Češi v půjčkách stále tápou. V čem dělají chyby?

Jací jsou Češi ve vztahu k půjčkám? Zajímá je zejména úrok a chtějí jej mít co nejnižší. Zároveň ale netuší, jaké úroky a další podmínky vlastně banky nabízejí. A dvě třetiny Čechů si dokonce nepamatuje úrok své vlastní půjčky, říká nový průzkum Sberbank CZ. Vtom jsme ještě horší než Slováci.

Ilustrační fotografie
reklama

Více než polovina lidí (56 %) chce znát výšku úroku spotřebitelského úvěru hned na začátku při vyřizování půjčky. Naproti tomu 39 % preferuje co nejnižší úrok, a to i za cenu, že by na schválení půjčky museli déle čekat. Paradoxně však většina (66 %) klientů českých bank netuší, jaký úrok na svém úvěru vlastně má. V tomto jsme ještě o trochu laxnější než Slováci, kde 63 % nezná výši svého úroku. 

Polovina Čechů si vybírá půjčku od banky, od které má již nějakou službu, ať už se jedná o běžný účet nebo hypotéku. Dalších 15 % si sjedná půjčku u banky, u které již mají nějakou službu a která jim půjčku aktivně nabídne, 14 % na základě reklamy a 8 % dá na doporučení známých či finančních poradců.

„Je překvapivé, že téměř sedm z deseti Čechů si nepamatuje, jakou sazbu mají či měli na své půjčce, ačkoliv ji považují za jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru. Ztrácejí tak možnost ušetřit, protože se neumí zorientovat, zda je v porovnání s aktuálními nabídkami na trhu jejich úvěr výhodný. Určitě klientům doporučuji, aby si před sjednáním půjčky udělali srovnání. A to i v případě, že již půjčku mají nebo své půjčky konsolidují – rozdíly ve splátkách mohou být i několik tisíc korun ročně,“ vysvětluje Roman Knaus, ředitel retailových produktů Sberbank CZ.

Sberbank CZ v souladu se svou snahou nabízet klientům atraktivní produkty, zlepšila svou nabídku v oblasti spotřebitelských půjček -  FÉR půjčku a FÉR konsolidaci. Klienti od banky nově získají lepší sazby a navíc banka zjednodušila celý proces získání půjček. 

U FÉR konsolidace je nejnižší sazba nyní od 6,49 %, u FÉR půjčky je nejnižší sazba od 7,99 %. Nově banka vybraným klientům poskytuje půjčku bez dokládání příjmu až do výše 100 000 Kč. Zjednodušuje
i způsob dokládání totožnosti pro občany ČR, nově bude stačit k žádosti o úvěr pouze jeden doklad totožnosti, a to občanský průkaz. 

U způsobu dokládání příjmů nezajištěných úvěrů do 250 000 Kč si nově klient, který je zaměstnán, může vybrat, zda své příjmy doloží potvrzením o příjmu nebo výpisy z běžného účtu. Nově si také klienti mohou vyřídit FÉR půjčku v eShopu až do částky 250 000 Kč.

O výhodnosti půjček od Sberbank CZ svědčí i nezávislé srovnání, ve kterém vychází FÉR půjčka nejvýhodněji.

Témata: CZK | půjčky
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky