Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští hackeři zpřístupnili údaje z milionu ukradených karet, včetně účtů z ČR

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ruští hackeři zveřejnili údaje z milionu platebních karet ukradených mezi lety 2018 a 2019, včetně údajů o účtech z Česka. Útočníci tímto způsobem propagují svou databázi ukradených platebních karet, kterou mohou ostatní zločinci využít k on-line nákupům, napsal server časopisu Forbes. Podle poradenské společnosti BDO je mezi ukradenými kartami i neznámý počet údajů o účtech z České republiky.

Bezpečnostní experti odhadují, že stále funkční může být až polovina těchto citlivých informací. Nejčastěji jde o čísla karet, data platnosti, bezpečnostní kódy CVV, jména nebo e-maily a telefonní čísla.

Údaje zveřejnili ruští hackeři na serveru All World Cards jako propagační akci, skutečný počet karet je pravděpodobně vyšší. Poslední údaje z května letošního roku ukazují, že na hackerském serveru je kolem 2,6 milionu ukradených údajů z platebních karet klientů bank z celého světa. Nejvyšší počet, a to 1,2 milionu, pochází ze Spojených států.

"Mezi ukradenými údaji jsou prokazatelně i přístupy k českým účtům. Hackeři údaje o kartách přeprodávají dál, takže další kyberzločinci mohou s jejich pomocí nakupovat on-line nebo pořizovat předplacené dárkové karty, z nichž jsou nákupy hůř dohledatelné," uvedl Martin Hořický z BDO.

Ukradené platební karty pocházejí z let 2018 a 2019, přesto italská bezpečnostní firma D3Labs upozorňuje, že až polovina z nich může být stále funkčních. To znamená, že jejich prostřednictvím lze nakupovat on-line.

"Hackeři údaje o platebních kartách kradou prostřednictvím malwaru nebo při přesměrování zákazníků na platební platformy e-shopů. Následně je, podobně jako server All World Card, prodávají za několik dolarů k dalšímu využití. Milionem zveřejněných údajů zdarma nová hackerská skupina ukazuje, že ji zajímají velké projekty. Zároveň chce nalákat partnery pro další zločiny," upozornil Hořický.

Tuzemské banky tvrdí, že se útokům brání, sledují například aktivity hackerů. “Krádežím platebních údajů klientů předcházíme ve spolupráci s evropskou zpravodajskou službou, která od loňského prosince zabránila zneužití údajů u 600 našich klientů. V rámci monitoringu tato CTI služba také operuje na různých alternativních tržištích nebo takzvaném dark webu, kde mohou být například seznamy kradených karet nebo hesel obchodovány mezi kybernetickými zločinci," doplnil analytik kybernetické bezpečnosti z banky Moneta Jakub Ptáčník.

Témata:  hackeři platební karty

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?