Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americké banky oznámily výplaty dividend poté, co prošly „zátěžovými testy“ Fedu

Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Americké banky úspěšně prošly zátěžovými testy provedenými Federálním rezervním systémem. Po těchto testech se nyní zaměřují na své akcionáře a zvyšují výplaty dividend a zpětné odkupy akcií.

Američtí bankovní giganti Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley a JPMorgan Chase v pátek oznámili akcionářům, že plánují zvýšit své dividendové výplaty a vyčlenili miliardy dolarů na budoucí zpětné odkupy akcií poté, co prošli každoročními „zátěžovými testy“ od Federálního rezervního systému. Píše Financial Times.

Banky obecně prošly každoročními zátěžovými testy Federálního rezervního systému, jak naznačují předběžné výsledky zveřejněné začátkem týdne. Fed uvedl, že testy ukázaly, že největší americké banky mají dostatečný kapitál, aby ustály ekonomickou krizi, a zároveň poznamenal, že rizikové oblasti uvnitř bank, jako je zvyšování zůstatků na kreditních kartách, rostou.

„Ačkoli je závažnost letošního zátěžového testu srovnatelná s loňským, výsledkem testu byly vyšší ztráty kvůli rizikovějším bankovním zůstatkům a vyšším výdajům,“ uvedl v prohlášení Michael Barr, místopředseda Federálního rezervního systému pro dohled.

Výsledky zátěžových testů vedly u několika amerických bank k rostoucímu trendu dividend. Bank of America například zvýšila dividendu na 26 centů na akcii. Zátěžové testy Fedu také odhalily, že JPMorgan Chase & Co. má kapacitu zvýšit svou dividendu na 1,25 USD na akcii a zahájit program zpětného odkupu akcií ve výši 30 miliard USD. Dividenda Citigroup byla zvýšena na 56 centů, přičemž banka zvažuje budoucí odkup akcií. Wells Fargo zvýšila dividendu na 40 centů a plánuje zpětný odkup kmenových akcií v hodnotě 25 miliard dolarů v určitých časových rámcích. Goldman Sachs oznámila zvýšení dividendy na 3,00 USD na akcii, zatímco Morgan Stanley zvýšila dividendu na 92,5 centů a zahájila program zpětného odkupu akcií v hodnotě až 20 miliard USD. Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji Federální rezervní systém upozornil na potenciální rizika v rámci bank, jako jsou rostoucí zůstatky na kreditních kartách.

Zde je přehled některých oznámení amerických bank, které tento týden prošly zátěžovými testy:

  • JP Morgan Chase zvyšuje svou dividendu z 1,15 dolaru na 1,25 dolaru na akcii a oznamuje nový program zpětného odkupu akcií ve výši 30 miliard dolarů, platný od července.
  • Citigroup zvyšuje dividendu z 53 na 56 centů. "Citi bude nadále vyhodnocovat čtvrtletní odkupy akcií," dodala banka.
  • Bank of America zvyšuje dividendu z 24 na 26 centů.
  • Wells Fargo zvyšuje dividendu z 35 na 40 centů. Banka plánuje mít kapacitu na zpětný odkup kmenových akcií v hodnotě 25 miliard USD od třetího čtvrtletí roku 2024 do druhého čtvrtletí roku 2025 a tuto možnost zváží.
  • Goldman Sachs oznámila zvýšení dividendy z 2,75 dolaru na 3,00 dolaru na akcii s platností od července.
  • Morgan Stanley oznámila zvýšení dividendy z 85 na 92,5 centů na akcii. Banka také oznamuje program zpětného odkupu akcií až do výše 20 miliard USD bez konkrétního data vypršení, který má začít ve třetím čtvrtletí.

Témata:  USA banky Fed (Americká centrální banka) Americký dolar USD

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.