Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Simuluje někdo před vámi pád na lyžích? Můžete se stát součástí pojistného podvodu

Lyžování, ilustrační fotografie
Lyžování, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Jarní prázdniny jsou v plném proudu, horská střediska praskají ve švech a nehod na sjezdovkách přibývá. Navzdory tomu lidé podceňují pojištění odpovědnosti. Sjednají si klasické cestovní pojištění, a pak spoléhají na doplňkové pojištění třeba u platební karty, kde jsou však nízké limity pojistného plnění. Přitom u odpovědnosti za způsobené škody, především při srážce lyžařů, může jít až o statisícové částky.

„Stále častěji se na sjezdovkách setkáváme s podvodníky, kteří využívají zahraničních turistů a simulují před nimi pád na lyžích. Podvodník zveličí u lékaře bolest, ten sepíše zprávu, a pak už jen stačí, aby domluvený svědek podal výpověď o nehodě s jednoznačným zaviněním druhé strany, a vám může bez řádného pojištění přijít přemrštěný účet,“ říká vedoucí cestovního pojištění Allianz Jana Slavíková.

Detektivové Allianz pojišťovny disponují celou řadou technických prostředků a postupů, jak „fingované“ nebo „úmyslně vyvolané“ pojistné události úspěšně odhalit. „V současné době se spíše setkáváme s trendem podvodů „navyšování škody“ u pojistných událostí, které se opravdu stanou, ale uplatňované nároky jsou účelově navyšovány, nebo nejsou v přímé souvislosti s pojistnou událostí,“ říká šéf detektivů Allianz pojišťovny Michal Vlk.

Během zimních měsíců běžně dochází k případům, kdy se s klientem srazí lyžař, který měl například bolavé koleno už před srážkou, ale díky srážce se snaží ze svého zranění vytěžit maximum – uvede, že kvůli následkům nemohl delší dobu chodit do zaměstnání, navýší si náklady, vymyslí si nemateriální újmy a požaduje odškodnění. Odškodnění, které bez pojištění odpovědnosti zaplatíte vy.

Pokud vám to zdraví dovolí, jakoukoli nehodu, která se vám stane v zahraničí, se pokuste co nejlépe zdokumentovat. Následky události vyfoťte a snažte se získat kontaktní údaje na svědky, v ideálním případě i jejich písemné stanovisko. Lyžařskou nehodu ohlaste přímo ze sjezdovky místní policii nebo horské službě a požadujte o tomto hlášení písemné potvrzení. Záznam o průběhu nehody od Vás bude chtít policie podepsat. Jestliže některým pasážím nerozumíte, připište k textu poznámku, klidně v češtině: „Textu nerozumím, podepisuji s výhradou.“ Případně doplňte i váš popis situace. Kopii hlášení, včetně veškeré zdravotní dokumentace od zahraničních lékařů, odevzdejte po příjezdu domů asistenční službě vaší pojišťovny.

Témata:  Lyžování pojišťovny

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy