Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř polovina Čechů má půjčku. Je ostuda žít na dluh?

Téměř polovina Čechů má půjčku. Je ostuda žít na dluh?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V lednu roku 2014 se občané oslovení Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v rámci pravidelného výzkumu Naše společnost vyjadřovali k fenoménu půjčování si peněz. Zároveň jsme zjišťovali názory obyvatel na zadlužování běžných lidí v různých oblastech. Zkoumali jsme i obecný postoj k vytváření si finanční rezervy na nečekané výdaje či subjektivně vnímané obtíže se splácením půjček u těch, kteří nějaké peníze dluží.

Největší názorová shoda panuje u výroku, že půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je vždy rizikem. S tímto výrokem souhlasí 87 % respondentů (rozhodně souhlasí 47 % dotázaných a 40 % dotázaných vyjadřuje svůj souhlas možností „spíše souhlasí").

Tříčtvrtinová většina dotázaných zároveň souhlasí s výrokem, že půjčovat si peníze nebo pořizovat věci na dluh je v dnešní době přirozenou součástí života (22 % rozhodně souhlasí a 54 % spíše souhlasí).

S výrokem o nesprávnosti půjčování si peněz souhlasí 53 % českých občanů a naopak nesouhlas s ním vyjadřuje 44 % populace ČR ve věku od 15 let.

Je výhodné žít na dluh?

Výrok o tom, že lidé by se měli za půjčování si peněz nebo pořizování věcí na dluh stydět, podporuje necelá třetina dotázaných (8 % rozhodně souhlasí a 22 % spíše souhlasí). Nesouhlas v tomto případě naopak převažuje (40 % spíše nesouhlasí a 25 % rozhodně nesouhlasí). Výhodnost v životě na dluh vidí 22 % české veřejnosti, zatímco většina s tímto nesouhlasí – a to v 69 % případů, uvádí soc.cas.cz.

Lidé starší šedesáti let také častěji považují půjčování si peněz za riziko (rozhodně souhlasí 58 %). Oproti tomu osoby ve věku 15 – 29 let považují půjčování peněz za rozhodně rizikové v 34 % případů, ve věku 30 – 44 let pak v 47 % a ve věku 45 – 59 v 48 % případů. Zároveň respondenti nad 60 let vyjadřují častěji nesouhlas s tím, že dluhy jsou dnes přirozenou součástí života (29 % oproti ostatním věkovým skupinám, kde se pohybují tyto hodnoty od 16 do 22 %).

V největší míře jsou akceptovány půjčky na bydlení, které jsou přijatelné pro 90 % obyvatel, dále pak ve stále většinové míře jsou pro obyvatele ČR přijatelné půjčky na studium (70 %) a půjčky na podnikání (67 %). Rozdělena je veřejnost u půjček na spotřební zboží, kde tyto půjčky akceptuje 54 %, a u půjček na auto, kde se o přijatelnost jedná v 51 % případů. Co se týče půjček na dovolenou, zde převažuje negativní přístup obyvatel ČR. Za nepřijatelné považuje půjčky na dovolenou 87 % obyvatel, přičemž krajní variantu (rozhodně nepřijatelné) volilo 58 % dotázaných.

To, že v současné době mají občané sami nebo jejich domácnost nějakou půjčku, deklaruje 43 % občanů. Z těch, kteří nějakou půjčku mají, je pro 47 % splácení snadné. Naprostá většina z nich se však přiklání k nekrajní variantě odpovědi (spíše snadné), za velmi snadné označuje splácení svých půjček jen 5 % respondentů. Polovina dotázaných označila splácení svých stávajících půjček za obtížné, přičemž 16 % to označuje jako velmi obtížné.

Témata:  půjčky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy