obědy

Ilustrační fotografie

Průměrná cena poledního menu za pololetí vzrostla

Ekonomika

Průměrná cena poledního menu v restauracích od začátku letošního roku do června vzrostla o 2,7 procenta na 182,4 koruny. Meziročně je o necelých pět korun vyšší. Nejvíce zdražily restaurace v Českých Budějovicích, kde lidé za oběd dali o sedm korun více, v Praze se ceny zvedly o více než pět korun. Nejméně zdražily obědy v Pardubicích, a to o dvě koruny. Vyplývá to z dat společnosti Edenred poskytující benefitní karty pro zaměstnance.

Ilustrační fotografie

Za oběd v restauraci Češi v květnu utratili 181,1 Kč

Ekonomika

Za oběd v restauraci Češi v květnu utratili přibližně 181,1 koruny, meziročně o 21,8 koruny více. Ve srovnání s dubnem byla průměrná útrata za oběd vyšší asi o 80 haléřů, s lednem pak o 3,3 koruny. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Edenred, kterou má ČTK k dispozici. Největší část příjmu podle ní obědy v restauracích v květnu ukrojily obyvatelům Jihočeského, Libereckého a Pardubického kraje.

Ilustrační fotografie

Jaká jsou nejoblíbenější jídla v českých školních jídelnách?

Magazín

Nejoblíbenějšími jídly v českých školních jídelnách jsou svíčková omáčka, filet z tresky a smažený řízek. Ze sladkých jídel si žáci a studenti nejčastěji objednávají dukátové buchtičky s vanilkovým krémem a mezi polévkami kraluje zeleninový vývar s rýží. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Primirest, která v Česku zajišťuje stravování žáků a studentů pro téměř 240 mateřských, základních a středních škol.

Ilustrační fotografie

Nejčastěji nabízeným benefitem je stravování, nabízí ho 93 procent firem

Ekonomika

Nejčastějším benefitem, který firmy poskytují zaměstnancům, je stravování, nabízí ho 93 procent společností. Roste zejména obliba stravenkového paušálu, který poskytuje zhruba polovina firem. Vyplývá to z průzkumu mezi českými společnostmi, který dnes představila Hospodářská komora ČR. Pro firmy je poskytování paušálu jednodušší než provoz firemní kantýny, zároveň s ním není spojená taková administrativa jako s papírovými stravenkami.

Ilustrační fotografie

Magazín

Česká firma vyvinula technologii sušení hotových jídel, které vydrží deset let

Česká společnost Freeze Dry Company se věnuje lyofilizaci potravin, při které se suší potraviny za velmi nízkých teplot. Vyvinula technologii sušení hotových jídel, které vydrží deset let a jsou po zalití horkou vodou poživatelné. V rozhovoru s ČTK to řekl za společnost Rudolf Kalovský, který se na vývoji tohoto produktu podílel. Firma ho tři roky dodává Armádě ČR. Příští týden spustí sbírku, která by měla umožnit posílat zásilky sušených jídel vojákům na Ukrajině.

Ilustrační fotografie

Obědy ve školách by mohly podražit od února o 20 procent, svačiny až o 30 procent, navrhuje ministerstvo

Ekonomika

Hlavní jídla ve školních jídelnách by mohla být od 1. února 2023 o 20 procent dražší než nyní. Cena za přesnídávky a odpolední svačiny by se mohla zvýšit až o 30 procent. Růst ceny pokrmů by mělo umožnit navýšení finančních limitů na nákup potravin pro jídelny ve školách, vyplývá to z aktuálního návrhu novely vyhlášky o školním stravování. Ministerstvo školství podle něj chce novými limity reagovat na růst cen potravin, a umožnit tak školním jídelnám nakupovat dál kvalitní suroviny. Návrh prošel připomínkovým řízením, nyní ho má projednat legislativní rada vlády.

Ilustrační fotografie

Češi začali prudce šetřit na obědech

Ekonomika

Češi začali prudce šetřit na obědech. Mnozí lidé narážejí na svůj finanční strop, což dokladují i červnová data z plateb stravenkovými kartami. Za jeden oběd v restauraci podle Ticket Restaurant Card Indexu lidé v průměru zaplatili v červnu 160,20 koruny. To je o 10,1 procenta více než před rokem, avšak v porovnání s tím, jak raketově letí nahoru ceny jídel, je růst útrat velmi pomalý.

Ilustrační fotografie

Obědy výrazně zdražují. Kde se najíte do 120 korun?

Ekonomika

Naobědvat se do 120 korun? V prosinci to z velkých tuzemských měst bylo možné již jen v Ostravě, Olomouci a Jihlavě. Ještě před rokem se přitom do této částky při placení v restauraci vešli lidé v celé republice s výjimkou Prahy a Brna. Ceny i útraty lidí v restauracích ale za posledních 12 měsíců výrazně vzrostly.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

České restaurace zdražují. Pod 100 korun už se v nich nenajíte

Každý, kdo se občas zajde najíst do restaurace, si nejspíš všiml, že ceny pokrmů na jídelních lístcích neustále rostou. A netýká se to pouze specialit, ale také obědů. Podle Igora Třeslína, ředitele společnosti Storyous, která do českých restaurací dodává pokladní systémy, se dnes pod sto korun v Česku už prakticky nenaobědváte.

Ilustrační fotografie

Obědy zdarma nebudou pro všechny děti. Koalice má jiný plán

Aktuality

ČSSD a hnutí ANO se dohodly, že pro rok 2020 ztrojnásobí částku v dotačním programu ministerstva školství na obědy zdarma pro děti z chudých rodin až na 100 milionů korun. Po dnešním jednání koaliční rady to řekla první místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Na bezplatné školní stravování by tak podle ní nově mělo dosáhnout až 25.000 potřebných dětí namísto současných 8000.

Ilustrační fotografie

Obědy do škol jsou jen populistické výroky

Aktuality

Již několik měsíců jsme svědky politického vyjednávání a přetlačování se v rámci koaliční vlády o obědy zdarma do škol. Jednou pro všechny děti, následně jen pro vybrané skupiny. Vládní kabinet neví, jak populistické výroky proměnit ve skutečnost.

Ilustrační fotografie

Návrh ČSSD na obědy pro školáky zdarma? Proti jsou téměř všechna ministerstva

Aktuality

Návrh poslanců ČSSD, aby stát platil stravování dětí v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, doporučilo vládě schválit bez výhrad jen ministerstvo práce a sociálních věcí. Proti se postavila ministerstva školství, financí, pro místní rozvoj i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Vyplývá to z připomínek na vládním webu. Kabinet se má návrhem zabývat v pondělí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ministr školství nesouhlasí s obědy zdarma pro všechny děti ve školách

Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně bezplatné obědy. S návrhem přišli sociální demokraté a jejich záměr podporuje premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Plagy jde o dobrý úmysl podpořit děti z chudých rodin, ale mělo by se k němu najít jiné řešení. Plaga to dnes řekl novinářům na setkání na ministerstvu školství.

Ilustrační fotografie

Kolik Češi utratí za obědy v různých částech republiky?

Ekonomika

Průměrné mzdy v České republice kontinuálně rostou, nicméně zvyšují se také ceny některých komodit, například v gastronomii. Podle takzvaného TRC Indexu, který mapuje útraty Čechů za obědy v jednotlivých krajských městech, jsou na tom v republikovém srovnání pořadí průměrné mzdy a ceny obědů nejhůře Jihočeši. Nejlépe je na tom ve srovnání výdělku a ceny poledního menu Vysočina.

Ilustrační fotografie

Dalších 50 milionů na obědy pro děti z chudých rodin

Finance

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje v podpoře dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit jim obědy ve školní jídelně. Aktuálně vyhlásilo výzvu „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“, která se vztahuje na školní rok 2018/2019. O peníze mohou požádat kraje, které je pak přeposílají jednotlivým školám. Celkem je pro kraje připraveno 50 milionů korun.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Ceny obědů na Moravě dál rostou. Jak je na tom zbytek republiky?

Ceny obědů na Moravě dál rostou, stejně jako v celé republice: Průměrná útrata za oběd v moravské metropoli se v září vyšplhala na 115 korun 30 haléřů, což je o korunu a 40 haléřů více než  letos v červnu a o celých 6 korun více v meziročním srovnání.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zajistí bezplatné stravování pro deset tisíc dětí

Aktuality

Pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit obědy ve školních jídelnách, pokračuje již třetím rokem. Do aktuální výzvy „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“ Operačního programu potravinová a materiální pomoc, kterou MPSV vyhlásilo na jaře, se přihlásilo osm krajů. Ve školním roce 2017/2018 bude mít bezplatné stravování zajištěno téměř deset tisíc dětí z nemajetných rodin.

Ilustrační fotografie

Na obědy zdarma dosáhne více dětí

Ekonomika

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová podepsala memorandum o spolupráci s Ivanou Tykač, ředitelkou obecně prospěšné společnosti Women for Women (W4W). Cílem memoranda je vytvoření co nejefektivnějšího systému pomoci rodičům či samoživitelům, kteří si nemohou dovolit hradit dětem školní obědy z důvodu obtížné sociální situace.

Ilustrační fotografie

Kolik platíme za obědy ve velkých městech?

Ekonomika

Naobědvat se v Česku za méně než sto korun, to koncem loňského roku dokázali již jen lidé ve třech velkých městech – v Ostravě (98,70 Kč), Olomouci (98,20 Kč) a Jihlavě (98,30 Kč). Naopak v Praze průměrná útrata za oběd v pracovním týdnu loni v prosinci atakovala hranici 120 korun. Ještě na počátku loňského roku přitom do sto korun obědvali lidé ještě ve většině z třinácti krajských měst.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy