Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fed naznačuje, že úrokové sazby zůstanou vysoké kvůli inflaci v USA

Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Předseda americké centrální banky Jay Powell uvedl, že regulátor zvažuje ponechat úrokovou sazbu na současné úrovni déle, než se původně předpokládalo, protože inflace v zemi zůstává stále stabilní.

Podle předsedy Fedu se americké ekonomice v poslední době daří velmi dobře, ale první měsíce roku 2024 byly ve znamení nedostatečného pokroku ve snižování inflace na cíl centrální banky ve výši 2 %. Informuje Financial Times.

Powell naznačil, že očekává, že se inflace může každým měsícem vrátit na úroveň, která by se více podobala nižším hodnotám, které jsme byly v USA v loňském roce. Zdůraznil ale, že jeho důvěra v tomto ohledu není tak vysoká jako dříve. 

Dodal také, že Fed by měl být trpělivý a nechat restriktivní politiku dělat svou práci.

Powell přesto zopakoval, že neočekává, že Fed bude dále zvyšovat úrokové sazby ve světle vytrvalé inflace.

"Podle mnoha opatření je úroková sazba restriktivní," řekl Powell a dodal, že čas ukáže, zda je "dostatečně restriktivní", ale že je jen "velmi malá šance", že dalším krokem bude zvýšení sazeb.

Americký Federální rezervní systém (Fed) 20. března 2024 rozhodl ponechat úrokovou sazbu na úrovni 5,25-5,5 %. Prognóza růstu HDP USA pro rok 2024 byla zvýšena na 2,1 % z 1,4 %, zatímco dlouhodobá prognóza zůstala na úrovni 1,8 %.

Témata:  Fed (Americká centrální banka) inflace USA

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy