Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Období nižších cen končí. Spotřebitelé se musí připravit na zdražování elektřiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Velkoobchodní ceny energií již několikátým týdnem výrazně rostou, což dodavatelé začínají zohledňovat v nabídkách pro spotřebitele. Odborníci doporučují vyhledat si nejlevnější nabídku a tu zafixovat na co nejdéle. 

K postupnému zdražování elektřiny na energetické burze dochází již od února s tím, že za poslední tři měsíce se zvýšila o zhruba třetinu z kolem 70 eur na více než 100 eur za MWh. Zatímco v březnu cena spíše stagnovala, v první polovině dubna začala opět rychle růst. Tento vývoj se propisuje i do aktuálních ceníků dodavatelů, které oproti dřívějším nabídkám zlevnily jen symbolicky a brzy začnou zdražovat.  

Největší dodavatel energií, ČEZ, již k tomuto kroku přistoupil. V médiích sice zveřejnil informaci, že zlevní 1 MWh elektřiny na 3595 korun bez DPH u produktu bez fixace, ale u svého nejlevnějšího produktu Extra (s koncem fixace 30. září 2025) už cenu za 1 MWh zvýšil z 2900 Kč na 2990 Kč u nejběžnější distribuční sazby D02d. Ačkoliv je pravdou, že ČEZ si vzhledem ke své dominantní pozici na trhu může dovolit nabízet mírně vyšší ceny, brzy dojde ke zdražování i jinde. 

“Je zřejmé, že období zlevňování energií končí. Ceny na burze tlačí nahoru mírné oživení evropského průmyslu stejně, jako zdražování emisních povolenek. Zvlášť v druhé polovině roku tak očekáváme další výrazné zdražování cen elektřiny, ale také plynu. Nyní je tedy nejvyšší čas vyhledat si cenově nejvýhodnější produkt, tedy zajímavou akviziční nabídku s fixací nejlepé na dva nebo i tři roky,“ radí Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz. 

Spotřebitelé, kteří využívají produkty s fixací na měsíc nebo přímo navázané na spotové ceny neboli aktuální vývoj na burze, tedy poměrně riskují. Velkoobchodní ceny elektřiny nemusejí už poklesnout, v dlouhodobější perspektivě ale budou mířit nahoru. Přitom získat přehled o nabídkách napříč trhem lze snadno a rychle pomocí důvěryhodného srovnávače. Jen je tak třeba učinit ideálně 6 měsíců před koncem stávající smlouvy, jinak hrozí, že se smlouva prodlouží do dražších současných či budoucích ceníků.  

Témata:  elektřina energetika

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Češi spoří, ale neinvestují. Brzdí tím růst ekonomiky

Český statistický úřad dnes potvrdil, že tuzemská ekonomika loni přidala jedno procento, když v posledním čtvrtletí stoupla meziročně o 1,8 procenta. Stěžejním tahounem ekonomiky byla spotřeba domácností, která však mohla být ještě znatelně výraznější – a růst celé české ekonomiky jakbysmet. Jenže Češi stále spoří až přespříliš.