Češi půjčí, pak se diví

Z nedávno uskutečněného průzkumu, který provedl specializovaný portál poradnaveritele.cz, vyplynulo, že Češi jsou při půjčování peněz svým známým stále velmi nezodpovědní a nepoučitelní. Přestože ze všech stran slyší o velkém množství prováděných exekucí a vzrůstajícím počtu oddlužení, přesto si při žádostech o půjčku své budoucí dlužníky vesměs nijak neprověřují

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1248 respondentů, vyplynuly překvapivé závěry. Celých 87,5 procent respondentů uvedlo, že je před půjčením peněz ani nenapadlo si svého budoucího dlužníka nějak prolustrovat a zjistit si výši jeho příjmů, platební morálku nebo to, jestli dotyčný náhodou už není v exekuci. Maximálně se poptali známých, ale většina z nich neudělala ani to. Částka, kterou půjčovali, se v průměru pohybovala kolem 23 tisíc, nejčastěji se pak jednalo o půjčky kolem 10 tisíc, ale nebyly výjimkou sumy přesahující 50 nebo 100 tisíc

Čím víc půjčujeme, tím jsme opatrnější

Se vzrůstající částkou pak roste i opatrnost věřitelů, kteří se snaží předejít případným problémům s vracením dluhu. Zatímco u částek do 5 tisíc si svého budoucího dlužníka neprověřoval až na malé výjimky nikdo, pak u částek nad 20 tisíc byla znát větší opatrnost. Alespoň v okolí se na budoucího dlužníka poptalo více jak 30 % dotazovaných.

„V segmentu nefiremních pohledávek je v tomto ohledu nejhorší situace u čerstvě zamilovaných párů a také mezi příbuznými.“ Konstatuje Mgr. Kateřina Procházková, tisková mluvčí poradenského portálu www.poradnaveritele.cz a dodává, že „nejvíce a nejlehkovážněji svým novým partnerům půjčují obvykle ženy nad 30 let, které až dosud žily poměrně skromně a dokázaly si našetřit určitou finanční rezervu. Z obavy, aby díky odmítnuté půjčce nepřišly o svoji novou lásku, se pak vrhají doslova do finančního kaskadérství. Bez rozmyslu a bez smlouvy předávají svému novému partnerovi poměrně vysoké částky. Absenci dokladů pak vysvětlují tak, že se bály, aby podpis smlouvy nevypadal jako projev nedůvěry.“ Případů, kdy peníze půjčuje čerstvě zamilovaný muž ženě, se řeší o něco méně, zato se obvykle jedná o vyšší sumy.

Nejdřív půjčíme, teprve pak lustrujeme

K lustraci v příslušných rejstřících se věřitelé obvykle uchylují teprve poté, co jim dlužník včas nevrátí peníze. Obvykle se nejprve poptávají dlužníkových známých, spoléhají tak trochu na to, že když mu udělají ostudu, dlužník peníze vrátí. Poté sami pátrají na internetu a až následně zkouší oficiální rejstříky.

„Rejstříky jsou až na posledním místě nejspíš proto, že přístup do nich bývá zpoplatněný a někdy i poměrně komplikovaný. Nicméně našim klientům se zatím vždy vyplatilo prolustrovat si dlužníka v oficiálním rejstříku exekucí dopředu. Věřitelé tak mohou velmi rychle získat jistotu, že peníze nedají do rukou někoho, kdo má proti sobě vedených i několik exekucí.“ říká Procházková.

Půjčili mu pět milionů, nemá nic

„Někdy od klientů slýcháme naprosto nelogické argumenty typu, my jsme mu půjčit museli, patří do rodiny. Nebo - kdybych mu nepůjčila, odejde.“ Líčí příběhy z praxe Procházková. Mezi nejkřiklavější případy pak patřil příběh rodiny, která prodala nějaké restituované nemovitosti a pozemky. V tu chvíli se na ni obrátil jejich synovec s žádostí o půjčku na stavbu domu. Přestože o jeho nerozumném vtahu k penězům věděli, půjčili mu 5 milionů, prý proto, aby je zbytek rodiny nepomluvil. Smlouvu spolu sice podepsali, nicméně přesto od svého synovce ze splátek nikdy neviděli ani korunu A co víc, už nikdy ani neuvidí, protože se zjistilo, že peníze má dávno utracené, dům nestojí a synovec se navíc potýká s několika dalšími exekucemi.

Půjčují i to, co nemají

Podobně na tom je slečna Jana, která půjčila svému novému příteli na auto. Zadlužila sebe i rodiče, vybrala i kreditky, autem se však svezla jen párkrát. Přítel ji vzápětí opustil a auto si vzal s sebou. Slečně Janě zbyly jen oči pro pláč a dluhy, které za něj platí. Přitom pokud by nahlédla do rejstříku exekucí, zjistila by, že její povedený expartner jich má splácet už 26. A nejspíš je ani nikdy nesplatí.

„Bohužel se velmi často stává, že lidé jsou ochotní někomu jinému půjčit i peníze, které nemají. Zadluží se u bankovní nebo ještě hůře u nebankovní instituce a nakonec se kvůli cizím dluhům sami dostávají do nepříjemných existenčních potíží.“ Upozorňuje na nezodpovědné a neopatrné finanční chování Čechů Procházková.

Témata: půjčky

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky