Půjčky a spoření

Ilustrační fotografie

Lidé volali, aby dostali půjčku. Stálo je to balík

Půjčky a spoření

Nejvyšší pokutu v historii za poskytování spotřebitelských úvěrů udělila Česká obchodní inspekce firmě Boyde, která nabízela úvěry pomocí předražené telefonní linky. Společnost musí zaplatit 5 milionů.

Ilustrační fotografie

Možnost refinancování půjček využívá stále více lidí

Půjčky a spoření

V posledním období výrazně roste zájem klientů ČSOB a Ery o refinancování půjček neboli konsolidaci. V loňském roce činily tyto půjčky kolem 20 % objemu nových půjček, letos je to v některých obdobích až 30 % jejich objemu. Průměrná výše půjčky napříč celou republikou činí přibližně 216 tisíc korun. Díky sloučení půjček a úvěrových produktů má klient měsíčně menší výdaje za splátky, ušetří na poplatcích a zároveň si zpřehlední své pravidelné měsíční výdaje. Navíc u ČSOB i Ery může klient až do konce června využít benefit v podobě 0% úroku v druhé polovině splácení.

Ilustrační fotografie

Zajímavosti o hypotékách. Kolik si Češi a Slováci půjčují

Půjčky a spoření

Češi si loni na hypotéku pořizovali bydlení v průměru za 2,5 milionu korun s fixací na 5 let a úrokovou sazbou 2,94 %. Statistické údaje o českém a slovenském trhu, které má k dispozici ČSOB a Hypoteční banka, odhalují řadu zajímavostí. Vyplývá z nich, že lidé žijící na česko-slovenském pomezí platí za bydlení podobně. V Praze a Středočeském kraji si lidé půjčovali na bydlení v průměru o necelý milion více než v Karlovarském kraji. V Jihomoravském kraji byla výše úvěru plně srovnatelná se sousedním Bratislavským krajem a na Zlínsku zase lidé měsíčně za hypotéku zaplatili téměř na korunu stejně jako jejich slovenští sousedé z Trenčínska.

Ilustrační fotografie

Lichváři v Česku mají žně. Pozor na záludný poplatek

Půjčky a spoření

Půjčit si peníze v hotovosti může být lákavé, ale tím si volíte i způsob splácení. V hotovostním režimu splátek si půjčíte například 18 000 korun, ale vrátíte 36 600 korun. Přitom z úrokové sazby ani RPSN tuto lichvu nepoznáte. Poplatek za hotovostní režim se do RPSN totiž nezapočítává.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Pozor na půjčky: Jak vybrat tu správnou, abychom se nespálili?

Pořídit si nové auto, postavit dům či zrekonstruovat byt a následně ho vybavit podle svých představ, je snem snad každého z nás. V dnešní době však může být splnění podobných plánů finančně náročné. Jak tedy řešit situaci, kdy nám na důležité a mnohdy neodkladné investice nestačí běžné úspory? Jako účinné řešení se nabízí půjčka.

Ilustrační fotografie

Splácet půjčku hotově? Pořádně se prohnete, varuje dTest

Půjčky a spoření

Když potřebujete rychle půjčit peníze, jistě oceníte možnost dostat na ruku hotovost hned při podpisu smlouvy. Tím si ovšem určíte i způsob splácení, který zdaleka tak výhodný není. V takzvaném hotovostním režimu splátek nakonec poskytovateli úvěru zaplatíte jednou tolik, kolik jste si půjčili.

Ilustrační fotografie

Cofidis zvýhodnil úvěry pro páry, novomanželům půjčí již za 5,9 %

Půjčky a spoření

Poskytovatel transparentních úvěrů, společnost Cofidis, přichází od začátku května na český trh se sníženými úrokovými sazbami ve výši 6,9 % a 5,9 %. Tyto sazby společnost zavedla pro svou Partnerskou a Novomanželskou půjčku s cílem nabídnout párům ještě výhodnější podmínky a podpořit nový trend sdílení půjček.

Ilustrační fotografie

Kolik vydělal váš penzijní fond? První potvrzená zhodnocení

Půjčky a spoření

Již v průběhu měsíce dubna se od penzijních společností dozvídáme přesná čísla zhodnocení transformovaných fondů. Konečné výsledky zveřejnila Penzijní společnost Allianz s výnosem 1,64 %, což bude s největší pravděpodobností nejvyšší zhodnocení v porovnání s ostatními transformovanými fondy za rok 2014. V patách jí je Penzijní společnost České pojišťovny, která odhaduje výnos na 1,6 %. Další společnosti, které vydaly tiskovou zprávu se zhodnocením, jsou ČSOB (1,4 %) a Komerční banka (1,35 %). Konečné výsledky se od zbývajících společností dozvíme nejpozději do konce května. Zástupci společností nám prozatím poskytli novější a přesnější odhady zhodnocení.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Češi v půjčkách stále tápou. V čem dělají chyby?

Jací jsou Češi ve vztahu k půjčkám? Zajímá je zejména úrok a chtějí jej mít co nejnižší. Zároveň ale netuší, jaké úroky a další podmínky vlastně banky nabízejí. A dvě třetiny Čechů si dokonce nepamatuje úrok své vlastní půjčky, říká nový průzkum Sberbank CZ. Vtom jsme ještě horší než Slováci.

Ilustrační fotografie

Nebojte se mít velké plány!

Půjčky a spoření

Hypoteční banka, specialista na financování bydlení a jednička na hypotečním trhu, představuje novou jarní kampaň nazvanou „Nebojte se mít velké plány“, díky které nabídne klientům s vyšším hypotečním úvěrem slevu ze základní úrokové sazby. Kampaň, jejíž hlavním motivem je rodina zvažující pořízení hradu Karlštejn, poběží jak v televizi, tak v rádiích a na internetu.

Ilustrační fotografie

Podvodníci používají zákeřné triky k okradení dlužníků

Půjčky a spoření

Reklamy lákají k nákupům na dluh a bezstarostnému zadlužování, ale potom mnohdy stačí jen nešťastný sled okolností a prudký pokles příjmů a výsledkem může být dražba rodinného domu. Na internetu lze najít desítky společností, které nabízí jednoduché řešení v podobě osobního bankrotu, slibují zrušení dražby a splacení pouhých 30 % dluhu. Ve skutečnosti je však nemovitost stejně vydražena, dlužná částka se navíc zvýší minimálně o desítky tisíc korun a v nejhorším případě je na dlužníka dokonce uvalen konkurz. Bohužel v zoufalé situaci mají lidé větší tendenci věřit podobným podvodným praktikám.

Ilustrační fotografie

Každý pátý Čech neví, za jaký úrok si půjčuje

Půjčky a spoření

Mezinárodní průzkum ING Bank ukázal, že téměř pětina Čechů neví, s jakou úrokovou sazbou splácí svoje finanční závazky. Na druhou stranu to, jakým procentem jsou úročeny jejich úspory, neví jen 15 % dotazovaných. Nejčastějším typem dluhu v Česku je, kromě hypotéky, osobní půjčka, kterou má zhruba čtvrtina respondentů s nějakými finančními závazky. Následuje přečerpání účtu (13 %), dluh na kreditní kartě (12 %) a půjčka od rodiny (9 %). Přesto, anebo právě proto, si 87 % Čechů myslí, že je snadné si půjčit peníze a následně se dostat do dluhové spirály.

Ilustrační fotografie

Půjčky a spoření

Sháníte bydlení nebo chystáte rekonstrukci, ale nemáte žádné úspory? Poradíme vám

V Půjčce ProBydlení od stavební spořitelny Wüstenrot je nyní nově možné zažádat o úvěr ve výši 900 tisíc korun bez zajištění nemovitostí. U financování družstevního bydlení dokonce až do výše 2 miliony korun. Ke smlouvě o stavebním spoření lze získat státní podporu až 2 tisíce korun ročně. Půjčkou ProBydlení lze financovat větší úpravy a rekonstrukce bydlení, dodělávky na míru, ale třeba i nový vysněný bazén nebo kuchyni.

Ilustrační fotografie

Vytěžte na konci roku ze svého stavebního spoření maximum. Rady a tipy

Půjčky a spoření

Stavební spoření je mezi Čechy stále oblíbené, nachází se v něm čtvrtina bankovních vkladů. V současnosti jej využívá kolem čtyřicet procent Čechů. Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) odhaduje, že letošní rok skončí s 3,8 miliony aktivních smluv. Jak ze stavebního spoření ještě letos vytěžit maximum?

Vyřešte finanční problémy v podnikání

Vyřešte finanční problémy v podnikání

Půjčky a spoření

Pokud již máte nějaké ty roky v pozici podnikatele za sebou, určitě musíte být úspěšný. Ne každému se vždy a za každých okolností daří. No pokud do něčeho vložíme roky tvrdé dřiny a úsilí, všechno se nám to vrátí.

Češi půjčí, pak se diví

Půjčky a spoření

Češi půjčí, pak se diví

Z nedávno uskutečněného průzkumu, který provedl specializovaný portál poradnaveritele.cz, vyplynulo, že Češi jsou při půjčování peněz svým známým stále velmi nezodpovědní a nepoučitelní. Přestože ze všech stran slyší o velkém množství prováděných exekucí a vzrůstajícím počtu oddlužení, přesto si při žádostech o půjčku své budoucí dlužníky vesměs nijak neprověřují

Ilustrační fotografie

Češi a úvěry? Téměř katastrofa

Půjčky a spoření

Ideální půjčka by podle Čechů měla být hlavně transparentní. V praxi se ale Češi při výběru úvěru řídí především tím, jak moc je úvěr výhodný. I proto třetina Čechů připouští, že už někdy v minulosti řešila problém s úvěrem. 40 % z nich na svoji neznalost finančně doplatilo, pro 30 % to byla hlavně psychicky vyčerpávající situace. Tyto závěry přinesl čerstvý průzkum společnosti Cofidis, poskytovatele transparentních spotřebitelských úvěrů. Průzkum proběhl na vzorku 500 respondentů.

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy