hackeři

Ilustrační fotografie

Auta ohrožují hackeři. Výrobci automobilů musí od července 2024 chránit všechny nové vozy před kybernetickými útoky

Magazín

Výrobci automobilů řešili doposud otázky kybernetické bezpečnosti podle vlastního uvážení. Pracovní skupina při OSN ale přijala předpis č. 155, který nařizuje, že od července 2024 musí být všechna nově prodávaná auta na území EU chráněna proti kybernetickým útokům. Tento předpis se vztahuje na vozidla kategorie M a N, tedy osobní a nákladní automobily.

Ilustrační fotografie

Pět největších kybernetických hrozeb pro školy a jak se jim bránit

Magazín

Školy jsou vedle úřadů státní správy a samosprávy a zdravotnických zařízení nejčastějším cílem kybernetických útoků. Důvod je nasnadě: obvykle nedisponují příliš velkým rozpočtem na IT a tak se snaží šetřit i na zabezpečení svých systémů. Zároveň se v jejich sítích pohybují i žáci, kteří nemají takové zkušenosti s bezpečným chováním na internetu a tak v případě škol platí víc než kde jinde, že nejslabším bezpečnostním článkem je člověk. Čeho by se tedy školy měly nejvíce vyvarovat a jakým nejčastějším typům útoků musí čelit?

Ilustrační fotografie

Česká republika je šestnáctá na světě v krádežích e-mailových účtů

Ekonomika

V prvních šesti měsících roku 2023 dále sílily podvodné aktivity počítačových zločinců po celém světě. Výrazně vzrostl počet účtů, jejichž přihlašovací údaje byly kompromitovány, často v kombinaci s dalšími údaji, které jsou pro hackery nesmírně cenné. V důsledku toho vzrostl i počet varování na výskyt odcizených údajů uživatelů na dark webu odeslaných bezpečnostní službou společnosti CRIF, a to na 911 960. To představuje 17,9% nárůst oproti druhé polovině roku 2022.

Moneta Money Bank

Další české banky čelí kybernetickým útokům. Nefungují weby ani online bankovnictví

Aktuality

Výpadky webů a internetového a mobilního bankovnictví dnes postihly Raiffeisenbank a Monetu Money Bank. Oznámily to na sociální síti X, dříve twitteru. Zpomaleně fungují také internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank. Podle IT expertů za středečním útokem stáli hackeři z Ruska.

Komerční banka

Aktuality

České banky čelí kybernetickým útokům. Klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví

Některé české banky se potýkají s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Problémy hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank i Fio banka. Vyplývá to ze sdělení jejich mluvčích a informací na sociální síti X, dříve twitter. Mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša ČTK řekl, že banky zaznamenaly kybernetické útoky, podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka jde o organizovaný útok ze zahraničí. ČTK zjišťuje vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Ilustrační fotografie

Podvodníci nejčastěji kradou peníze z účtů lidem mezi 40 a 50 lety

Finance

Nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu, jsou lidé ve věku mezi 40 a 50 lety, bydlící v Praze, Brně nebo v jejich okolí. Pokud klient jejich praktikám podlehne, jeho peníze během pár minut nenávratně zmizí nejspíš v Anglii, Německu nebo Španělsku. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila na tiskové konferenci Komerční banka (KB).

Ilustrační fotografie

Kyberzločinci se zaměřují na prémiové účty ChatGPT

Ekonomika

Na internetu roste objem obchodu s kradenými prémiovými účty ChatGPT, které kyberzločinci používají mimo jiné k obcházení zákazů a restrikcí v řadě zemí. Například v Rusku, Číně nebo Íránu. Kyberzločinci při krádeži přístupových údajů získají navíc i historii dotazů původního majitele, které mohou obsahovat osobní i firemní informace. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Ilustrační fotografie

Hackeři už letos ukradli kryptoměny za rekordní více než tři miliardy USD

Finance

Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč), letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní. Jen za říjen byly ukradeny kryptoměny alespoň za 718 milionů USD. Říjen se tak v letošním roce stal nejrušnějším měsícem pro hackerské aktivity.

Ilustrační fotografie

Finance

Manželé z Hranic chtěli investovat do kryptoměny, přišli o 1,5 milionu korun

Zhruba o 1,5 milionu korun připravili pachatelé manželský pár z Hranic na Přerovsku, který chtěl investovat své rodinné úspory do kryptoměny. Manželé se s lidmi, kteří tvrdili, že se zabývají investicemi, spojili prostřednictvím mobilního telefonu a elektronické pošty. Po zpřístupnění počítače nejprve připravili muže zhruba o 700.000 korun, poté z účtu manželky získali dalších 750.000 korun. Škoda však není celková, o další peníze přišli manželé poté, co se za poplatky snažili získat své peníze zpět, sdělila ČTK mluvčí policie Miluše Zajícová.

Ilustrační foto

Hackeři ukradli digitální měny v hodnotě 100 milionů dolarů

Finance

Hackeři ukradli z jednoho z klíčových produktů americké kryptoměnové společnosti Harmony digitální měny v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Terčem krádeže se stal takzvaný blockchainový most, který umožňuje uživatelům převádět kryptoměny mezi jednotlivými blockchainy.

Ilustrační foto

České weby čelí útokům hackerů

Aktuality

Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) hackeři. Situaci úřad vyhodnocuje, závažné dopady zatím neeviduje. NÚKIB o tom dnes informoval na svém twitterovém účtu. Úřad na něm také odkázal na své varování před kyberútoky v souvislosti s děním na Ukrajině. Podle zjištění ČTK se nynější hackerský útok týká například Českých drah nebo systému některých tuzemských letišť.

Ilustrační fotografie

Finance

Žena ze Zlínska přišla vinou neopatrnosti na internetu o 1,25 milionu korun

Dvaačtyřicetiletá žena z obce na Zlínsku přišla podle policie vinou neopatrného počínání na internetu o 1,25 milionu korun, které chtěla investovat do kryptoměny. Jejím trestním oznámením se nyní zabývají kriminalisté. Pachatele podezírají z podvodu, za který mu hrozí až osmileté vězení. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Ilustrační fotografie

Ruští hackeři zpřístupnili údaje z milionu ukradených karet, včetně účtů z ČR

Finance

Ruští hackeři zveřejnili údaje z milionu platebních karet ukradených mezi lety 2018 a 2019, včetně údajů o účtech z Česka. Útočníci tímto způsobem propagují svou databázi ukradených platebních karet, kterou mohou ostatní zločinci využít k on-line nákupům, napsal server časopisu Forbes. Podle poradenské společnosti BDO je mezi ukradenými kartami i neznámý počet údajů o účtech z České republiky.

Ilustrační fotografie

Evropou se šíří nový vir napadající mobily s Androidem

Aktuality

Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem. Škodlivý program s názvem Flubot se objevil zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Uvedla to dnes Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Ilustrační fotografie

Magazín

Útočníci využívají situace. Krádeže osobních dat a s tím související útoky na klienty bank rapidně narůstají

Koronavirová epidemie a s ní zvýšený pobyt lidí v online prostoru představují pro hackery ideální situaci. Značně se proto navýšil počet útoků na organizace i běžné uživatele. Útoky jsou navíc čím dál sofistikovanější. Zatímco v případě institucí dochází zejména k únikům osobních a obchodních dat, v případě obyčejných lidí se útočníci zaměřují nejčastěji na zcizení finančních prostředků na bankovních účtech nebo citlivých dat, například přihlašovacích údajů. Kromě phishingových útoků se navíc čím dál častěji objevuje i tzv. vishing, kdy se s uživatelem spojí útočník napřímo telefonicky a vydává se za zástupce banky.

Ilustrační fotografie

Eset: Hackeři v ČR napadli asi 500 poštovních serverů

Aktuality

Hackeři v Česku napadli přibližně 500 poštovních serverů přes zranitelnosti Microsoft Exchange. Česká republika tak patří globálně mezi nejvíce postižené země, uvedla antivirová firma Eset. Podle technického ředitele Esetu Miroslava Dvořáka se pořadí může v následujících dnech změnit, minulý týden se výrazně zvýšil počet serverů, které správci aktualizovali. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek nařídil firmám a organizacím podléhajícím zákonu o kybernetické bezpečnosti, aby bezodkladně servery aktualizovaly. Týkalo se to stovek firem.

Ilustrační fotografie

ČR se s velkou pravděpodobností stane terčem ransomwaru

Aktuality

Česko se s pravděpodobností 55 až 70 procent během následujícího roku nevyhne vyděračským útokům (ransomware) na podniky a organizace. Jednou z nejvíce ohrožených oblastí je přitom zdravotnictví. Vyplývá to z analýzy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Ilustrační fotografie

Fakultní nemocnice v Brně čelí kybernetickému útoku

Aktuality

Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku, nefungují tam počítače. ČTK informaci potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). O situaci hovořil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry se to týká i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. Nemocnice převáží akutní pacienty do jiných nemocnic. Jihomoravští záchranáři ráno zaznamenali pětiminutový výpadek telefonních linek, příčinu řeší.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Koronavirus útočí i na internetu. Pozor na škodlivé soubory!

Na internetu se začaly objevovat škodlivé soubory, které se vydávají za informace o koronaviru nebo slibují návody, jak se před ním chránit. Obsahují ale nebezpečné programy, které mohou napadnout počítač uživatele. Soubory se objevují buď na speciálně vytvořených stránkách, nebo se šíří e-mailem. Uvedla to společnost Kaspersky.

Ilustrační fotografie

Velký bratr vás vidí! Chytrá domácnost odhaluje hackerům vaše soukromí

Magazín

Velký bratr tě vidí! Velký bratr na sebe v dnešní době bere podobu ledničky, televize nebo i dětské chůvičky. Přes stále chytřejší spotřebiče se dostává do útrob českých domácností, do ložnic i dětských pokojů. Čím dál více lidí oceňuje možnost ovládat svoji domácnost a zařízení na dálku. Líbí se jim funkce, kdy si samotné zařízení řeknou například o doplnění nebo vyprázdnění, přizpůsobí se a zlepší chod domova.

Ilustrační fotografie

Benešovská nemocnice je po útoku virem stále ochromena. Přístroje nefungují

Aktuality

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení funguje ve stejném režimu jako ve středu, řekl ČTK dnes ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Problémy mohou teoreticky trvat i týdny. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace neohrožuje pacienty, ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.

Aktuálně se děje

22. října 2024 10:41

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy