Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínu stále obchází strašák deflace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Čína potvrdila mírný růst cen a nikoli jejich snižování, ale vyhráno zatím ještě nemá. Nebezpečí deflace je stále velmi reálné. Květnová inflace meziročně vzrostla jen o 0,3 %, meziměsíčně je Čína opět v deflaci, kdy ceny šly dolů o 0,1 %. 

Důvodem nízkého růstu cen jsou potraviny. Ceny potravin nejen že klesly o 2 %, ale kontinuálně jdou dolů už 11 měsíc v řadě.

Umělé zdražování nepomáhá. V dubnu totiž některé municipální vlády Číny zvedly ceny v oblasti dopravy. V květnu však opět ceny klesají, takže tato akce neměla úspěch.

O moc lepší to nebude ani v budoucnu. Ceny v průmyslu, tedy ty, které předcházejí spotřebitelským cenám, se snížily o 1,4 %. Dokud nezačnou růst ceny v průmyslu, pak se těžko budou zvedat na pultech obchodů.

Deflace, nebo-li snižování cen, sice zní na první poslech dobře a krátkodobě to tak skutečně může být, ale dlouhodobě vede deflace k omezování výroby, propouštění, zavírání podniků, zpomalování ekonomiky a chudnutí všech.

Témata:  Čína deflace komentář

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy