Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik Češi utratí za obědy v různých částech republiky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Průměrné mzdy v České republice kontinuálně rostou, nicméně zvyšují se také ceny některých komodit, například v gastronomii. Podle takzvaného TRC Indexu, který mapuje útraty Čechů za obědy v jednotlivých krajských městech, jsou na tom v republikovém srovnání pořadí průměrné mzdy a ceny obědů nejhůře Jihočeši. Nejlépe je na tom ve srovnání výdělku a ceny poledního menu Vysočina.

Srovnáme-li pořadí českých krajů podle průměrných mezd* a dle průměrné ceny obědů v krajských městech, nejhorším výsledkem disponují Jihočeši. Ti mají čtvrtou nejnižší průměrnou mzdu v republice (28 780 Kč), avšak v ceně obědů jsou jižní Čechy mezi 3 nejdražšími kraji společně s Prahou a jižní Moravou. Za oběd tam obyvatelé dají podle Ticket Restaurant® Card indexu v průměru 111,60 Kč.** Naopak lidé na Vysočině jsou na tom ve srovnání mezd a obědových cen nejlépe. Zatímco v žebříčku mezd v krajích jsou v polovině (29 140 Kč), obědy mají skoro nejlevnější v republice, hned po Olomouci. Zaplatí v průměru 101,70 Kč za jedno polední menu.Horší bilanci v porovnání žebříčku mezd a cen obědů mají po Jihočeském regionu ještě kraje Zlínský a Karlovarský. V pořadí mezd jsou totiž na chvostu, ale ceny obědů se zde podle TRC indexu pohybují kolem 106 Kč za pokrm (Zlínský 106,40 Kč, Karlovarský 105,80 Kč). To je přibližně o 5 kč více než v krajích s nejlevnějšími „meníčky“. Oba žebříčky vede Praha, za ní následuje jižní Morava.

Ticket Restaurant® Card Index je sestavený z plateb více než 100 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant® od společnosti Edenred. Statistiku každý měsíc tvoří více než milion transakcí v restauracích všech tuzemských regionů. „V restauracích sledujeme poměrně dynamický růst plateb za obědy už déle než rok. Například za poslední loňské čtvrtletí jsme v celorepublikovém průměru zaznamenali růst hned o 2 koruny a 30 haléřů. Souvislost to má právě s nízkou nezaměstnaností a s ní spojeným zvyšováním mezd, které se nevyhýbá ani sektoru pohostinství. Restaurace pak také promítají do ceny jídel zvýšené náklady zdražených surovin,“ vysvětluje Jiří Brych, manažer Ticket Restaurant Card ve společnosti Edenred.„Aktuální celorepublikový průměr ceny jednoho oběda je 111,90 Kč, tolik jsme v průměru zaplatili za oběd v prosinci 2017. Hodnotu stravenky vyšší než 100 Kč přitom poskytuje svým zaměstnancům jen 27 % firem, myslíme tu papírovou. Ostatní zaměstnanci si tak za obědy musí výrazně připlácet ze své kapsy,“ dodává Brych.

Srovnáme-li pořadí českých krajů podle průměrných mezd* a dle průměrné ceny obědů v krajských městech, nejhorším výsledkem disponují Jihočeši. Ti mají čtvrtou nejnižší průměrnou mzdu v republice (28 780 Kč), avšak v ceně obědů jsou jižní Čechy mezi 3 nejdražšími kraji společně s Prahou a jižní Moravou. Za oběd tam obyvatelé dají podle Ticket Restaurant® Card indexu v průměru 111,60 Kč.** Naopak lidé na Vysočině jsou na tom ve srovnání mezd a obědových cen nejlépe. Zatímco v žebříčku mezd v krajích jsou v polovině (29 140 Kč), obědy mají skoro nejlevnější v republice, hned po Olomouci. Zaplatí v průměru 101,70 Kč za jedno polední menu.Horší bilanci v porovnání žebříčku mezd a cen obědů mají po Jihočeském regionu ještě kraje Zlínský a Karlovarský. V pořadí mezd jsou totiž na chvostu, ale ceny obědů se zde podle TRC indexu pohybují kolem 106 Kč za pokrm (Zlínský 106,40 Kč, Karlovarský 105,80 Kč). To je přibližně o 5 kč více než v krajích s nejlevnějšími „meníčky“. Oba žebříčky vede Praha, za ní následuje jižní Morava. Ticket Restaurant® Card Index je sestavený z plateb více než 100 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant® od společnosti Edenred. Statistiku každý měsíc tvoří více než milion transakcí v restauracích všech tuzemských regionů. „V restauracích sledujeme poměrně dynamický růst plateb za obědy už déle než rok. Například za poslední loňské čtvrtletí jsme v celorepublikovém průměru zaznamenali růst hned o 2 koruny a 30 haléřů. Souvislost to má právě s nízkou nezaměstnaností a s ní spojeným zvyšováním mezd, které se nevyhýbá ani sektoru pohostinství. Restaurace pak také promítají do ceny jídel zvýšené náklady zdražených surovin,“ vysvětluje Jiří Brych, manažer Ticket Restaurant Card ve společnosti Edenred.„Aktuální celorepublikový průměr ceny jednoho oběda je 111,90 Kč, tolik jsme v průměru zaplatili za oběd v prosinci 2017. Hodnotu stravenky vyšší než 100 Kč přitom poskytuje svým zaměstnancům jen 27 % firem, myslíme tu papírovou. Ostatní zaměstnanci si tak za obědy musí výrazně připlácet ze své kapsy,“ dodává Brych.

Témata:  platy / mzdy obědy

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.