Čína se dál potýká s deflací. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně klesly o 0,1 procenta, což může na první pohled působit pozitivně, zboží zlevňuje. Podle analytika Tomáše Volfa ze společnosti Citfin ale může jít o varovný signál, že čínská ekonomika čelí hlubším problémům.
Deflace je krátkodobě dobrá zpráva pro spotřebitele, ale při dlouhodobém poklesu cen se začínají dít jevy, které nikdo nechce a Čína o tom méně. Do těchto dat promluvila i otevřená obchodní válka s USA v oblasti cel. Ta má vývoj i dnes, kdy D. Trump pozastavil vysoká cla vůči téměř všem zemím, kromě Číny, kde došlo naopak k dalšímu zvýšení.
Čína si nemůže dovolit dlouhodobou deflaci, navíc nutně potřebuje najít odbytiště pro své výrobky a hlavním trhem v jejím hledáčku je bezzubá Evropa. Pokud to s Evropou nepůjde nízkou cenou, půjde to s ještě nižší. Pokud to EU dovolí, pak budou ohroženi domácí výrobci, protože čínským dumpingovým cenám konkurovat dlouho nelze.
Čína se s nízkým růstem cen potýká dlouhodobě. Naposledy rostly spotřebitelské ceny ve druhé největší ekonomice světa o více než 1 % v únoru 2023. Budoucnost není růžová, protože průmyslové ceny klesají už roky a letos v březnu šly dolů o 2,5 %, navíc poslední růst jsme viděli v září 2022.
Čtěte také
Problém deflace tkví především v tom, že se lze velmi jednoduše dostat do spirály, ze které je složité se vymanit. Po snižování cen na pultech obchodů následuje neustálý tlak na cenu v rámci konkurenčního boje. Výrobci a dodavatelé dokážou však čelit jen po nějakou dobu. Po snižování zisku sáhnou výrobci do oblasti snižování platů, propouštění a omezování výroby, protože za své zboží dostávají méně a méně peněz. Nakonec přichází bankrot a v celkovém důsledku pokles HDP.
Témata: Čína, deflace, obchodní válka
Související
5. dubna 2025 21:10
5. dubna 2025 11:20
4. dubna 2025 20:59
4. dubna 2025 15:35
4. prosince 2024 10:15
15. listopadu 2024 9:34