Důchodcům začalo nejhorší období v roce. Senioři přiznávají, že jsou zděšeni

Česko se propadlo do stavu chřipkové epidemie. Nemocnice se zavírají pro návštěvy, školy pro studenty a žáky a k opatřením sahají i domovy důchodců. Právě pro seniory je období chřipek tím nejnebezpečnějším v roce, protože jim zdánlivě banální nemoc může přivodit vážné zdravotní komplikace, které mohou skončit i smrtí.

Důchodci, ilustrační fotografie

Většina krajů se podle hygieniků ocitla ve stavu chřipkové epidemie. Počet nemocných narůstá a řada zařízení zavádí bezpečnostní opatření.

Chřipka může podle statistik během epidemie postihnout až 10 procent dospělých lidí a 5 procent dětí. Právě pro děti a starší osoby je ale nemoc kritická.

Navzdory tomu, že řada lidí ji má spojenou jen s horečkami a týdnem až dvěma na lůžku, nezřídka dostane seniory i do nemocnice, kde mohou dokonce bojovat o život.

Nedávný průzkum agentury ppm factum ukázal, že 60 procent seniorů má strach z chřipky a jejích následků. Zkušenost se silnou chřipkou v posledních deseti letech mají dvě třetiny z nich.

A není divu. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Lékaři ale odhadují, že skutečný počet úmrtí na chřipku dosahuje ročně až 2000.

Proč je ale pro seniory chřipka tak riziková? Starší lidé mají slabší imunitní systém a infekční nemoci u nich probíhají s těžším průběhem než u mladých, Na horším průběhu nemoci se také podílejí i choroby, které se u starších lidí vyskytují častěji, včetně těch chronických. Chřipka tak má obvykle těžší průběh například u lidí s nemocemi srdce nebo s cukrovkou.

Imunitní systém seniorů není navzdory paměťové stopě chřipkové viry schopen tak rychle likvidovat. Díky tomu u starších lidí probíhá nemoc silněji a léčba trvá delší dobu. Není ani výjimkou, že se nemoc rozvine v život ohrožující zánět plic.

Chřipka navíc může u nemocných lidí staršího věku způsobit doživotní komplikace. Řada seniorů přiznává, že po prodělané chřipce se nikdy nevrátili do původní formy.

Zejména starší lidé by se proto měli vyhýbat místům se zvýšenou koncentrací osob. Neměli by také zbytečně podnikat cesty do nemocnice a k lékařům, pokud sami nevykazují příznaky chřipky. Rizika přenosu nemoci hrozí i v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy. 

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky