Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy státních zaměstnanců letos zřejmě porostou. Jurečka připravuje návrh

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Platy státních zaměstnanců zřejmě ještě letos porostou. V úterý se na tom shodli ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zástupci odborářů v čele s předákem Josefem Středulou. 

Podle Jurečky je třeba hledat cestu k navýšení platů ve veřejné sféře. Výplaty by měly stoupnout od září. Ministr chce výši nárůstu odlišit podle profesí a propadu jejich reálného výdělku v posledních letech. Zmínil také, že shoda uvnitř vládní koalice zatím není vyjednaná.
 
"Z mého pohledu bych to viděl do určité míry diferencovaně pro jednotlivé skupiny. Tam, kde je situace nejsložitější, abychom udělali to zvýšení s větší prioritou," sdělil Jurečka s tím, že do příštího týdne připraví s ministerstvem příslušný návrh.

"My trváme na tom, aby došlo k navýšení tarifů od 1. září o 15 procent. Situaci považujeme za velmi vážnou," reagoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula. Podle jeho slov má více než 130 tisíc pracovníků základ výdělku pod zaručenou a minimální mzdou.

Minimální mzda momentálně činí 18 900 korun za měsíc, v lednu se zvyšovala o 1600 korun. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí pracuje pro stát a veřejný sektor více než 840 tisíc lidí. 

Témata:  Marian Jurečka (KDU-ČSL) Josef Středula státní zaměstnanci platy / mzdy Ministerstvo práce a sociálních věcí

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 14:30

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Komentář

Konec přísné dluhové brzdy v Německu a jeho dopad na evropské země

Německo, které je považováno za nejdisciplinovanější zemi, pokud jde o fiskální řízení, se rozhodlo pro radikální krok – snížit svou úvěrovou brzdu. Po období stagnace chce nastupující vláda obnovit postavení země investicemi do klíčových segmentů hospodářství – od infrastruktury až po průmysl. Zatímco na jednu stranu je tento plán pozitivní pro růst nejen Německa, ale i dalších evropských zemí, na druhou stranu bude veřejný dluh narůstat, což je v rozporu s pravidly Evropské unie (EU), říká Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading ve svém komentáři.