Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko oficiálně přiznalo, že mu západní sankce škodí. Podívejte se, jak jim ničí život

Centrální banka Ruské federace
Centrální banka Ruské federace
Foto: Wikimedia Commons

Mimořádné. Rusko oficiálně přiznává, že západní sankce poškozují jeho ekonomiku a snižují životní úroveň Rusů. 

Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová viní z vysoké inflace v zemi obtížné uskutečňování mezinárodních plateb; to je přímý důsledek sankcí. Rusko totiž nemůže včas platit za dovážené zboží, pokud za něj tedy ještě vůbec zaplatí.

Zahraniční banky i v zemích typu Číny či Indie se totiž kvůli sankcím stále zřetelněji zdráhají zajišťovat financování obchodu s Ruskem.

Důsledkem je zhoršující se nabídka dováženého zboží na ruském trhu. Ta tlačí ceny vzhůru, takže vydatně přispívá k bezmála desetiprocentní inflaci, kterou nedokáže zkrotit ani momentálně 18procentní základní úroková sazba ruské centrální banky.

Právě i v důsledku sankcí, potažmo nezkrocené inflace Rusům letos v červenci skokově zdražily hypotéky; z osmi na až 20 procent. Putinův režim byl totiž pod tíhou inflace nucený zrušit program plošného dotování hypoték.

Ruská vláda až do letošního června dotacemi držela běžnou sazbu hypoték na úrovni osmi procent, i když základní úroková sazba tamní centrální banky je kvůli vysoké inflaci více než dvojnásobná. V červenci a srpnu už se tak běžná úroková sazba na ruských hypotékách pohybuje až kolem 20 procent, což je její nedotovaná, tržní úroveň.

Témata:  Rusko sankce Centrální banka Ruské federace

Aktuálně se děje

7. září 2024 7:38

Počasí + RADAR: Dočkali jsme se konce vlny tropických veder. Ale bude pršet

I když meteorologický podzim začal už minulý víkend, první dny přinesly neobvykle vysoké teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí, že tropické třicítky nás ještě čekají během tohoto víkendu, ale následně se konečně dočkáme ochlazení.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Revoluce ve školství: Jak AI promění kvalitu vzdělávání

V příštích dvou letech čekají školství převratné změny. S rostoucí dostupností a cenovou dostupností umělé inteligence (AI) se otevřou nové možnosti pro transformaci vzdělávání. AI bude zásadně ovlivňovat, jak se učíme a vyučujeme. Školy a univerzity se budou muset přizpůsobit této nové realitě. O budoucnosti vzdělávání s AI hovoří David Strejc, odborník z AutoERP.