Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Veřejné zdravotní pojištění se může dostat do hlubokého schodku

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Systém veřejného zdravotního pojištění by se mohl za tři roky dostat do hlubokého deficitu, chybět by mohlo 22 až 76 miliard korun, varuje Svaz zdravotních pojišťoven ČR. Výdaje systému podle svazu rostou v posledních letech výrazně rychleji než ekonomika, a epidemie covidu-19 trend ještě prohloubila. Řešením je podle svazu utlumení růstu nákladů, například při některém preventivním očkování proti covidu. Novinářům to dnes řekl prezident svazu Ladislav Friedrich.

Hospodaření všech zdravotních pojišťoven za osm měsíců letošního roku vykazuje podle svazu v důsledku epidemie covidu-19 deficit 16 miliard korun. Podle Friedricha měly pojišťovny na začátku roku na svých základních fondech 48 miliard korun, na konci srpna 32 miliard.

Náklady systému veřejného zdravotního pojištění rostly podle svazu v roce 2020 o 15,6 procenta a letos o 25,6 procenta. Klesající objem plateb od zaměstnavatelů a zaměstnanců vyrovnával nárůst plateb za státní pojištěnce. Příjmy systému veřejného zdravotního pojištění se letos očekávají mezi 381 a 389 miliardami korun, příští rok mezi 390 a 399 miliardami korun.

Svaz v predikcích odkazuje na studii Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK. "V minulých letech rostly příjmy díky ekonomice o 17 až 20 miliard každý rok. V letech následujících už podle studie porostou ročně jen o deset miliard, tedy asi o tři procenta. Zatímco v předcovidových dobách šly náklady každoročně nahoru o deset a více procent, nyní si to už nebudeme moci dovolit," uvedl Friedrich. Podle závěrů tzv. dohodovacího řízení by úhrady z veřejného zdravotního pojištění měly pro příští rok vzrůst asi o čtyři procenta.

Řešením je podle svazu utlumení růstu nákladů. Svaz je pro to, aby stát přestal hradit preventivní testování na covid-19, které neočkovaní lidé potřebují například pro sport, kulturu či cestování. Podle Friedricha by se také náklady na epidemii covidu měly stát v budoucnu běžnou součástí rozpočtů zdravotních pojišťoven pro další roky tak, aby se nejednalo o nepředvídatelné vícenáklady.

Témata:  pojišťovny zdravotní pojištění Peníze

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Nástrahy cestovního pojištění. Na co si dát pozor

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cestovní pojištění ještě neřešili. Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění si ovšem dovolí riskovat málokdo. Úraz se totiž může stát i na odpočinkové dovolené, kdy se člověk pohybuje pouze mezi hotelem a pláží. Mnohem větší rizika pak jsou u dovolených plných sportovních aktivit. Zpravidla je však lepší utratit pár korun v porovnání s riskem několika desítek, případně i stovek tisíc. Co by tak měli mít spotřebitelé na paměti při sjednávání cestovního pojištění?