Lidé si půjčují čím dál víc. Někteří žadatelé jsou dokonce v exekuci

Češi si půjčují čím dál tím víc peněz. Vůbec nejvíc pak právě v létě, kdy průměrná výše úvěru roste z 81 000 Kč na více než devadesát tisíc. Lidé si přitom často berou půjčky, aniž by to skutečně potřebovali. Někteří třeba jen proto, aby mohli jet na dovolenou.

Ilustrační fotografie
reklama

Kvůli přísnějším pravidlům ČNB mohou v současnosti půjčky poskytovat jen prověřené společnosti. Úvěry jsou proto bezpečnější, ale zároveň dražší – za stejný půjčený obnos letos žadatel zaplatí o 3 % více než před rokem. Díky zlepšující se ekonomické situaci jsou však úvěry zároveň lákavější než kdy dříve. Platy rostou rychleji než spotřebitelské ceny, oproti loňskému roku se podle ČSÚ průměrná mzda zvýšila o 4,6 %. I proto se lidé k půjčování uchylují leckdy bez pádného důvodu. Celková zadluženost se tak zvyšuje a přibývá i těch, kteří své úvěry nedokážou splácet.

Nejdůležitější data ohledně půjček

  • Průměrná výše půjčky je 81 000 Kč, v létě pak 90 400 Kč
  • Průměrný úvěr je letos o 11,6 % levnější než v roce 2014
  • Výběr správného poskytovatele je ušetří průměrně 13 095 Kč za rok
  • 14 % žadatelů o půjčku je v exekuci

Nejvíce si půjčují rodiny

Objemy půjček obecně rostou, v létě jsou pak oproti zbytku roku vyšší až o deset tisíc korun. Přesto však průměrná půjčka vyjde měsíčně o 11,6 % levněji než před pěti lety. Může za to především odebrání licencí nebankovním společnostem, které poskytovaly nevýhodné či podvodné úvěry. Naopak oproti loňskému roku půjčky mírně prodražily. Podle interních dat společnosti Porovnej24.cz, srovnávající běžné finanční produkty, dnes věřitel zaplatí na úrocích a poplatcích průměrně 21 284 korun ročně.

„Nejvíce si půjčují rodiny a páry, které průměrně zaplatí za půjčku 2 200 Kč měsíčně, naopak důchodci splácí v průměru méně než třináct set. I tak jsou pro rodiny půjčky výrazně menší zátěží než hypotéky – průměrná hypotéka vyjde rodinu na sto čtyřicet tisíc za rok,“ říká Zbyněk Laisek, zakladatel portálu Porovnej24. Hypotéky jsou ale díky vyšší míře kontroly ze strany ČNB i samotných poskytovatelů výrazně bezpečnější. Zatímco hypotéku obvykle dostane jen ten, kdo ji skutečně dokáže splácet, u půjček jsou podmínky výrazně volnější. O úvěr tak mohou žádat i lidé, kteří již splácí jiný dluh, či kteří jsou dokonce v exekuci.

„Velkým problémem je to, že si lidé často půjčují bez rozmyslu či zcela zbytečně. Někteří si půjčují peníze například k nákupu nové elektroniky nebo k tomu, aby mohli jet na dovolenou,“ varuje Laisek. „Všem žadatelům proto radíme nejprve uvážit, zda půjčku opravdu potřebují a zda ji skutečně dokáží splatit. Druhým krokem je pak vybrat si vhodného poskytovatele úvěru, čímž se dá výrazně ušetřit,“ doporučuje Laisek.

Srovnáním nabídek je možné ušetřit desítky tisíc

Rozdíly mezi podmínkami jednotlivých úvěrů se sice liší méně než před několika lety, mezi nejlevnější a nejdražší půjčkou je v průměru o 13 % menší rozdíl než v roce 2014. I tak se ale výběr správného poskytovatele vyplatí, podle statistik společnosti Porovnej24 může zájemce ušetřit až 20 000 Kč za rok. Žadatelé by při výběru neměli srovnávat jen výši úroku, neboť ta nezahrnuje případné poplatky. Oproti tomu hodnota RPSN ukazuje, kolik peněz navíc člověk celkem za jeden rok splácení zaplatí.

Že je dobré si podmínky půjčky pečlivě prostudovat a porovnat potvrzuje i Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR. „Lidé by si měli především důkladně přečíst smlouvu o půjčce dříve, než ji podepíší. Tak mohou předejít nejrůznějším překvapením týkajícím se například výše úroku z půjčky a výše smluvní pokuty pro případ prodlení se splátkami,“ radí Plášil.

Lidé žijící samostatně mohou podle statistik portálu Porovnej24 na půjčce ušetřit až dvakrát více než rodiny, v průměru více než tisíc korun za měsíc. Nejvíce pak mohou ušetřit páry – těm ušetří volba vhodného úvěru i 2 000 Kč měsíčně. „Pokud půjčku, tak nejlépe od bankovního ústavu, a nikoliv od lichváře,“ shrnuje základní pravidlo Plášil. „Banky mohou v případě neschopnosti splácet poskytnutý úvěr pomoci v jeho restrukturalizaci, odkladu splátek nebo nabízí i pojištění pro případ neschopnosti půjčku splácet, například z důvodu dlouhodobé nemoci či ztráty zaměstnání,“ vysvětluje Plášil.

Každý sedmý žadatel o půjčku je v exekuci

Hlavním pravidlem, kterým byste se při uvažování o úvěru měli řídit, zní: nejlepší půjčka je žádná půjčka. Rozhodně není moudré brát si úvěr jen proto, abyste si mohli dopřát dovolenou či nejnovější telefon. Snadno se vám totiž může stát, že se zbytečně dostanete do dluhové pasti. „Pokud je občan zatížen již jakoukoliv předcházející půjčkou, měl by vysoce odpovědně zvažovat, zda si může vůbec dovolit další finanční zatížení novou půjčkou, protože riskuje ‚řetězovou reakci‘ vzniku dalších závazků a jejich příslušenství, které v konečném důsledku nemusí zvládnout,“ upozorňuje Plášil.

Jeho slova potvrzují i data společnosti Porovnej24, podle nichž je 14 % zájemců o půjčku dokonce již v exekuci. „Někdy si bohužel půjčky berou i lidé, kteří si vůbec neuvědomují, že budou muset peníze splácet. Když s tím pak mají problémy, řeší je dalším úvěrem, čímž se ve skutečnosti zadlužují ještě více,“ varuje Laisek. Je proto důležité myslet při rozhodování o půjčce do budoucnosti a nenechat se zlákat lákavou nabídkou či představou pohodlné dovolené na břehu moře.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky