Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin opět rostou: Inflace v lednu vzrostla víc, než se očekávalo

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Lednová inflace v ČR byla vyšší, než drtivá většina analytiků očekávala. 

Lednová inflace v Česku překvapila a vzrostla na 2,8 %, což je více, než analytici očekávali. Tento růst byl zejména důsledkem zdražování potravin, alkoholu a tabáku. Ceny potravin letos vzrostou ještě více, než se původně předpokládalo. Sdělil redakci MoneyMAG.cz ekonom Lukáš Kovanda.

V lednu inflace vzrostla o 2,8 %, což překonalo očekávání, která činila 2,6 %. Tento nárůst je do značné míry způsoben silnějším než předpokládaným růstem cen potravin, alkoholu a tabáku. Meziroční růst cen potravin dosáhl 4,8 %, což je výrazně více než 2,7 % v prosinci. I když inflace překonala predikce, trh stále očekává snížení základní úrokové sazby ČNB na 3,75 %, protože se domnívá, že zvýšené ceny potravin nebudou důvodem k jejímu zadržení.

Hlavními viníky růstu cen potravin jsou vyšší výkupní ceny mléka, rostoucí ceny ovoce a zeleniny, a také vlivy počasí v zahraničí, které způsobily zdražení čokolády, kávy a dalších surovin. Ceny vajec zůstávají vysoké a neměly by se v krátkém období výrazněji měnit, přičemž jejich cena je pravděpodobně vysoká až do Velikonoc. Tento nárůst potravinových cen tak pokračuje i v roce 2025, což zatíží peněženky českých domácností, jež již tak čelí rostoucím životním nákladům.

Témata:  ceny potravin inflace

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

30. května 2025 10:59

AI místo kolegy. Studie z Harvardu ukazuje, co všechno už zvládne

Umělá inteligence dokáže v práci nahradit lidské kolegy a zvyšuje nejen výkonnost, ale i motivaci. Ovšem jen do určité míry a ve specifických podmínkách. Ukazují to výsledky studie Harvard Business School, provedené na 776 pracovnících globální společnosti Procter and Gamble.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.