Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neberete telefony? To vás může přijít hodně draho

Neberete telefony? To vás může přijít hodně draho
Neberete telefony? To vás může přijít hodně draho
Foto: Pixmac

Stoupá počet lidí, kteří nepřijímají hovory od neznámých telefonních čísel. Stává se ale, že volajícím je věřitel, který chce upozornit na neuhrazený závazek. Pokud dlužník „nezvedá telefon,“ nedozví se o problému a riskuje tak mnohé nepříjemnosti.

Věřitel ho může zažalovat a výsledkem je dluh navýšený o pokuty a náklady soudního řízení. K tomu se přidá řada nepříjemností, jako je jednání s institucemi, zápis do registru neplatičů nebo, pokud dojde až na exekuci, zablokování účtů a majetku.

Podle statistiky, se za poslední tři roky zvýšil na dvojnásobek počet dlužníků, kteří „neberou telefony“. Ze všech případů, které má firma ve správě, to představuje přes 10 procent.

Na velkém nárůstu má významný podíl záplava různých marketingových akcí po telefonu. Lidé pak nezvedající telefony v domnění, že se jedná o nevyžádanou nabídku. Na blokování příchozích hovorů dokonce existují pro chytré telefony aplikace, kde si zejména mladí lidé sdílí čísla, kterými nechtějí být obtěžovaní. Bohužel do těchto databází telefonních čísel vkládají "profesionální dlužnici" své věřitele, a ti se pak nedovolají nikomu z ostatních uživatelů aplikace. V situaci, kdy jim vznikne neuhrazený závazek, se jim věřitel nedovolá. Nepřijetí hovoru znamená, že se o dluhu nedozví a promeškají možnost vyrovnat jej mimosoudní cestou. Věřitelé, když neuspěji v mimosoudní fázi vymáhání, předávají případy advokátům a pohledávky žalují u soudu.

„V praxi máme často případy, kdy dlužníci zaplatili až na základě soudního platebního rozkazu, protože do té doby o dluhu nevěděli. Přitom je kontaktujeme, kromě telefonu, také emailem nebo dopisem. Někteří ovšem nepřebírají poštu, nebo neoznámili svým dodavatelům změnu adresy. A když ignorují i vyzvánění telefonu, nemají možnost dozvědět se, že někde mají nedoplatek,“ popsal nezodpovědné chování mnohých dlužníků Jakub Zetek. Podle něho by lidé měli neznámá telefonní čísla zvedat, aby zjistili, o co se jedná. A v případě nevyžádané nabídky mohou hovor ihned asertivně ukončit.

Přes tento negativní jev se celková situace v dohledatelnosti dlužníků podstatně zlepšila, a zejména díky ověřování kontaktních údajů v rámci získávání souhlasu od zákazníků podle normy GDPR, je dnes okolo 80 procent adres a telefonů na dlužníky správných.

Témata:  dluhy exekuce Telefony

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.