Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o náhrady

Provozovatelé skiareálů mohou dnes naposledy žádat o podporu za nucené uzavření kvůli pandemii koronaviru z programu COVID Sport III Lyžařská střediska. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které dotační titul připravilo, uzavře v 16:00.

Ilustrační fotografie
reklama

O pomoc ve formě dotace na provozní náklady mohou podnikatelé ve správě a provozu lyžařských areálů, lanových drah a vleků žádat od 15. února. MPO žádosti přijímá pouze elektronicky prostřednictvím svého informačního systému. V pondělí v něm evidoval 264 žádostí za 789 milionů korun. Vláda na program schválila miliardu korun.

Podporu stát poskytuje za 103 dní, tedy celou lyžařskou sezonu. Výše příspěvku závisí na počtu a struktuře přepravních zařízení. Nejvyšší možný příspěvek na den je dále určen částkou vypočtenou jako 50 procent běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé dvě sezony. Příjemci pak za den náleží nižší z takto vypočtených částek. Žadatel za stejné období nesmí čerpat finance z jiného podpůrného programu. Pokud využívá další pomoc musí ji od požadované dotace z programu pro lyžařská střediska odečíst.

Skiareály mohly v zimní sezoně lyžaře obsluhovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráty lze podle Asociace horských středisek (AHS) zatím jen odhadovat, ale tržby při tak vydařené zimě jako byla letošní, se zpravidla pohybují kolem tří až čtyř miliard korun.

V ČR je 450 lyžařských středisek, zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do státního rozpočtu střediska ročně přinášela zhruba 13 miliard korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky