Středula vyzval poslance, aby udělali změny v konsolidačním balíčku

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vyzval poslance, aby udělali změny v balíčku opatření na ozdravení veřejných financí. Středula to dnes řekl novinářům po protestním shromážděním odborářů ČMKOS z veřejného sektoru. Jednat chce s opozičními i koaličními poslanci. "Jsme připraveni k dialogu, který povede ke konsensu," dodal.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

"Končí týden protestních akcí. Nyní se soustředíme na to, abychom změnili názor Poslanecké sněmovny. Jsme připraveni předložit pozměňovací návrhy poslancům, ať opozičním nebo koaličním. Dosavadní pokrok v čemkoliv, co se týkalo balíčku, není žádný," uvedl Středula. Odboráři mají podle něj společný názor, že balíček není v pořádku. "Myslíme si, že vláda dělá velké spousty chyb, které jsou v miliardách korun," podotkl. Změny ve veřejných financích jsou podle něj třeba, ale ne na úkor zaměstnanců.

Změny se podle něj dají reálně udělat například ve zrušení návrhu na zrušení daňového zvýhodnění benefitů, ve zrušení některých opatření u daně z přidané hodnoty, řešit se dají i některé daňové změny, jako třeba v případě daňové uznatelnosti odborových příspěvků. "Minimálně v této oblasti naše návrhy půjdou, budeme ještě zvažovat další," podotkl.

Stávkovou pohotovost, kterou v polovině května vyhlásila ČMKOS, není podle něj nyní důvod zrušit. Vládní návrhy na konsolidaci veřejných financí jsou sociálně nespravedlivé, vláda jimi zásadním způsobem porušila sociální smír, uvedl na shromáždění předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. "Požadujeme obnovení plnohodnotného sociálního dialogu, chceme, aby vláda respektovala, že sociální dialog je o kompromisu a hledání názorových průsečíků. Pokud vláda bude odborové náměty, návrhy a požadavky dále bagatelizovat, jsme připraveni přistoupit k další protestním akcím," dodal. "Jsme připraveni!," reagoval hlasitě sál plný odborářů během akce.

Pro zaměstnance státní správy a samosprávy jsou podle Bednáře navrhovaná opatření existenčně závažná až hrozivá. "Nesouhlasíme se snižováním platů, změnami ve fondu kulturních a sociálních potřeb a řadou daňových úprav. Nesouhlasíme též se snížením příjmů měst a obcí. Nejde jen o zaměstnance, hrozí kolaps některých segmentů veřejných služeb a správy a značné snížení jejich kvality a dostupnosti," varoval.

Vláda schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí ve středu večer. Udělala v něm jen legislativnětechnické změny, k věcným přistoupí při projednávání ve Sněmovně, pokud se na nich koalice dohodne. Sněmovna by se měla konsolidačním balíčkem začít zabývat na červencové schůzi. Vláda chce dokončit legislativní proces do konce roku, aby balíček mohl začít platit v příštím roce.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky