Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak hospodaří české domácnosti? V rodinných financích tiká časovaná bomba

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Polovina českých párů sdílí finanční produkty jako bankovní účty nebo stavební spoření. Riziko, že se k penězům nedostanou v kritickém okamžiku, však existuje – každý pátý Čech tuto situaci podle průzkumu Partners Banky zažil. Společné náklady si téměř čtvrtina párů dělí rovným dílem, zatímco další pětina podle výše příjmů. Starší páry nejčastěji spoří na důchod, mladší na pořízení nemovitosti.

V České republice využívá 51 % párů různé formy společných financí. Někteří jen společně spoří a mají zároveň své osobní účty, více než třetina těchto párů má ale s partnerem sdílené veškeré finance. Vyplývá to z průzkumu poradenské Partners Banky, který proběhl letos v dubnu a mapoval návyky Čechů v oblasti rodinných financí. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Dalších 35 % českých párů, ať už partnerů či manželů, v současné době společné účty nemá, a ani je založit neplánuje. 

Co všechno se svatbou mění

Téma financí musí řešit každý pár. Z manželských párů má nějakou formu společných financí 61 %, zatímco u partnerských párů je to 46 %. Jeden společný účet, na který ukládají všechny finance, má 15 % manželských a 10,6 % partnerských párů. Naopak třetina manželských a dvě pětiny partnerských párů společné finance nemají a ani je neplánují. Přibližně 65 % českých párů využívá nebo plánuje využívat nějakou formu společné správy financí, přičemž dvě třetiny si zároveň drží vlastní účty.

„V partnerských vztazích je zájem o společnou správu peněz, přičemž mnoho domácností kombinuje společné a individuální účty," říká Marek Ditz, generální ředitel Partners Banky.

Problémem společných účtů bývá, že jeden partner je majitel a druhý disponent s omezenými právy. To může být rizikové v případě úmrtí jednoho z partnerů, kdy se peníze mohou zablokovat. Partners Banka nabízí účty, kde jsou oba partneři rovnocennými spolumajiteli, což zajišťuje nepřerušený přístup k prostředkům i po úmrtí jednoho z nich.

Kdo zaplatí nákup?

Ve vztazích často vznikají diskuze ohledně dělení společných nákladů. Přibližně čtvrtina českých párů dělí náklady rovným dílem, většinou ve věkové skupině 36 až 65 let. Naopak podle výše příjmů si náklady rozděluje 20 % párů, přičemž tento přístup je běžnější u lidí do 35 let. „Starší generace volí rovné přerozdělení nákladů, zatímco mladší generace preferuje dělení dle příjmů,“ dodal ředitel.

Podle průzkumu používá 80 % českých párů společné finance na běžné výdaje, jako je nájem, provoz domácnosti, účty za energie a nákupy potravin. Téměř polovina pak na volnočasové aktivity, jako jsou výlety a dovolené. Pouze pětina párů investuje společně do akcií, dluhopisů, nemovitostí nebo jiných finančních produktů.

Mladší lidé mluví o svých financích otevřeněji

Podle průzkumu zná výši příjmů svého partnera 75 % Čechů v partnerském či manželském vztahu. Téměř čtvrtina Čechů sdílí informace o svých příjmech a výdajích s rodinnými příslušníky. Naopak 27 % Čechů nesdílí svou finanční situaci s nikým, přičemž mladší lidé jsou v tomto otevřenější. Generace Z často probírá finance nejen s partnerem a rodinou, ale i s přáteli, zatímco mladší mileniálové do 35 let častěji vyhledávají rady finančních poradců.

Téměř polovina českých párů spoří společně na důchod, přičemž tento cíl je častější u starší generace ve věku 45 až 65 let. Společné spoření na bydlení praktikuje 48 % párů, přičemž mladší generace spoří na nákup nemovitosti a starší na rekonstrukci.

„Je pozitivní, že polovina párů tvoří rezervy. Doporučujeme odkládat si 30 % příjmu, z toho 10 % do krátkodobých rezerv a 20 % do dlouhodobých investic, zejména do akciových fondů,“ říká Marek Ditz.

Témata:  rodinný rozpočet Domácnosti finance

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 9:51

Předpověď počasí na noc a středu 4. prosince

V chladnějším a vlhčím vzduchu se nad střední Evropu rozšíří nevýrazná oblast vyššího tlaku, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy