Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Investoři nyní totiž přehodnocují své sázky na další vývoj úrokových sazeb ČNB. Slabší než očekávaná inflace nahrává tomu, aby centrální banka redukovala sazby o něco rychleji, než se dosud mínilo, což tedy ve výhledu činí korunu méně atraktivní kvůli očekávanému potenciálně méně atraktivnímu úročení korunových aktiv.

Nutno ale říci, že ČNB ve své aktuální prognóze z počátku května předpokládá květnovou meziroční inflaci na úrovni 2,5 procenta. Mezitím ovšem došlo k navýšení inflačního očekávání, takže analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě meziroční inflaci 2,8 procenta.

Klíčovým důvodem nižší než předpokládané inflace je výraznější než očekávané zlevnění potravin, které v řadě případů překonává rozsah dubnového meziročního zlevnění. Děje se tak třeba u mouky, jež v květnu zrychlila meziroční zlevnění na 23,5 procenta, nebo v případě masa (květnové zlevnění o 5,8 procenta), vajec (o 23,5 procenta), ale také ovoce (o 6,7 procenta). Dopad zrychlujícího zlevňování potravin do celkové inflace tlumil v květnu především růst cen bydlení a dopravy, hlavně kvůli nadále citelně zdražujícím nájmům, elektřině a pohonným hmotám. Citelně zdražuje také třeba pivo, kde se promítá vyšší DPH z čepovaného piva.

Přes nižší než předpokládanou inflaci nelze očekávat ve zbytku letošního roku kdovíjak rychlý pokles úrokových sazeb ČNB. Ke konci roku by základní sazba měla činit 4,5 procenta. Oproti současnému stavu tak klesne pouze o 0,75 procenta. ČNB totiž nadále vnímá poměrně vysokou inflaci v oblasti služeb, kterou pohání i výrazný růst mezd. Navíc musí ČNB reflektovat tak pomalejší snižování sazeb v podání Evropské centrální banky a americké centrální banky. K tomu je tedy květnová inflace nadále nad prognózou ČNB. Na svém zasedání tento měsíc proto ČNB základní sazbu sice sníží, ale jen o 0,25 procentního bodu. Inflace za celý letošek vykáže úroveň 2,3 procenta. 

Témata:  inflace ekonomika komentář CZK

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy