mráz

Vinice, ilustrační fotografie

Mrazy způsobily vinařům škodu přes dvě miliardy

Ekonomika

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

meruňky

Mrazy sníží úrodu ovoce, největší propad bude u meruněk a broskví

Ekonomika

Letošní úroda ovoce v sadech profesionálních pěstitelů by mohla být kvůli jarním mrazům nižší asi o desetinu. Zásadní poškození zaznamenali pěstitelé meruněk a broskví, u nichž bude úroda proti běžným letům sotva třetinová. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Přesná čísla k odhadům letošní sklizně by měli mít ovocnáři k dispozici ve druhé polovině června.

Ilustrační fotografie

Aktuality

V noci na neděli mohou teploty klesnout až k minus 16 stupňům

Meteorologové varovali před silnými mrazy. Od sobotního večera do nedělního rána budou teploty klesat hluboko pod nulu, ojediněle může teploměr ukázat i minus 16 stupňů Celsia. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí pro celou republiku. Ve východní polovině země může silně mrznout ještě i v noci z neděle na pondělí. Sněžení už nebude tak intenzivní jako v posledních hodinách.

Ilustrační fotografie

Na víkend se v Česku přes den oteplí, v noci může při zemi mrznout

Aktuality

V Česku se ve zbytku týdne postupně oteplí, v neděli teploměr ukáže až 19 stupňů Celsia. Meteorologové očekávají přeháňky nebo slabý déšť. V noci se můžou objevit přízemní mrazíky, které hlavně v pátek můžou ohrozit vegetaci, zejména některé druhy zeleniny. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ilustrační fotografie

Noc na pondělí bude opět mrazivá, varují meteorologové sadaře

Aktuality

Teploty v noci na pondělí budou v Česku opět klesat pod bod mrazu. Nízké teploty mohou poškodit zejména ovocné stromy, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v dnes vydaném upozornění. Studená byla už noc na dnešek. Nad ránem se teploty pohybovaly nejčastěji mezi minus třemi až plus jedním stupněm, uvedli meteorologové na facebooku.

Ilustrační fotografie

O víkendu se teploty přes den nedostanou nad pět stupňů, slunečno bude v neděli

Aktuality

V Česku je dnešní ráno opět mrazivé, přes den se díky slunečnému počasí oteplí, postupně ale začne mraků od severovýchodu přibývat. Pátek už bude podmračený, v Beskydech a Jeseníkách očekávají meteorologové i trvalejší sněžení. Slunečná by mohla být až neděle. Rána zůstanou i o víkendu mrazivá a odpoledne se teploty nedostanou nad pět stupňů, podobně chladno bude i na začátku příštího týdne. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ilustrační fotografie

V noci na pátek budou přízemní mrazíky, mohou poškodit vegetaci

Aktuality

V noci na pátek budou v Česku četné přízemní mrazíky, které mohou poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci. Teplota u země by měla být pod nulou od půlnoci do pátečního rána. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zemědělci a zahrádkáři by proto měli podle meteorologů zeleninu jako například rajčata, okurky či dýně před mrazem zakrýt.

Ilustrační fotografie

Předpověď počasí na noc a neděli 17. ledna

Aktuality

Od severu bude na naše území zasahovat oblast vyššího tlaku vzduchu. Počasí v severovýchodní polovině území zpočátku ovlivní tlaková níže, která bude postupovat přes Slovensko k jihovýchodu, informuje ČHMÚ.

Ilustrační fotografie

Předpověď počasí na 16. ledna. Čeká nás mrazivá sobota

Aktuality

Po přední straně hřebene vysokého tlaku vzduchu nad severní a západní Evropou k nám bude zesilovat příliv studeného vzduchu od severu. Počasí v severovýchodní polovině území ovlivní tlaková níže postupující z Pobaltí k jihu, informuje ČHMÚ.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy