Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavební výroba v Česku klesla i v dubnu, meziročně byla nižší o 6,4 procenta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta z revidovaných 2,6 procenta v březnu. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což jsou stavby bytových a nebytových budov, se snížila o 5,3 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 9,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,4 procenta.

Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Naposledy české stavebnictví v meziročním srovnání vzrostlo v lednu, následující tři měsíce klesá.

"V dubnu stavební produkce zrychlila svůj meziroční pokles a byla nižší o 6,4 procenta. K tomuto poklesu přispěly oba její segmenty," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Stavební úřady vydaly v dubnu 6387 stavebních povolení, meziročně o 10,9 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla téměř 54 miliard korun a meziročně vzrostla o 14,1 procenta. Ve srovnání s loňským dubnem bylo zahájeno o 24,6 procenta bytů méně, konkrétně 2685. Naopak dokončených bytů bylo o 40,6 procenta víc, bylo jich 4264, uvedli statistici.

Stavební firmy podle statistiků i nadále trápí nedostatek zaměstnanců. Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 7,8 procenta.

Stavebnictví podle analytiků nejvíc brzdí problémy s financováním, developeři i soukromí investoři mají obavy především z vysoké inflace a drahých úvěrů.

Témata:  Česko stavebnictví

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.