Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin opět rostou: Inflace v lednu vzrostla víc, než se očekávalo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Lednová inflace v ČR byla vyšší, než drtivá většina analytiků očekávala. 

Lednová inflace v Česku překvapila a vzrostla na 2,8 %, což je více, než analytici očekávali. Tento růst byl zejména důsledkem zdražování potravin, alkoholu a tabáku. Ceny potravin letos vzrostou ještě více, než se původně předpokládalo. Sdělil redakci MoneyMAG.cz ekonom Lukáš Kovanda.

V lednu inflace vzrostla o 2,8 %, což překonalo očekávání, která činila 2,6 %. Tento nárůst je do značné míry způsoben silnějším než předpokládaným růstem cen potravin, alkoholu a tabáku. Meziroční růst cen potravin dosáhl 4,8 %, což je výrazně více než 2,7 % v prosinci. I když inflace překonala predikce, trh stále očekává snížení základní úrokové sazby ČNB na 3,75 %, protože se domnívá, že zvýšené ceny potravin nebudou důvodem k jejímu zadržení.

Hlavními viníky růstu cen potravin jsou vyšší výkupní ceny mléka, rostoucí ceny ovoce a zeleniny, a také vlivy počasí v zahraničí, které způsobily zdražení čokolády, kávy a dalších surovin. Ceny vajec zůstávají vysoké a neměly by se v krátkém období výrazněji měnit, přičemž jejich cena je pravděpodobně vysoká až do Velikonoc. Tento nárůst potravinových cen tak pokračuje i v roce 2025, což zatíží peněženky českých domácností, jež již tak čelí rostoucím životním nákladům.

Témata:  ceny potravin inflace

Aktuálně se děje

4. února 2025 12:10

Trumpův energetický deal: Fosilní elektřina pro AI, miliardáři nadšení, svět mlčí

Čím si Donald Trump získal americké IT miliardáře, tedy nejbohatší lidi světa? Tím, že jim slíbil levnou fosilní elektřinu pro datová centra ke zdokonalování umělé inteligence.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Trump chce ukrajinské nerosty: O které suroviny jde?

Americký prezident Donald Trump naznačil možnost dohody, v níž by Ukrajina výměnou za americké zbraně a podporu poskytla své vzácné nerostné suroviny. Zatím však není jasné, o které konkrétní suroviny by se jednalo. Kyjev vlastní dvacet klíčových nerostů a je otevřen spolupráci s USA, avšak mnohá ložiska se nacházejí na území ovládaném Ruskem.