniční trasa, musí kraje situaci vyřešit vyvlastňovacím řízením.

Ilustrační fotografie

Prodáváte pozemek? Vyhněte se spekulantům, přijít můžete až o statisíce

Ekonomika

Ceny zemědělských pozemků za posledních deset let vzrostly téměř trojnásobně, hektar kvalitní půdy stojí i 350 000 korun. Vysoká cena láká spekulanty, kteří se snaží půdu získat výrazně pod její tržní hodnotou. Ačkoliv se nejedná o férový přístup, takové jednání nenaplňuje podstatu podvodu, a je proto třeba být při prodeji půdy obezřetný. V nejhorším případě totiž může prodávající prodělat i stovky tisíc korun. Pomoci s orientací v cenách půdy mohou úředníci i chytré aplikace.

Andrej Babiš

Babiš chce za zámek na Veleslavíně 16 pozemků v Letňanech

Aktuality

Praha by mohla získat od státu zámek na Veleslavíně výměnou za 16 parcel v Letňanech, kde by podle představ premiéra Andreje Babiše (ANO) měla vzniknout takzvaná vládní čtvrť pro státní úředníky. Premiér to dnes uvedl na twitteru. Pozemky mají podle něj hodnotu 350 milionů korun, zámeček se měl původně dražit s vyvolávací cenou 382 milionů. Postavit úřednický komplex je ekonomicky výhodnější než platit nájmy a investovat do stávajících budov úřadů, napsal dále premiér. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) myšlenku vládní čtvrti opakovaně odmítl.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nový trend na trhu s půdou: maskovaní spekulanti

Dopisy nabízející odkup zemědělské půdy zná snad už každý vlastník. S těmito nabídkami se v posledních letech zkrátka roztrhl pytel. Zejména množství spekulativních kupujících vlastníky půdy doslova bombarduje dopisy s jediným cílem – levně koupit a obratem draze prodat, informují Farmy.cz.

Ilustrační fotografie

Budou pozemky v roce 2017 opět bez daně a levnější?

Ekonomika

Novela zákona o DPH týkající se převodu nemovitých věcí účinná od 1.1. 2016 zavedla zdaňování pozemků. Ze všech pozemků vhodných ke stavbě se už půl roku platí daň z přidané hodnoty. Ve druhém čtení Senátu ČR novely zákona o DPH se počítá se zjednodušením definice stavebního pozemku a upřesnění formulací za účelem snížení této nově zavedené daňové zátěže pro občany. 

Ilustrační fotografie

Zájem o pozemky roste, lidé chtějí stavět

Bydlení

Místo bytu parcelu a vlastní dům. Jak vyplývá z dat realitní sítě RE/MAX, uvažuje tak čím dál více Čechů, kteří řeší bydlení. Jejich zájem se soustředí na dobrou dostupnost a dostatečnou infrastrukturu, informuje PR MOLLO.

Ilustrační fotografie

Přeměřování pozemků: Nehrozí vám pokuta až 300 tisíc?

Ekonomika

Pokud do prvního února nenahlásíte finančnímu úřadu změnu výměry svého pozemku, můžete dostat pokutu až 300 tisíc korun. Změna může paradoxně nastat i v případě, že jste nekoupili ani neprodali jediný metr čtvereční parcely. Výměru vašeho pozemku může změnit digitalizace katastru nemovitostí a v rámci přeměřování se to děje u každé desáté parcely.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Na koupi pozemku bez sítí lze ušetřit statisíce, je ale nutné pečlivě vybírat

Rozdíl v obvyklé ceně plně zasíťovaného stavebního pozemku a stejného pozemku bez sítí dosahuje za celou ČR u pozemků do 1 000 m2 více než půl milionu korun (540 000 Kč). U větších pozemků od 1001 do 1500 m2 je to pak téměř šest set tisíc korun (573 000 Kč). V lokalitách, kde přivedení inženýrských sítí není relativně nákladné, tak lze při koupi pozemku bez sítí ušetřit skutečně velké peníze. Vyplývá to z dat serveru Sreality.cz, kde se nachází bezmála 25 000 inzerátů na prodej pozemků.

Ilustrační fotografie

Stavební pozemky výrazně podraží

Daně a mzdy

Od ledna 2016 dojde k výraznému zdražení některých pozemků. V platnost totiž vstoupí novela zákona o DPH, která se dotkne i stavebních pozemků. U parcel pro rodinné domy dojde ke zdražení v řádu statisíců, v Praze to mohou být i miliony korun.

Ilustrační fotografie

Má pozemek a stavba rozdílné majitele? Rady, jak postupovat

Aktuality

Nový občanský zákoník, účinný od 1.1.2014 zavedl mnoho změn i v oblasti práva nemovitostí. Jednou z těchto zásadních změn mimo jiné i pravidlo, že stavba je vždy součástí pozemku, na kterém stojí. Zákon tak výrazně omezuje možnost, kdy vlastník pozemku a vlastník stavby jsou dvě odlišné osoby.

Kupujete pozemek? Pak velký pozor na tyto věci

Kupujete pozemek? Pak velký pozor na tyto věci

Ekonomika

Základem kvalitního bydlení v rodinném domě je dobrý pozemek. Protože se nejedná o zrovna levnou záležitost, ale o dlouhodobou a finančně náročnou investici, měli byste jeho výběru věnovat velkou pozornost a dostatek času. Při koupi každého pozemku si musíme dávat pozor zejména na to, zda je určený pro stavbu, zda je možné plánovaný dům napojit na sítě, jestli je zajištěna přístupová cesta na pozemek, zda je prodávající majitelem nebo existuje více spolumajitelů.

Ministr Dobeš chystá bič na spekulanty s pozemky

Ministr Dobeš chystá bič na spekulanty s pozemky

Ekonomika

Výrazných úspor při nákupu parcel pro dopravní stavby chce změnou legislativy dosáhnout ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Podle plánu představeného v úterý by měl stát zaplatit za lukrativní pozemky o 50 až 60 procent méně než dosud, u těch méně atraktivních by pak měl ušetřit aspoň 15 procent.

Prodej pozemků kolem Masarykova nádraží může stát šéfa drah křeslo

Prodej pozemků kolem Masarykova nádraží může stát šéfa drah křeslo

Ekonomika

Až padesát tisíc korun za metr čtvereční by mohly dostat České dráhy podle realitních odborníků za pozemky kolem Masarykova nádraží v centru Prahy. Dráhy však plánují, že parcely prodají podstatně levněji: za osm tisíc korun na metr čtvereční a bez vypsání soutěže. Informuje o tom sobotní MF DNES.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.