Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zpřísnění migrace ztíží malým britským firmám nábor zaměstnanců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Plány britské vlády omezit migraci zkomplikují život malým firmám na britských ostrovech. Ty si nemohou dovolit zaplatit místním, kteří navíc některé práce ani vykonávat nechtějí. Za zaměstnávání cizinců z EU jim budou hrozit peněžní sankce, které si ale polovina z nich nemůže dovolit. Píše o tom agentura Bloomberg.

Na potíže ohledně snahy zajistit si kvalifikované zaměstnance loni poukázalo téměř 40 procent firem. Třetina těch, které se takto vyjádřily, podle Federace malých podniků (FSB) uváděla, že důvodem je neochota místních lidí se těchto prací zhostit.

Británie se na zahraniční pracovní sílu dlouho spoléhala především ve stavebnictví, zemědělství a sociální péči. Na změny, které mají po brexitu přinést větší kontrolu Londýna nad svými hranicemi a které nyní plánuje britská vláda pod vedením premiéra Borise Johnsona, nejsou její firmy dobře připraveny.

Vláda navrhuje po vypršení přechodného období na konci letošního roku zavést bodový systém, který bude pro vstup do země upřednostňovat vzdělané lidi. Z občanů EU, kteří už v Británii jsou, by se do ní, pokud by nový systém platil, nedostalo na 70 procent žadatelů. Poplatek za zaměstnání občana EU by měl činit 3000 liber (90.000 Kč). V současnosti se vybírá za zaměstnance ze zemí mimo EU.

FSB sice uvádí, že bodový systém by mohl fungovat, má ale také obavy. Místní lidé možná nebudou schopni volná místa zaplnit, zaměstnat cizince by se mohlo prodražit a pro firmy, které nikdy předtím nevyplňovaly přistěhovalecké papíry, by to mohla být příliš velká administrativní zátěž.

Podle předsedy FSB Mikea Cherryho mají firmy snahu na sobě pracovat a zvyšovat produktivitu, ale pro trénink zaměstnanců a zavádění nových technologií potřebují podporu. "Je důležité, abychom tento nový systém nastavili správně, zejména když je časový rámec tak těsný," řekl Cherry.

Témata:  Brexit Velká Británie firmy

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.