Ruská ekonomika svým růstem překonává všechna expertní očekávání

Komentář Lukáše Kovandy: Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 % silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 % slabší.

ekonomika
reklama

Čísla ruského hospodářství ale výrazně vylepšuje také válečné zbrojení a obecně citelně navýšené vládní výdaje.  

Jak kdo překonal covid a válku na Ukrajině? Aneb vývoj ekonomického výkonu mezi lety 2019 a 2023:

Rusko +5,5 %
Německo -0,5 %
Česko -2,5 %

(data: MMF, vývoj HDP na obyvatele v mezinárodních dolarech roku 2017)

Zrovna v těchto týdnech Rusko podle všeho překonalo hospodářský propad, jenž nastal po invazi jeho vojsk na Ukrajinu. Ruská ekonomika roste nejrychlejším tempem prakticky za posledních více než deset let. Daří se zdaleka nejen zbrojařům, ale i bankám, automobilkám nebo leteckým dopravcům.

Státem ovládaná banka Sberbank vyhlíží svůj nejlepší rok historie a stejně tak i celé ruské bankovnictví. Na předválečnou úroveň se vrací prodeje aut, byť západní značky jsou ve velké míře nahrazeny zejména čínskými. Na předválečné úrovni je již dnes letecká doprava v zemi.

V důsledku sankcí se Rusko může potýkat s problémy, jež plynou z omezeného přístupu k vyspělým technologiím a know-how, avšak to se zřejmě projeví až v delším časovém horizontu. Aktuálně čísla tyto problémy příliš neodhalují, případně se Rusku dokonce daří se s nimi trvale vypořádat, například přeorientováním své ekonomiky a obchodních vztahů na Čínu a obecněji Asii.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky