Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda chce snížit dávky na bydlení. Možná se to týká i vás

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Snížit doplatek na bydlení pro lidi na ubytovnách hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí. Dodnes stát nejchudším lidem doplácel na bydlení 90 % nákladů, nový návrh už počítá jen s 80 %. Návrh dnes schválila vláda.

Lidé, kteří nemají dostatek financí na to, aby zaplatili za bydlení a ještě jim zbylo na živobytí, mají nárok na dávky od státu. Těch existují dva typy - příspěvek na bydlení patří mezi sociální dávky a dostanou ho lidé, kteří na přiměřené bydlení dávají více než 30 % příjmu (v Praze 35 %), doplatek na bydlení patří mezi dávky v hmotné nouzi a dosáhnou na něj ti, kterým ani s příspěvkem na bydlení nezbývá po zaplacení nákladů na ubytování na živobytí. Příspěvek na bydlení v Česku pobírá měsíčně asi čtvrt milionu lidí, doplatků se rozdá kolem 70 tisíc.

Ministerstvo nyní plánuje, že právě doplatek na bydlení sníží, a to konkrétně lidem na ubytovnách. Ministryni Michaele Marksové totiž vadí, že majitelé ubytoven si schválně účtují obrovské sumy za naprosto nevyhovující prostory k bydlení, protože vědí, že většinu stejně zaplatí stát. Od snížení doplatku si vláda slibuje, že majitelé ubytoven ceny za bydlení sníží.

Doposud platilo, že stát lidem na ubytovně proplácel 90 % nákladů na bydlení, nově by to mělo být o 10 % méně. Kritici navrhované změny ale tvrdí, že ani tato změna majitele ubytoven, kteří si ze státního doplatku udělali parádní byznys, nedonutí nájem snížit. A doplatí na to znovu ti nejchudší, kteří budou muset z vlastní kapsy zaplatit o deset procent víc než doposud a o to méně peněz jim zbude na jídlo.

Témata:  bydlení sociální dávky CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy