Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínu stále obchází strašák deflace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Čína potvrdila mírný růst cen a nikoli jejich snižování, ale vyhráno zatím ještě nemá. Nebezpečí deflace je stále velmi reálné. Květnová inflace meziročně vzrostla jen o 0,3 %, meziměsíčně je Čína opět v deflaci, kdy ceny šly dolů o 0,1 %. 

Důvodem nízkého růstu cen jsou potraviny. Ceny potravin nejen že klesly o 2 %, ale kontinuálně jdou dolů už 11 měsíc v řadě.

Umělé zdražování nepomáhá. V dubnu totiž některé municipální vlády Číny zvedly ceny v oblasti dopravy. V květnu však opět ceny klesají, takže tato akce neměla úspěch.

O moc lepší to nebude ani v budoucnu. Ceny v průmyslu, tedy ty, které předcházejí spotřebitelským cenám, se snížily o 1,4 %. Dokud nezačnou růst ceny v průmyslu, pak se těžko budou zvedat na pultech obchodů.

Deflace, nebo-li snižování cen, sice zní na první poslech dobře a krátkodobě to tak skutečně může být, ale dlouhodobě vede deflace k omezování výroby, propouštění, zavírání podniků, zpomalování ekonomiky a chudnutí všech.

Témata:  Čína deflace komentář

Související

Aktuálně se děje

15. října 2024 17:20

Předpověď počasí na noc a středu 16. října

Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.