Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o náhrady

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o podporu za nucené uzavření kvůli pandemii koronaviru z programu COVID Sport III Lyžařská střediska. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, uzavře v 16:00.

O pomoc ve formě dotace na provozní náklady mohou podnikatelé ve správě a provozu lyžařských areálů, lanových drah a vleků žádat od 15. února. MPO žádosti přijímá pouze elektronicky prostřednictvím svého informačního systému. V pondělí v něm evidoval 264 žádostí za 789 milionů korun. Vláda na program schválila miliardu korun.

Podporu stát poskytuje za 103 dní, tedy celou lyžařskou sezonu. Výše příspěvku závisí na počtu a struktuře přepravních zařízení. Nejvyšší možný příspěvek na den je dále určen částkou vypočtenou jako 50 procent běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé dvě sezony. Příjemci pak za den náleží nižší z takto vypočtených částek. Žadatel za stejné období nesmí čerpat finance z jiného podpůrného programu. Pokud využívá další pomoc musí ji od požadované dotace z programu pro lyžařská střediska odečíst.

Skiareály mohly v zimní sezoně lyžaře obsluhovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráty lze podle Asociace horských středisek (AHS) zatím jen odhadovat, ale tržby při tak vydařené zimě jako byla letošní, se zpravidla pohybují kolem tří až čtyř miliard korun.

V ČR je 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu střediska ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.

Témata:  Lyžování program COVID

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?