Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závěrečné komuniké NATO: Čína umožňuje Rusku válčit na Ukrajině. Peking Reaguje

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Lídři NATO ve středu vyjádřili hluboké znepokojení nad prohlubujícími se vztahy Číny s Ruskem a obvinili Peking z podpory ruské invaze na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Čína reagovala na tyto obvinění kritikou, označila je za plnou bojechtivé rétoriky a tvrdila, že obsah týkající se Číny obsahuje provokace, lži a pomluvy.

Lídři na summitu NATO ve Washingtonu prohlásili, že Čína se stala klíčovým podporovatelem ruské války na Ukrajině prostřednictvím partnerství bez omezení a široké podpory ruského obranného průmyslu. Tímto způsobem se podle jejich slov zvyšuje hrozba, kterou Rusko představuje pro své sousedy a euroatlantickou bezpečnost. Uvedl server The Guardian.

Závěrečné komuniké, schválené 32 členy NATO na summitu ve Washingtonu, také zdůrazňuje obavy ohledně jaderného arzenálu Pekingu a jeho schopností ve vesmíru.

„Myslím, že poselství vyslané NATO z tohoto summitu je velmi silné a velmi jasné a jasně definujeme odpovědnost Číny, pokud jde o umožnění ruské války," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a označil prohlášení za důležité poselství.

Lídři v prohlášení vyzvali Čínu, aby okamžitě zastavila veškerou materiální a politickou podporu ruského válečného úsilí. Podle aliance Čína nemůže tolerovat největší válku v Evropě v nedávné historii, aniž by to negativně ovlivnilo její zájmy a pověst.

Dále vyzvali Čínu, aby dodržovala své závazky v kyberprostoru a jednala zodpovědně. Ve svém prohlášení rovněž upozornili na pokračující nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají svůj původ v Číně.

Spojené státy již delší dobu naléhají na své evropské spojence, aby věnovali větší pozornost hrozbám, které Čína představuje.

Lídři v prohlášení naléhali na Čínu, aby okamžitě ukončila veškerou podporu ruského válečného úsilí, což podle nich ohrožuje její zájmy a pověst v mezinárodním kontextu. Dále Čínu vyzvali k dodržování svých závazků v kyberprostoru a k odpovědnému jednání. Upozornili také na trvající nepřátelské kybernetické a hybridní aktivity, včetně šíření dezinformací, které mají původ v Číně.

Peking trvá na tom, že neposkytuje přímou vojenskou podporu Rusku, ale udržuje silné obchodní vazby se svým sousedem během konfliktu.

Čínské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nelibost nad rostoucím zájmem NATO o Asii a požadovalo, aby aliance zůstala mimo asijsko-pacifický region a nevyprovokovala konfrontace. Podle pekingské mise v EU byl summit plný studené války a agresivní rétoriky.

"Materiál týkající se Číny obsahuje provokativní, lživé a pomlouvačné pasáže," uvedla mise ve svém prohlášení.

Závěrečné komuniké NATO obvinilo Čínu z trvalých kybernetických a hybridních aktivit, včetně dezinformací. Také vyvolalo obavy o rychlý rozvoj a diverzifikaci čínského jaderného arzenálu o více hlavic a sofistikované nosné systémy.

Danny Russel, bývalý náměstek amerického ministra zahraničí pro Asii a nynější viceprezident pro mezinárodní bezpečnost a diplomacii v Asijském institutu pro politiku společnosti, nazval nové prohlášení NATO "mimořádným krokem".

„Je to známka selhání Pekingu v pokusu o rozdělení Ruska a západní Evropy a jeho prázdných požadavků na neutralitu,“ uvedl Russel. „Čínské pokusy o rozdělování a vládnutí namísto toho vytvořily pozoruhodnou solidaritu mezi klíčovými národy euroatlantické a asijsko-pacifické oblasti.“

Čínští vojáci provedli společné vojenské cvičení v Bělorusku, což vyvolalo pozornost sousedního Polska, člena NATO a podporovatele Kyjeva.

"Polské ministerstvo obrany dobře rozumí rizikům spojeným s možným využitím těchto operací k dezinformačním a propagandistickým účelům," uvedlo polské ministerstvo obrany podle agentury AFP.

Čína již dříve uspořádala společná cvičení s Běloruskem, ačkoli cvičení „Falcon Assault“ je prvním od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Cvičení začalo v pondělí a má pokračovat do poloviny července, přičemž čínské ministerstvo obrany vyjádřilo naději na prohloubení spolupráce s Minskem.

Čína odmítla odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu a loni vydala dokument vyzývající k politickému řešení konfliktu, které by podle západních zemí mohlo Rusku umožnit udržet si většinu území, které na Ukrajině obsadilo, píše AFP a dodává, že strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od začátku invaze v roce 2022 ještě více prohloubilo.

Témata:  Summit NATO válka na Ukrajině Čína Rusko

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy