Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pečivo zdraží. Cena pšenice vzrostla, za rohlíky a chleba si připlatíme

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny pšenice jsou v současnosti o 200 korun za tunu vyšší než loni a zřejmě dále porostou. Proto mlýny zdraží své výrobky, což se promítne ve zdražení chleba a pečiva. V tiskové zprávě to dnes uvedl Svaz průmyslových mlýnů ČR.

"Projevuje se přebytek krmné pšenice a vytváří se tlak na zvyšování ceny pšenice potravinářské, o kterou je navíc velký zájem v zahraničí. Neříká se nám to lehce, ale zářijové ceny potravinářské pšenice jsou již o 200 Kč za tunu vyšší než loni," uvedl představitel svazu Pavel Filip. Výsledky letošní úrody pšenice jsou sice podle něj dobré z hlediska množství, ale neplatí to pro kvalitu.

Filip dále upozornil, že dnes je jisté, že průměrné ceny potravinářské pšenice budou v roce 2020 až 2021 končícím červnem vyšší než v uplynulém roce. Podle prognózy by cena potravinářské pšenice mohla v dalších měsících růst jen pozvolně, ale přesto je to vyšší cena o 300 až 400 Kč za tunu než v loňském roce, dodal.

Dosavadní analýza podle Filipa ukazuje na podlimitní hodnoty základních kvalitativních ukazatelů pšenice, které není možné změnit v technologii výroby. "Jsou to především objemová hmotnost zrna, která se projevuje ve výtěžnosti světlé mouky a krupic potřebných pro výrobu hrubé a polohrubé mouky, obsah dusíkatých látek a jejich vlastnosti s přímým vlivem na kvalitu pekařských výrobků," uvedl Filip. Dodal, že svaz nechce vyvolávat paniku, protože je přesvědčen o tom, že se podaří vybrat partie zdravé pšenice s vyhovujícími parametry.

Agrární komora na konci srpna informovala, že úroda obilovin letos bude kolem 7,25 milionu tun s průměrným čistým výnosem 5,8 tuny na hektar, což je desetiletý průměr. Kvalita pšenice je podle vyjádření představitelů komory je dobrá, horší je u ječmene. Loni v červenci byla průměrná cena potravinářské pšenice podle Státního zemědělského intervenčního fondu 4087 korun za tunu.

Svaz průmyslových mlýnů ČR na svém webu uvádí, že je od listopadu 1990 profesní organizací mlýnských podniků a těstáren s průmyslovým charakterem výroby a to bez ohledu na velikost kapacit. Svaz píše, že je rozhodujícím zpracovatelem obilí pro lidskou výživu v ČR, výrobcem mlýnských výrobků a těstovin. Má 28 členů a zahrnuje 32 průmyslových mlýnů, čtyři průmyslové těstárny, dva podnikatelské subjekty z oblasti služeb pro mlýny a sedm fyzických osob z řad odborníků. Členové svazu dále ovládají 23 průmyslových pekáren.

Témata:  obilí pečivo

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:57

Trumpova cla dusí byznys. McDonald’s a General Motors ztrácejí tržby

Americké firmy McDonald’s a General Motors upozorňují, že současná nejistota kolem celní politiky prezidenta Donalda Trumpa výrazně poškozuje jejich podnikání. Obě společnosti hlásí poklesy tržeb a varují před dopady na zisky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.