Tuzemské pojišťovny prověřily loni 9632 podezřelých pojistných událostí, meziročně o 14 procent více. Odhalily pojistné podvody za 1,232 miliardy Kč, což bylo o devět procent více než předloni. Průměrný prokázaný podvod stoupl meziročně o čtvrtinu na 290.000 Kč. Statistiky dnes zveřejnila České asociace pojišťoven. Data neukázala, že by v době pandemie počet šetřených odhalených podvodů klesal.
Objem odhalených pojistných podvodů se přitom za posledních 11 let zdvojnásobil. "Místo odhalených 624 milionů Kč za rok 2010 pojišťovny díky stále sofistikovanějším postupům odhalí ročně pojistné podvody nyní za 1,1 až 1,3 miliardy Kč," uvedl analytik asociace Petr Jedlička.
Nejvíce (60 procent) z prokázané částky pojistného podvodu připadá na odvětví pojištění majetku a odpovědnosti, kde pojistitelé uchránili 740 milionů Kč. Dále 29 procent (360 milionů Kč) připadlo na pojištění vozidel. Zbylých 11 procent je v pojištění osob (130 milionů Kč).
"Objem odhalených pojistných podvodů tak narostl v odvětví pojištění vozidel i v pojištění odpovědnosti. Poklesu prověřovaných případů u pojištění osob odpovídá i klesající hodnota prokázaného pojistného podvodu, která se loni snížila o 72 milionů Kč na 130 milionů Kč," upozornil Jedlička. U pojištění vozidel dosáhla prokázaná částka podvodů nejvyšší hodnoty za šest let.
Důvodem, proč počet i objem šetřených případů pojistných podvodů u pojištění osob klesá, souvisí podle něj s rozšiřujícími možnostmi odhalovat rizikové jednání pro pojistný podvod, a to nikoliv pouze reaktivně až ve fázi pojistné události, ale již při vstupu do pojištění. Díky tomuto posilujícímu preventivnímu působení, k jehož možnostem pozitivně přispívá výměna informací v pojištění osob a pojištění vozidel, klesá počet pojistných podvodů.
"Obdobně jako v minulých letech nejčastěji šlo o fingované dopravní nehody, uplatněné nadhodnocené škody nebo škody ze zaparkovaných vozidel, kde není znám viník," uvedl ředitel Úseku bezpečnosti v Kooperativě Zdeněk Macháček. Téměř podle něj vymizely podezřelé škody odcizených vozidel. U pojištění majetku jsou to hlavně škody z pojištění občanské odpovědnosti, kdy je potřeba obnovit elektroniku v domácnosti (mobil, PC, televize), a proto se k tomu zneužívá pojištění.
Stejně jako v předchozích letech, se i loni nejvíce podvádělo v Praze, řekla ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. Podvodníkům podle ní svědčí prostředí a zejména anonymita hlavního města a pohybuje se zde také nejvíce organizovaných skupin. Zločinecké skupiny, které páchají organizovanou trestnou činnost, mají na svědomí početně sice výrazně méně pojistných podvodů, ale v těchto případech jde o velké objemy peněz, dodala.
Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.
Témata: pojišťovny, Peníze
Související
18. září 2024 10:24
14. srpna 2024 12:37
28. února 2024 10:54
16. listopadu 2023 10:13
2. listopadu 2023 10:51
19. října 2023 9:52