Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rada ČNB opět odhlasovala snížení úrokových sazeb: Jaký to bude mít dopad na ekonomiku?

Česká národní banka (ČNB)
Česká národní banka (ČNB)
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnově politickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny tři sazby, snížila je o čtvrt procentního bodu.

Nové úrokové sazby platné od 26. září 2024

  • Nové úrokové sazby byly stanoveny pro českou ekonomiku s účinností od 26. září 2024.
  • 2T repo sazba byla snížena na 4,25 %. Diskontní sazba klesla na 3,25 %, zatímco lombardní sazba nyní činí 5,25 %.
  • Šest členů bankovní rady tuto změnu podpořilo, i když jeden člen navrhoval výraznější snížení o 0,5procentního bodu.

Konkrétní důvody pro úpravu sazeb

Měnová politika České národní banky (ČNB) se zaměřuje na udržení cenové stability, a to i v době, kdy se inflace stabilně drží blízko svého dvouprocentního cíle. Od ledna 2024 je patrná snaha ČNB udržet tuto stabilitu, přestože centrální banka připomíná, že kontrola inflace není u konce.

Repo sazba, která na konci předchozího roku činila 7 %, se nyní snížila na 4,25 %. Tento pokles v úrokových sazbách představuje zmírnění dříve přísné měnové politiky, avšak stanovování úroků zůstává stále na restriktivní úrovni. Tato změna byla dále projednána na tiskové konferenci bankovní rady.

Ekonomický výhled

Česká ekonomika se pomalu zotavuje a stále se nachází pod svým maximálním potenciálem. Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Tento růst podpořily především investice podniků, avšak spotřeba domácností se zvýšila jen nepatrně. Tlak na trhu práce se mírně uvolňuje, přičemž nezaměstnanost zůstává na nízké úrovni. Růst průměrných mezd ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,5 %, ale zaznamenal zpomalení oproti předchozímu kvartálu.

„Rozhodnutí ČNB o dalším snížení úrokových sazeb vnímáme jako pozitivní krok směrem k uvolnění ekonomiky. Pro hypoteční trh je to sice signál, že úrokové sazby mohou v dlouhodobém horizontu dále klesat, avšak aktuální tržní podmínky jsou ovlivněny řadou dalších faktorů, které mají na výši sazeb zásadnější vliv než samotné rozhodnutí ČNB,“ komentuje hypoteční specialista Miroslav Majer z hyponamiru.cz.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) úrokové sazby

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.