Vláda přijala Koncepci sociálního bydlení, kterou předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Jde o vůbec první materiál, který se v České republice komplexně věnuje vybudování systému dostupných sociálních bytů, vymezuje role obcí a státu a vysvětluje vazbu na sociální služby. Na základě přijaté Koncepce bude vypracován návrh zákona, který by měl být účinný od roku 2017.
„Svedli jsme ve vládě nelehký boj o návrh Koncepce sociálního bydlení, dnes se dokonce Ministerstvo pro místní rozvoj vzdalo své části zodpovědnosti při řešení této agendy, ale i s velkým přispěním pana premiéra Sobotky je přijata a můžeme pokračovat v práci na zákonu,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Česká republika snad bude mít konečně po více než dvaceti letech systém pomoci lidem ohroženým sociálním vyloučením,“ dodala ministryně.
Cílem systému sociálního bydlení bude ochrana domácností s nejnižšími příjmy a lidí ohrožených sociálním vyloučením kvůli ztrátě bydlení. Lidem, kteří jsou v současnosti bez domova, pomohou dostupné sociální byty získat vhodné a finančně dostupné ubytování. Systém má též přesunout většinu lidí z ubytoven do standardních bytů. Cílovou skupinou systému sociálního bydlení by měli být lidé v bytové nouzi, hlavně rodiny s dětmi, samoživitelky a samoživitelé s dětmi, senioři, lidé, kteří vyšli z dětských domovů, osoby žijící trvale na ubytovnách nebo lidé bez domova.
Koncepce počítá se třemi stupni bydlení, takzvaným krizovým bydlením určeným pro akutní případy, sociálním bydlením jako mezistupněm a dostupným bydlením, které se již nejvíce podobá tomu klasickému, běžnému bytu, jak jej známe. Systém má být prostupný z obou stran, což znamená, že lidé, kteří se z bytové nouze díky němu dostanou, ho budou moci opustit. Koncepce počítá také s pomocí a zapojením sociálních pracovníků.
Vytvořit bytový fond bude úkolem obcí a měst. Povinná procentní výše sociálních bytů z celkového bytového fondu obce nebyla v Koncepci určena, bude se o ní dále jednat. Nejmenší obce budou dle návrhu této povinnosti zbaveny. Obce, které nedisponují dostatečnou kapacitou bytů všech třech stupňů, budou moci na dobudování čerpat peníze z Fondu rozvoje bydlení, evropských fondů nebo si budou moci byty nasmlouvat od soukromníků, dle jasných cenových map a pravidel. V rámci fondu IROP jsou například již v současné době připraveny prostředky pro vznik pěti tisíc dostupných sociálních bytů. Koncepce obsahuje taková opatření, aby obce byly schopné zajistit dlouhodobé a udržitelné financování systému. V současné době pokrývá existující obecní a soukromý bytový fond asi 60 procent navržené potřeby systému sociálního bydlení. Zbytek budou moci obce dobudovat během následujících dvaceti let.
Koncepce a návrhy směřující ke schválení zákona o sociálním bydlení reagují na situaci v ČR, kdy lidé s nižšími příjmy vydávají na bydlení více prostředků, než ti s vyššími příjmy. Zavedení systému sociálního bydlení si klade za cíl také omezení výplaty dávek v hmotné nouzi (konkrétně doplatku na bydlení), peníze půjdou naopak zpět do systému udržitelného a kvalitnějšího bydlení.
Témata: bydlení, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Michaela Marksová
Související
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14