Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Každý desátý Čech má na konci měsíce k dispozici polovinu příjmu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Každý desátý obyvatel ČR má na konci měsíce k dispozici polovinu příjmu, čtvrtinu příjmu uspoří 40 procent lidí. Ve srovnání s Poláky, Maďary a Rumuny jsou na tom Češi v úsporách nejlépe. Na druhé straně vzrostl v tuzemsku na devět procent počet lidí, kteří neušetří vůbec nic. Vyplývá to z květnového mezinárodního průzkumu, který pro společnost Provident uskutečnila agentura Kantar.

Šetrnost Čechů potvrzuje i pokles zájmu o využívání půjček u finančních institucí. Naopak v případě potřeby se mnohem častěji obrací na rodinu či přátele. V sousedních zemích je trend podobný, proti proudu jdou pouze Poláci, kteří si pro půjčku k příbuzným chodí rok od roku méně.

Zatímco nyní každému desátému Čechovi po uhrazení všech výdajů zbývá půlka jeho příjmu, loni to takto měl každý dvacátý. Dvě pětiny českých respondentů po uhrazení pravidelných výdajů hospodaří s částkou 20 až 50 procent příjmu. Pro srovnání v Maďarsku má stejnou část příjmu k dispozici 17 procent lidí, v Polsku čtvrtina.

Za hranicemi si pravidelně peníze odkládají čtyři lidé z deseti, v ČR to dokáže 48 procent dotazovaných. Meziročně to je o pět bodů méně. Nejhůře se daří spořit lidem v produktivní věkové skupině 35 až 44 let, kde se podíl těch, kteří zvládají spořit každý měsíc, meziročně snížil o 16 bodů. Větší potíže v pravidelném spoření mají Maďaři a Rumuni. Peníze stranou si v těchto zemích odkládá zhruba každý třetí.

Počet lidí, kteří si pravidelné měsíční úspory nemohou dovolit, ale snaží se myslet na horší časy a spoří alespoň nepravidelně, rok od roku stoupá. Aktuální data ukazují, že za poslední rok takto spořilo 30 procent Čechů. Ve větší míře jde o ženy, které si nemohou dovolit pravidelné měsíční spoření. Zhruba každý pátý ale na spořicí účet za poslední rok neposlal nic.

Lidé v ČR jsou obezřetnější i v zadlužování. Bez půjčky se v posledním roce obešla více než polovina Čechů. Meziroční srovnání ukazuje, že stále méně lidí se zadlužuje u finančních institucí. Zatímco zájem o nebankovní půjčky zůstává v meziročním srovnání na stejné úrovni, banky zaznamenávají pokles. Podle letošních dat si v posledním roce půjčku či úvěr z banky vzalo 13 procent respondentů. V předchozím roce bylo takových lidí o 2,4 bodu více.

"Dlouhodobě pozorujeme změnu v přístupu ke spotřebitelským úvěrům jako takovým. Lidé jsou v tomto ohledu mnohem zodpovědnější a omezují především půjčky na zbytné položky," uvedl marketingový ředitel Provident Financial Evžen Chlanda.

Sílí finanční podpora ze strany rodiny. Za poslední rok se s prosbou o půjčku na své příbuzné obrátil každý čtvrtý Čech. Od přátel si za poslední rok půjčil každý desátý, což je dvakrát více než v předchozím období.

Průzkum pro společnost IPF udělala agentura Kantar na vzorku 500 lidí ve věku 18 až 75 let na všech trzích společnosti IPF, tedy v Austrálii, ČR, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Mexiku, Polsku a Rumunsku.

Témata:  platy / mzdy rodinný rozpočet Peníze

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2024 10:50

4. prosince 2024 9:54

3. prosince 2024 9:51

Předpověď počasí na noc a středu 4. prosince

V chladnějším a vlhčím vzduchu se nad střední Evropu rozšíří nevýrazná oblast vyššího tlaku, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy