Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční podnikatelé v pololetí koupili 1216 českých firem, meziročně více

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zahraniční podnikatelé v prvním pololetí koupili 1216 českých firem, což je v meziročním srovnání nárůst o 1,7 procenta. Nejvíce firem koupili Slováci, kteří tak poprvé od roku 2018 v nákupech překonali Ukrajince. Informovala o tom dnes poradenská společnost Dun & Bradstreet. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 zahraniční podnikatelé letos koupili o třetinu méně českých firem.

"Obchod s firmami loni výrazně ochladl a ani v prvním pololetí 2021 nedošlo k výraznějšímu obratu. Analýzy Dun & Bradstreet naznačují, že již zvýšená rizika, kterým podniky kvůli pandemii covid-19 čelí, dále vzrostla. Podmínky pro podnikání zůstávají ztížené, cestování je omezené, vyhlídky do budoucnosti nejisté – to jsou hlavní důvody, proč zahraniční podnikatelé kupují méně českých firem než v předchozích letech," uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Slováci v pololetí koupili 313 firem, meziročně zhruba o třetinu více. I v letech 2014 až 2017 nejvíc českých firem prodaných do zahraničí mířilo na Slovensko, od roku 2018 do roku 2020 prvenství patřilo Ukrajincům. "Domníváme se, že ztížené podmínky pro cestování způsobily pokles aktivit Ukrajinců v oblasti akvizic našich firem," uvedla Štěpánová. Ukrajinci letos v pololetí koupili 254 firem, meziročně o 110 méně. Následují Maďaři (90), Poláci (80), Rumuni (53), Rusové (44) a Němci (41).

Z pohledu objemu ovládnutého kapitálu v základním jmění koupených firem první příčka patří podle analýzy Nizozemcům s 3,2 miliardy korun. Následuje Kypr (482 milionů korun), Německo (120 milionů korun) a Velká Británie (83 milionů korun).

Počty českých společností prodaných zahraničním podnikatelům. Srovnání 1.pololetí 2019 až 1.pololetí 2021

Stát

1H 2021

1H 2020

1H 2019

Slovenská republika

313

238

389

Ukrajina

254

364

399

Maďarsko

90

56

91

Polsko

80

46

75

Rumunsko

53

61

98

Rusko

44

48

91

Německo

41

27

45

Velká Británie

39

37

64

Bulharsko

31

36

29

Itálie

28

28

57

Poznámka: jen přímé majetkové vazby

Zdroj: Dun & Braadstreet

Témata:  podnikatelé firmy

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2025 17:55

4. listopadu 2025 10:37

Vidíte nenávist nebo podvod na internetu? Nahlaste ho, radí dTest

Setkali jste se někdy s komentářem na sociálních sítích, ve kterém autor podporuje násilí či terorismus? Zaznamenali jste příspěvek se soukromými fotografiemi sdílenými za účelem poškození pověsti vyobrazené osoby? Anebo jste na online tržišti narazili na podvodného prodejce? I na takové příklady nezákonného uživatelského obsahu na internetu si Evropská unie došlápla takzvaným Aktem o digitálních službách (DSA). A ať už se nezákonný obsah týká přímo vás, nebo ne, máte právo jej nahlásit provozovateli dané internetové stránky.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

OSVČ čeká od ledna skokový růst odvodů. Vláda nemá čas změnu zvrátit

Vláda ve svém programovém prohlášení slibuje, že zastaví zvyšování vyměřovacího základu pro sociální pojistné OSVČ, které tak zůstane na 35 % průměrné mzdy. To se jí ovšem do začátku ledna, kdy má ke změně dojít, nemůže podařit. Na legislativní proces jednoduše nezbývá dostatek času. Reálně tak k plánovanému snížení odvodů OSVČ může dojít spíše až od roku 2027, upozorňuje Petra Pospíšilová, vedoucí daňového poradenství BDO.