Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínu stále obchází strašák deflace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Čína potvrdila mírný růst cen a nikoli jejich snižování, ale vyhráno zatím ještě nemá. Nebezpečí deflace je stále velmi reálné. Květnová inflace meziročně vzrostla jen o 0,3 %, meziměsíčně je Čína opět v deflaci, kdy ceny šly dolů o 0,1 %. 

Důvodem nízkého růstu cen jsou potraviny. Ceny potravin nejen že klesly o 2 %, ale kontinuálně jdou dolů už 11 měsíc v řadě.

Umělé zdražování nepomáhá. V dubnu totiž některé municipální vlády Číny zvedly ceny v oblasti dopravy. V květnu však opět ceny klesají, takže tato akce neměla úspěch.

O moc lepší to nebude ani v budoucnu. Ceny v průmyslu, tedy ty, které předcházejí spotřebitelským cenám, se snížily o 1,4 %. Dokud nezačnou růst ceny v průmyslu, pak se těžko budou zvedat na pultech obchodů.

Deflace, nebo-li snižování cen, sice zní na první poslech dobře a krátkodobě to tak skutečně může být, ale dlouhodobě vede deflace k omezování výroby, propouštění, zavírání podniků, zpomalování ekonomiky a chudnutí všech.

Témata:  Čína deflace komentář

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.